У цій аналітичній довідці розповідаємо, які саме “суди” та за що винесли рішення про безглузді покарання громадян України в тимчасово окупованому Криму за так звану “дискредитацію збройних сил російської федерації”.
Щодня дедалі більше громадян України в тимчасово окупованому Криму демонструють спротив — окупантам і війні, в яку росія втягнула Кримський півострів ще з 2014 року. Щодня дедалі більше наших громадян демонструють свою підтримку України — показують, що окупантам у Криму не раді, що їм там бути залишилося недовго.
Цей спротив тривав впродовж усіх років окупації, і набув значно більших обертів після початку повномасштабного вторгнення. І, щоб придушити цей спротив, рф у березні 2022 року прийняла поправки до кримінального та адміністративного кодексів.
Кодекс рф про адміністративні правопорушення поповнився статтею 20.3.3 — “публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання збройних сил російської федерації з метою захисту інтересів рф та її громадян, підтримки міжнародного миру та безпеки або виконання державними органами рф своїх повноважень у зазначених цілях Кодексу про адміністративні правопорушення російської федерації”. Подібне “правопорушення”, як от коментар “Ні війні” вконтакті, передбачає адміністративне покарання у вигляді штрафу від 30 до 50 тис. руб.
Кримінальний кодекс не відставав — керівництво рф доповнило його аж двома статтями:
- Стаття 207.3 про “публічне поширення явно неправдивої інформації про використання збройних сил російської федерації, виконання державними органами російської федерації своїх повноважень”. Покарання за цією статтею — кримінальна відповідальність у вигляді штрафів від 700 тисяч до 1,5 млн рублів і позбавлення волі на строк до 3 років. За обтяжуючих обставин передбачені штрафи від 3 до 5 млн рублів, позбавлення волі терміном від 5 до 10 років. За наявності тяжких наслідків — позбавлення волі від 10 до 15 років.
- Стаття 280.3 про “публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання збройних сил російської федерації з метою захисту інтересів рф та її громадян, підтримки міжнародного миру та безпеки або виконання державними органами рф своїх повноважень у зазначених цілях”. Покарання за цією статтею — кримінальна відповідальність, якщо особа раніше притягалася до відповідальності за аналогічне адміністративне правопорушення, у вигляді штрафу від 100 тисяч до 300 тисяч рублів або у розмірі заробітної плати чи іншого доходу засудженого за період від 1 до 2 років, або примусовими роботами на строк до 3 років, або арештом на 4-6 місяців, або позбавленням свободи терміном до 3 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю той самий термін. Якщо ж дії обвинуваченого спричинили смерть через необережність та/або заподіяння шкоди здоров’ю громадян, майну, масові порушення громадського порядку/суспільної безпеки або створили перешкоди функціонуванню або припиненню функціонування об’єктів життєзабезпечення, транспортної чи соціальної інфраструктури, кредитних організацій, об’єктів енергетики, промисловості або зв’язку – караються штрафом у розмірі від 300 тисяч до 1 мільйона рублів або у розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від 3 до 5 років або позбавленням волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю той самий термін. На даний час судові реєстри рф не містять відомостей про розгляд справ за відповідною статтею в тимчасово окупованому Криму.
Представництво проаналізувало незаконне притягнення окупантами громадян України до відповідальності за так звану “дискредитацію збройних сил рф” у тимчасово окупованому Криму.
Станом на 1 березня 2023 року, у провадженні окупаційних судів на території тимчасово окупованого Кримського півострова перебувало 272 провадження за статтею 20.3.3 КпАП рф. Із цих проваджень у 231 випадку винесена постанова про накладення адміністративного стягнення, деякі громадяни отримали на додачу ще й адмінарешт. У 4 провадженнях ще триває розгляд матеріалів. У 23 випадках матеріали справи повернуто органові, який їх складав, у 7 – матеріали передано за підсудністю до іншого суду. І лише у 5 випадках провадження припинено.
Загалом окупаційні судові реєстри містять 183 так звані “судові рішення” у таких справах. Щоправда, навіть у цих рішеннях прихована інформація про справжні підстави адміністративного переслідування та про розмір застосованих штрафів.
