1. Майте план дій і зберігайте спокій, принаймні намагайтеся – паніка губить, а не рятує.
2. Якщо ви живете в районі розміщення постійних або мобільних військових об’єктів окупанта – слід виїхати якомога швидше подалі від них. Евакуюватися потрібно не під час, а ДО початку бойових дій.
3. Просимо не користуватися «евакуаційними маршрутами» окупантів, аби не стати заручниками рф у війні проти України чи щитом для ворожої армії.
4. Враховуйте можливість виникнення заторів на виїзді з населеного пункту. Радимо пересуватися в межах Кримського півострова до більш безпечних на час ведення бойових дій районів. Місцевість біля незаконно зведеного “кримського мосту” НЕ є безпечною.
5. У разі евакуації з населеного пункту пов’яжіть на транспортний засіб з усіх боків білу тканину, напишіть на задньому та бокових вікнах яскравими літерами слово “ЛЮДИ” (якщо везете дітей - «ДІТИ»).
6. Війська країни-окупанта при відході можуть чинити воєнні злочини, весь світ у цьому переконався – тож у разі бойових дій у вашому місті залишайтеся, будь ласка, в укриттях.
7. За інформацією Представництва, багато бомбосховищ окупованого півострова не облаштовані, закриті чи просто завалені сміттям. Не довіряйте брехливим заявам окупаційних адміністрацій – самостійно потурбуйтеся про свою безпеку. Заздалегідь підготуйте укриття зі спальними місцями, на вхідні двері яскравою фарбою нанесіть слово “ЛЮДИ”. Не ховайтеся у звичайних підвалах і приміщеннях, які не обладнані як укриття.
8. Якщо у вас є домашні улюбленці, підготуйте для них переноску, намордник і повідець, корм і воду на кілька днів, улюблену іграшку. Потурбуйтеся про них, не залишайте напризволяще в зачиненому будинку.
9. Заздалегідь повідомте рідних і близьких про місцезнаходження укриття, в якому плануєте перебувати у разі бойових дій у вашому місті.
10. Тримайте телефон зарядженим, але будьте готові, що окупанти можуть вимкнути зв’язок. Узгодьте з близькими можливі альтернативні засоби комунікації та місце зустрічі/перебування тощо.
11. Ознайомтеся з порядком надання першої медичної допомоги, ви маєте бути підготовлені.
12. На документах або окремому папері зазначте групу крові та можливі алергічні реакції на окремі медичні препарати, наявні у вас хвороби (цукровий діабет тощо). Також запишіть необхідні адреси та контакти близьких.
13. Підготуйте екстрену валізу:
- віднайдіть оригінали та копії ваших УКРАЇНСЬКИХ документів (якщо маєте дітей – їхні теж)
- гроші (зніміть готівку заздалегідь) або банківські картки міжнародних систем Mastercard/Visa
- аптечку: запас необхідних вам ліків щонайменше на тиждень з описом способу застосування та дози, сухий і медичний спирт, 2 пари гумових рукавичок, клапан із плівкою для проведення штучного дихання, засоби для зупинки кровотечі (турнікет, кровоспинний бинт із гемостатичним засобом), марлеві серветки різних розмірів і нестерильні марлеві бинти, еластичні бинти з можливістю фіксації, пластирі різних розмірів, травматичні ножиці для розрізання одягу на потерпілому, великий шматок тканини (для фіксації кінцівки постраждалого), антисептичні засоби (дезінфекційний засіб для рук, спиртові серветки)
- запаси їжі та води із розрахунком щонайменше на тиждень (якщо можливо – на кількох осіб). Краще візьміть те, що можна їсти без попередньої обробки й не займе багато місця, висококалорійні продукти довгого зберігання.
- змінний одяг, предмети особистої гігієни
- ліхтарик, заряджений Powerbank, радіоприймач, сигнальні пристрої, компас, годинник.
- компактний набір інструментів («мультитул»), виделка, ложка, ніж, пакети для сміття, блокнот, олівець, нитки, голки, сірники, запальнички
- на випадок відключення зв’язку майте паперову карту місцевості або офлайн-мапу (завантажуйте Google maps, а не 2Gis – це російська програма).
14. Коли перебуваєте в укритті, діліться своїми запасами з тими, хто цього потребує. Після закінчення бойових дій українська влада забезпечить цивільне населення
необхідною гуманітарною допомогою.
15. Якщо маєте автівку чи інший транспортний засіб, заправте повний бак і майте в запасі додаткову каністру пального.
16. Під час обстрілів і боїв у жодному разі не підходьте до вікон. Якщо не встигли сховатися в укриття – застосуйте правило двох стін: ховайтеся в передпокої, коридорі чи тамбурі.
17. Під час вуличних боїв не залишайте укриття, уникайте будь-яких контактів із окупантами.
18. Не торкайтеся трупів російських солдатів, а також будь-яких предметів, які блокують дороги. Не забувайте: при відступі окупанти мінують усю територію, навіть тіла власних солдатів.
19. У жодному разі не беріть до рук зброю та не вдягайте камуфляж чи одяг у цих кольорах, якщо ви цивільна особа – так ви ризикуєте стати мішенню та/чи втратити статус захищеної цивільної особи, згідно з міжнародним гуманітарним правом.