Сукупний розмір застосованих штрафів за цією статтею вже складає щонайменше 7 312 000 російських рублів: адміністративне стягнення застосовано проти 222 громадян, шестеро з них були змушені платити незаконний штраф двічі, а двоє — тричі.
Окремо зазначаємо список із 76 окупаційних суддів, які ухвалювали рішення про притягнення громадян України в окупованому Криму до адміністративної відповідальності за статтею 20.3.3: Білоусов Михайло Миколайович; Богданович Олена Іванівна; Борисенко Євген Валентинович; Босі Олена Андріївна; Бражник Ігор Сергійович; Вільховий Ігор Миколайович; Власова Світлана Сергіївна; Володарець Наталія Михайлівна; Вороний Олександр Володимирович; Горбов Борис Вікторович; Григор’єва Уляна Сергіївна; Гурова Олена Миколаївна; Дацюк Вадим Петрович; Дегтярьов Ігор Олександрович; Деменок Сергій Валерійович; Діденко Денис Олександрович; Дудник Анастасія Сергіївна; Зарудняк Наталія Миколаївна; Захарова Ірина Олександрівна; Ізмайлов Руслан Мавліч; Ісроілова Венера Улугбеківна; Істягіна Надія Михайлівна; Кисельов Євген Михайлович; Кіоса Наталія Олексіївна; Кіт Марина Вікторівна; Колоцей Марина Володимирівна; Коротун Сергій Валерійович; Корпачова Любов Вікторівна; Крапко Віктор Вікторович; Крило Павло Валерійович; Корбут Олексій Олегович; Кошелєв Василь Іванович; Ксендз Ірина Станіславівна; Кузнєцова Ольга Павлівна; Кузьмін Олександр Володимирович; Кулинська Наталія Володимирівна; Липовська Ірина Василівна; Лобанова Галина Борисівна; Ломовський Ігор В’ячеславович; Маркіна Тетяна Іванівна; Можеланський Віктор Анатолійович; Морозко Ольга Романівна; Наздрачьова Марина Валеріївна; Ніколаєва Олена Петрівна; Петрова Юлія Вікторівна; Пікула Христина Володимирівна; Плієва Наталія Гурамівна; Проскурня Сергій Миколайович; Прохорчук Ольга Володимирівна; Риков Євген Геннадійович; Романенко Володимир Вікторович; Ротко Тетяна Дмитрівна; Сидоров Олександр Генадійович; Синіцина Оксана Володимирівна; Скисов Олександр Євгенович; Слободюк Євген Вікторович; Смирнов Сергій Григорович; Степанова Юлія Сергіївна; Терентьєв Андрій Миколайович; Тощева Олена Олександрівна; Тумайкіна Людмила Петрівна; Удута Іван Михайлович; Уржумова Наталія Валеріївна; Хулапова Галина Олександрівна; Церцвадзе Георгій Давидович; Чернецька Валерія Валеріївна; Чумаченко Катерина Валеріївна; Шаповал Анастасія Володимирівна; Янін Ігор Альбертович; Федєнєва Тетяна Миколаївна, Нікішенко Тетяна Миколаївна, Насиров Денис Рамильович, Кірєєв Денис Володимирович, Соколовський Ігор Станіславович, Нанаров Олексій Олександрович, Томащак Альберт Степанович.
Окупаційні судді, які винесли кримінальні вироки за дискредитацію рф: Захаров Олександр Володимирович і Соколова Валентина Іванівна.
Зі 183 опублікованих “рішень” у 67 випадках громадян України в окупованому Криму притягнули до адміністративної відповідальності за статтею 20.3.3 за публікації чи демонстрації закликів «Ні війні!» та «Stop War».
Якщо кількість подібних протестів залишається фактично без змін, то ось риторика публікацій та закликів, за які притягують до адміністративної відповідальності, почала змінюватися з “Ні війні” на “Російський військовий корабель іди…”, “Чекаємо ЗСУ” тощо. Багато людей не приховують свій патріотизм і в публічних місцях дедалі частіше вигукують “Слава Україні”, діляться з оточенням своїми думками про розпочату росією війну.
“Рекордсменом” у винесенні незаконних рішень про адміністративне стягнення стало місто Сімферополь – 74 постанов. Далі йде Севастополь — 35, та Ялта — 24. Якщо ж дивитися не на тимчасово окуповані міста Кримського півострова, а саме на окупаційні суди, то так званий «Київський районний суд м. Сімферополя» виніс 31 рішення щодо незаконних штрафів, т.зв. «Феодосійський міський суд» – 25, т.зв. «Ялтинський міський суд» – 24, а т.зв. «Залізничний районний суд м. Сімферополя» – 20.
Найбільші одноразові штрафи застосовано проти кримського адвоката Едема Семедляєва – 75 000 рублів за частиною 2 статті 20.3.3, та проти викладача Білогірського технологічного коледжу Андрія Білозерова за сукупністю ч.1 ст. 20.3.3 та ч. 1 ст. 20.3 КпАП рф – 100 000 рублів штрафу та 13 діб адміністративного арешту.
Зі загального потоку виокремлюються справи, пов’язані з публічним прослуховуванням українських пісень військової тематики, зокрема на весіллі у Бахчисараї — пісні «Ой у лузі червона калина», та викладачем у Білогірську пісні «Байрактар». У цих справах, крім звинувачення за ст. 20.3.3 КпАП РФ, додалося звинувачення за ч. 1 ст. 20.3 КпАП РФ — “пропаганда чи публічне демонстрування нацистської атрибутики чи символіки, атрибутики чи символіки екстремістських організацій, або іншої атрибутики чи символіки, пропаганда чи публічне демонстрування яких заборонені федеральними законами”. Це дозволяє окупаційним «судам» подвоювати штрафи та застосовувати кілька видів покарань — деяким громадянам, окрім штрафу, присуджували адміністративний арешт від 5 до 15 діб.
Далі розповімо вам, які саме “суди” та за що винесли рішення про безглузді покарання громадян України в тимчасово окупованому Криму за так звану “дискредитацію збройних сил російської федерації” (інформація взята з вебсайтів кримських окупаційних судів або з відкритих джерел):
Незаконні кримінальні переслідування:
- 1 червня так званий “Ялтинський міський суд” ухвалив перший вирок на території окупованого Криму за п. а (йдеться про використання службового положення) ч. 2 ст. 207.3 КК рф. Вирок було винесено співробітнику так званого “МНС Криму” Андрію Самодурову, який ходив по квартирах і повідомляв мешканців про екстрену евакуацію — мовляв, скоро сюди прилетять снаряди, бо на дворі війна. Люди переполошился, стали скаржитися в поліцію, і через три дні чоловіка затримали на вокзалі. Самодурова засудили до 5 років позбавлення волі умовно, а також призначили 3 роки випробувального терміну та заборонили ще впродовж 3 років працювати у рятувальній службі.
- 21 жовтня 2022 року в тимчасово окупованому Криму вдруге було оголошено вирок за ч. 1 ст. 207.3 КК рф — окупаційний суд Алушти засудив Олександра Тарапона до 2,5 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Чоловік повісив на воротах будинку свояка (Юрія Орленка) листівку з його фотографією та написом “Vійськовий злочинець”.
Адміністративні переслідування
Алушта
- Штраф у розмірі 35 тисяч рублів присудили Андрію Круговому, який під час роботи в Якутії (прим. регіон рф), публічно в присутності колег називав росіян окупантами та загарбниками: «росіяни напали на Україну», «росіяни там усіх убивають, зокрема й мирне населення», та інші нібито “нецензурні образливі висловлювання на адресу російського народу та президента рф”. Також заявляв, що готовий піти добровольцем до лав Збройних сил України та взяти участь у визвольній війні від окупантів. Чоловік щодня переглядав відео українських блогерів, аналітиків, ідеологів із високим рівнем гучності, які було чутно в усіх робочих приміщеннях, також підключав свій телефон до переносної колонки. У відповідних відео містилась інформація, яка нібито “дискредитує” зс рф: звучали слова «російські окупанти», «російські загарбники», «наша Україна», «різати росіян», «російські війська вбивають мирних жителів». Андрій аналізував почуте у відео російською мовою та говорив про ці ролики в колективі, тим самим нібито “спотворював і дискредитував застосування збройних сил рф за межами росії”.
Армянськ
- Віру Сидоркіну двічі засудили до незаконного адміністративного стягнення у розмірі 50 та 30 тисяч рублів за коментарі в YouTube: у першому вона закликала росіян виходити на протест, а під відео про теракт в Оленівці написала про співчуття зі словами “Слава ЗСУ! Слава Україні”.
- Також двічі на 30 тисяч рублів оштрафували Сергія Легкого — він заявив, що російський прапор уособлює фашизм, а згодом у присутності військовослужбовця рф сказав “російські військові-фашисти, вбивці дітей, окупанти, їдьте, тікайте звідки приїхали, доки не розбили Кримський міст”.
- Незаконний штраф у розмірі 30 тисяч рублів присудили Григорію Андрєєву за наступний пост на своїй сторінці в соцмережі: “Від сьогодення путін – військовий злочинець. Усі військові виконують наказ – так само злочинці. Будь-який пропагандист, який живиться кров’ю, продовжує брехати і виправдовувати, що відбувається. Путін напав на мирну Україну”.
Бахчисарайський район
Весілля у Бахчисараї
- Діджея Ахтема Гемеджи незаконно оштрафували за те, що під час роботи на весіллі у банкетному залі «Арпат», він увімкнув українську пісню «Ой у лузі червона калина», яка за висновком окупаційного фахівця є нібито “атрибутом (бойовою піснею), що використовується організацією українських націоналістів (ОУН), діяльність якої визнана екстремістською і заборонена на території рф”. Крім штрафу Ахтемові призначили 10 діб адміністративного арешту та конфіскували CD-диск із музичною композицією.
- Ернеса Кочкорова засудили до незаконного штрафу у розмірі 50 тисяч рублів за те, що він допустив на весіллі виконання пісні «Ой у лузі червона калина».
Білогірський район
- Адміністративне стягнення у розмірі 30 тисяч рублів незаконно присудили викладачеві Білогірського технологічного коледжа Андрію Білозерову, який увімкнув студентам українську пісню “Байрактар” із відеороликом. Покарання призначене за сукупністю статей не лише за “дискридетацію зс рф”, а й за нібито “пропаганду чи публічне демонстрування нацистської атрибутики чи символіки, атрибутики чи символіки екстремістських організацій, або інших атрибутики чи символіки, пропаганда чи публічне демонстрування яких заборонені федеральними законами”.
Зараз Андрій Білозеров знаходиться під домашнім арештом: окупаційний суд заборонив йому користуватися телефоном, Інтернет-мережею та навіть поштовим листуванням. Їжу йому приносять активісти. Викладача хочуть “звинуватити” за статтею 280.3 КК рф.
Джанкойський район
- У Джанкої незаконний штраф у розмірі 30 тисяч рублів присудили вчительці Сусані Безазієвій, яка звернулася до учнів та висловила власну думку: що військовослужбовці збройних сил рф застосовують насильницькі дії сексуального характеру та фізичну силу до неповнолітніх дітей на території материкової України. За словами свідків (учнів школи), Сусана Расимівна втрутилася в розмову і сказала: «Дівчата, насправді нацизму в Україні немає і ніколи не було». Потім вона почала розповідати, що раніше жила і навчалася в Україні, і там добре жити, а зараз там погано. Сусана Безазієва розповіла про деякі злочини, які скоюють російські солдати в Україні. Вчителька додала, що дивиться лише перевірені джерела новин, а учні дивляться ненадійні новини. Потім зібрала свої речі, почала виходити з офісу, а перед виходом сказала, що в росії не можна висловлювати свою думку про те, що відбувається, але їй «накипіло». Сусану Безазієву не просто притягнули до адміністративної відповідальності, а й змусили звільнитися зі школи.
Євпаторія
- Штраф у розмірі 30 тисяч рублів присудили Віктору Кульоміну, який вийшов на одиночний пікет на Театральну площу з плакатом «Зупинимо війну! Тисячі дітей померли або осиротіли”.
- Сергій Чорний написав у своєму інстаґрамі написав “Усіх чекаю на могилізацію” — і отримав незаконний штраф у розмірі 30 тисяч рублів.
- Максима Зубова оштрафували на 30 тисяч рублів за коментар у чаті зі словами “Військових вже не залишилося, ми знищимо армію росії, ось зараз почали мобілізацію проводити, щоб поповнити, але ми знаємо, що російському ведмедеві вже хребет зламали”.
- Павло Копитін в обличчя окупаційних дорожних інспекторів заявив “Ви окупанти, нас багато, вам усім кінець”, за що йому присудили адміністративне стягнення у розмірі 30 тисяч рублів.
- Штраф у розмірі 30 тисяч рублів присудили Богдану Зізі, який біля будівлі окупаційної адміністрації Євпаторії публічно висловився проти проведення війни й у ту ж ніч розмістив публікацію в мережі у відкритому доступі. Однак Богдана окупаційні силовики одразу ж затримали, тож можливості викласти відео він не мав — натомість ролик виклав проросійський блогер Таліпов на одному зі своїх каналів.
Вночі 16 травня 2022 року Богдан Зіза вилив на будівлю окупаційної адміністрації синю та жовту фарби на знак протесту проти російської окупації Криму та повномасштабного вторгнення. Всередину будівлі художник кинув коктель із запалювальною сумішшю. Окрім уже “присудженого” штрафу, окупанти інкримінують йому 4 статті кримінального кодексу рф: ст. 205 ч.1 “здійснений терористичний акт”, ст. 205 ч.1 “загроза здійснення теракту”, ст. 205.2 ч.2 “заклик до тероризму” та ст. 214 ч.2 “вандалізм із політичних мотивів”. Зараз активіст знаходиться у СІЗО в ростові-на-дону, куди його незаконно етапували наприкінці січня.
Керч
- Ілля Ганцевський оштрафований на 30 тисяч рублів за те, що “розмістив публічну агітацію” за припинення війни, підписання петиції про імпічмент президента росії та здійснення акцій протесту.
- Адміністративне стягнення у розмірі 30 тисяч рублів отримав Максим Волошин, який залишив у громадському місці свою автівку з текстовою наклейкою “STOP WAR” на задньому склі. Також він перевозив у салоні свого авто 17 аналогічних наклейок, чим нібито “публічно закликав перешкоджати проведенню зс рф спецоперації та прирівняв ці дії до війни”. Вилучені в чоловіка наклейки окупаційний суд наказав знищити.
- Ольгу Саєнко оштрафували на 30 тисяч рублів за коментарі в Телеґрам-каналі — серед яких були, зокрема, “орки тільки мирним прикриватися вміють. Армія, яка знеславилася на весь світ”, “армію РФ походу вчили не воювати, а красти” та “Крим повернеться додому в Україну”.
Сімферополь
- Анастасія Беляєва отримала адміністративне стягнення у розмірі 30 тисяч рублів за те, що виклала в Інстаґрам допис зі словами “Сьогодні фашисти напали на Україну. Прям як Гітлер, вранці Путін розпочав війну. Старий маразматик забув прийняти таблетки і тепер через нього страждає багато людей. Сором і ганьба цій країні, яка боролася з фашистами, а зараз сама стала гіршою за них. Самі перебувають у повній дупі, і не можуть заспокоїтися через те, що народ України намагається жити краще. Хочуть, щоб Україна жила також хріново, як рашка. Зупинися! РУКИ ГЕТЬ від УКРАЇНИ!!!”.
- Найбільший штраф у розмірі 75 тисяч рублів присудили адвокатові Едему Семедляєву: за інформацією з відкритих джерел, адвоката Едема Семедляєва позначив у своєму дописі у фейсбуці татарстанський активіст, представник громадського руху «Вільний Ідель-Урал» Нафіс Кашапов. Допис стосувався злочинів російської армії в Україні та створення партизанських загонів проти “злочинного режиму путіна”.
На знак протесту проти незаконних штрафів, мешканці окупованого Криму зібрали десятирублевими монетами суму штрафу для Семедляєва – щоб донести цю суму до банку, Едемові знадобилася допомога ще двох людей.
- Незаконний штраф присудили Ользі Шиндер, прибиральниці льодового катка ТЦ “Консоль”. Допитаний на окупаційному судовому засіданні свідок розповів, що його дитина відвідувала каток. У день правопорушення були змагання, він прийшов за дитиною, яка й раніше звертала його увагу на дії прибиральниці Ольги Шиндер, а саме на те, що вона категорично не згодна зі “спецоперацією”. Коли діти зайшли в роздягальню, то почули, що прибиральниця дуже обурювалася через намальовану на стіні символіку російської війни проти України та висловлювала свою думку про збройні сили рф, чим публічно виразила незгоду зі “спецоперацією”.
- Леонід Терлецький отримав незаконний штраф у 30 тисяч рублів після випадку в супермаркеті: він приколов голку з прапором України у “заморожений м’ясний виріб”.
- Валентина Тарасенко поширила у своїй розповіді в Інстаґрам допис із фотографією підірваного “кримського моста” й текстом «Привітали з днем народження діда» — її оштрафували на 30 тисяч рублів.
- Мартьян Пономаренко двічі був незаконно засуджений до адміністративних стягнень по 40 тисяч рублів за коментарі в соцмережі: «Нісенітниця, що носить символіку вермахту V, яка прийшла в чужу країну грабувати ґвалтувати і вбивати», «Як тільки ваші блокпости знесуть з радістю на фронт піду», «Це не українці прийшли на чужу землю, окупувавши чужі території, а ви. Це не українці зараз вбивають грабують та ґвалтують на чужій землі, а ви! Саме ви тут фашисти та нацисти, а не українці».
- Сунер Наєв неодноразово публічно вигукував фрази: «Ще не вмерла України», під звуки Державного Гімну України, який лунав з динаміка його мобільного телефону, та висловлювався проти війни, за що був оштрафований на суму в розмірі 45 тисяч рублів.
- Івана Максимова оштрафували на суму в розмірі 35 тисяч рублів за одиночний пікет: він вийшов на проїжджу частину в чорній накидці з предметом, схожим на сільськогосподарський інструмент – косу (в образі смерті) – та плакатом «Хто зі мною на Київську Русь?».
Кіровський район
- Ескендер Бужуров був оштрафований на 30 тисяч рублів за те, що зробив два надрізи на білборді з портретом президента росії, тим самим нібито “здійснив публічну акцію, спрямовану на дискредитацію збройних сил рф”.
- Також на 30 тисяч рублів оштрафований Сава Овсянніков, який коричневим маркером написав нецензурні слова на білборді з портретом президента росії.
- Юнус Буджек і Ділявер Меметов ввечері у компанії друзів слухали та голосно співали державний гімн України, «Стефанію» та «Червону калину». Окупаційний суд вирішив, що це “бойові пісні, які використовувалися організацією українських націоналістів”, та присудив обом чоловікам штрафи: 30 тисяч рублів для Юнуса та 35 тисяч — для Ділявера.
Красногвардійський район
- Лідія Проніна, за нібито словами свідків, на території аграрного ринку впродовж кількох місяців публічно висловлювала “невдоволення проведенням спецоперації, при цьому вихваляла керівництво, політиків і журналістів України, а саме: Зеленського, Гордона, Арестовича. Також вона публічно звинувачує керівництво рф, зокрема президента путіна, у фашизмі”. Лідію оштрафували на суму в розмірі 30 тисяч рублів.
- Заїр Смедляєв розмістив на сторінці, яку він адмініструє в соцмережі, зображення з текстом «Скільки ще має загинути мирних жителів, жінок і новонароджених дітей, щоб світ почав відрізняти геноцид від (нецензурне слово) знає яких операцій?», за що отримав адміністративне стягнення у розмірі 40 тисяч рублів.
Ленінський район
- 50 тисяч рублів незаконного штрафу отримав Дмитро Гайн, який замовив у діджея кафе кліп українською мовою пісні “Дике поле”: транслювалися відеозображення, які нібито “дискредитують зс рф”, а також заборонена в росії символіка батальйону “Азов”.
- А ось самого діджея кафе “Краб” Юрія Родіонова, який увімкнув кліп “Дике поле” оштрафували на 40 тисяч рублів.
- Анатолію Степчину присудили штраф у розмірі 30 тисяч рублів після того, як на своєму зерноскладі він змусив підлеглого тракториста зірвати з трактора наліпку з літерою «Z».
- Андрій Довгань зробив добру справу — виклав відео пересування військового ешелону окупантів у групу “Крим — край партизанської слави”. Чоловіка оштрафували на 30 тисяч рублів.
Судак
- Ольга Федорова їхала в Судак на маршрутному автобусі, де під час обговорення фактів загибелі російських військовослужбовців з іншими громадянами, заспівала “Батько наш Бандера, Україна мати, ми за Україну підем воювати” — за це їй незаконно присудили штраф у розмірі 30 тисяч рублів.
- Адміністративне стягнення на суму 30 тисяч рублів отримала Севілі Чубарова, яка виклала у розповідь на своїй сторінці в Інстаґрам допис зі змістом тексту “Геноzид кримських татар під виглядом мобілізації”.
Феодосія
- Також на 30 тисяч рублів оштрафували кадрову інспекторку та діловодку полігону (морський) в канцелярії відділу кадрів військової частини Наталію Нефьодову, яка розповідала про “недоцільність проведення спецоперації”. Вона виражала незгоду з рішенням президента росії розпочинати повномасштабну війну проти України, оскільки це, на її думку, призводить до непотрібних втрат серед військовослужбовців зс рф і Збройних Сил України, а також цивільного населення. Наталія зазначила, що наслідком так званої “спецоперації” є підвищення цін і введення санкцій проти росії.
- Ілля Таранік був змушений платити адмінстягнення у розмірі 30 тисяч рублів за публікації в Інстаґрам із закликами до збору коштів для армії України та спецпідрозділу «Кракен».
Ялта
- Анжела Баценюк отримала штраф у розмірі 30 тисяч рублів за коментар із текстом “Допомогти хлопцям, які вбивають дітей, жінок, людей похилого віку і мирних людей” на повідомлення про гуманітарну допомогу армії рф.
- Ігоря Рилова було оштрафовано на суму в 40 тисяч рублів за вигуки “Слава Україні! Героям слава!” 9 травня 2022 року. За місяць до цього випадку чоловіка також притягнули до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в 35 тисяч рублів за публічні заяви проти війни.
- Володимир Ковальов зафарбував балончиком із білою фарбою літеру «Z» на маршрутному автобусі, за що був оштрафований на 30 тисяч рублів.
- Адміністративне стягнення у розмірі 30 тисяч рублів присудили Світлані Романенко, яка звернулася по телефону в екстрену службу “102” та повідомила, що проти війни, щоб російська влада відповіла за Бучу і пішла за російським кораблем та що її син – офіцер Збройних Сил України – надав кадри з доказами злочинів російських солдатів на території материкової частини України.
- Ляман Еміль Кизи Оруджов та Єлизавета Павук розмалювали банер із зображенням президента росії та написали на ньому “Ні війні”, за що їм присудили штрафи у розмірі 30 тисяч рублів.
Севастополь
- Владиславу Бобровському присудили штраф у розмірі 30 тисяч рублів – чоловік кидав яйця по території пункту пропуску військової частини № 13140 і висловлював незгоду з розпочатим росією повномасштабним вторгненням.
- За напис на задньому склі своєї автівки “Z і V – окупант і агресор”. Ні війні!» Леонід Семивеличенко був оштрафований на 30 тисяч рублів.
- Анатолій Акопян назвав символи «Z» і «V» на тенті кузова автомобіля «Газель» СС-івською символікою, яку використовували зондеркоманди в період з 1941 по 1945 рік – за це чоловіка оштрафували на 30 тисяч рублів.
- Микола Негруца отримав незаконний штраф у розмірі 30 тисяч рублів, бл пошкодив заднє вітрове скло автівки з літерою Z. Авто було службовим і належало росгвардійцю.
- Адміністративне стягнення на суму в 30 тисяч рублів присудили Вікторові Барташевичу – чоловік “запитував у перехожих, як реагують росіянки на те, що на території України загинуло 14 000 російських військовослужбовців і ведеться братовбивча війна”.
- Миколу Кантонистого оштрафували на 30 тисяч рублів за висловлювання проти війни — громадянин заявив, що російських військових ніхто не кликав на територію України для “спеціальної операції” та що “росіяни відібрали Крим у України”.
- Юрія Пічугіна незаконно штрафували на суму у розмірі 30 тисяч рублів двічі — вдруге він не лише висловився проти війни, а й нібито “виправдовував підрив кримського мосту”.
Інформація оновлюється.