20. Дочекайтеся появи підрозділів ЗСУ, виконуйте їхні рекомендації: на запитання з укриттів відповідайте голосно та чітко, накази виконуйте точно та неухильно, не провокуйте дискусії запереченнями – важлива кожна хвилина.
21. Не забувайте, що ворог може переодягнутися в українську форму, щоб ввести в оману населення чи певним чином дискредитувати ЗСУ. Будьте пильними: українські військові НЕ коять теракти та НЕ прикриваються місцевим населенням.
22. Якщо вам відомо про місцеперебування окупантів – негайно повідомте про це ЗСУ чи спеціальний бот – https://t.me/evorog_bot, https://t.me/krymbavovna_bot
або https://t.me/stop_russian_war_bot
23. Довіряйте лише офіційним джерелам інформації Української держави – окупанти можуть навмисно вводити цивільне населення в оману, закликати евакуюватися чи виходити зі своїх будинків.
- Уникайте особистого отримання повісток і дзвінків із окупаційних «військкоматів». Поки ви не отримали повістки — ви не вважаєтеся сповіщеними;
- Офіційні повістки можуть надходити у російські мобільні додатки з надання адмінпослуг, тому спробуйте видалити ці додатки чи для певності “загубіть” свій смартфон, змініть номер телефону або тимчасово припиніть ним користуватися.
- Якщо є можливість залишити територію окупованого Кримського півострова та рф – зробіть це негайно, виїжджайте в будь-яку країну, в яку вдасться.
- Обов’язково перевірте, чи на момент виїзду на вашому шляху немає блокпостів і чи не заблокований виїзд через “кримський міст”;
- Якщо виїхати не вийшло, але є змога заховатися на території рф, зважайте на можливі ризики: на вулицях російських міст встановлені камери відеоспостереження із системою розпізнавання облич – за можливості уникайте публічних просторів, де є такі камери;
- Якщо не вдалося виїхати з ТОТ Криму – залиште місце прописки, тимчасово змініть місце проживання та не повідомляйте про нього нікому і ніяким способом; не відчиняйте двері незнайомим людям.
Якщо вам вручили повістку — В ЖОДНОМУ РАЗІ НЕ ЇДЬТЕ до військкомату, звідти вас одразу відправлять на війну. Спробуйте знову “загубитися”, захворіти, зникнути. Адмінправопорушення та штраф (від 500 до 3000 рублів) – дуже мала ціна, аніж стати “гарматним м’ясом” для рф та померти на полі бою.
Займіться власним здоров’ям, перевірте перелік захворювань або травм, які згідно з російським законодавством дозволять вам уникнути мобілізації чи принаймні відтермінувати її – це не стовідсоткова гарантія і вас все одно можуть незаконно мобілізувати, однак є шанс, що ви не пройдете медкомісію (перелік хвороб дивіться в додатку до положення про воєнно-лікарську експертизу, затверджену постановою держдуми рф № 565 4 липня 2013 р.).
Якщо з вами вийшли на зв'язок (приїхали додому, подзвонили, перестріли на вулиці), не відмовляйтеся в розмові від виконання так званого «військового обов'язку», а обґрунтуйте причини, чому ви не можете поки приїхати у військкомат чи служити. Наприклад: за станом здоров’я, статус сина/рідного брата загиблого військового, постійний догляд за близькими з неналежним станом здоров’я, статус опікуна чи піклувальника неповнолітніх сестер/братів, виховання дитини без матері, наявність двох або більше дітей, навчання на денній формі в закладах освіти та денно-заочній формі, педагогічні працівники освітніх організацій, наявність дитини з інвалідністю до трьох років, наявність дитини та вагітної дружини зі строком вагітності понад 22 тижні, утримання чотирьох і більше дітей до 16 років тощо.
Враховуйте, рф – корупційна держава, ще вищим рівень корупції є на тимчасово окупованих територіях. Будьте обережні, адже шахраї можуть пропонувати вам отримати довідки про “відстрочку” та вимагати хабарі, за що ви можете понести кримінальну відповідальність.
Не виконуйте незаконних злочинних наказів, які можуть призвести до жертв серед цивільного населення або руйнування цивільної інфраструктури – інакше такі дії будуть кваліфіковані як міжнародні злочини без термінів давності, тож рано чи пізно ви понесете відповідальність, передбачену законодавством України та міжнародним правом.
Як тільки потрапите на території, підконтрольні Урядові України, за першої ж безпечної нагоди здавайтеся у полон і повідомляйте, що ви громадянин України з окупованої території – навіть у разі відсутності підтверджувальних документів, ми встановимо цей факт. Україна зазначить вас «як захопленого в бою».
Здатися в полон можна таким силовим структурам: Збройні сили України, Національна гвардія України, Національна поліція, Сили територіальної оборони, Служба безпеки України;, Державна прикордонна служба.
Здатися в полон – єдиний вихід зберегти життя, адже Україна дотримується норм міжнародного права та Женевських конвенцій. Щоб запланувати або вже здатися в полон – телефонуйте або пишіть у будь-який месенджер за номерами:
+38 066 580 34 98
+38 093 119 29 84.
Якщо ви готові діяти – зривайте мобілізацію усіма можливими та неможливими шляхами, об’єднуйтеся, чиніть опір.
Повідомляйте спеціальні органи України про розташування ворожих військ, штабів, частин та їхні пересування у спеціальні боти – https://t.me/evorog_bot, https://t.me/krymbavovna_bot
або https://t.me/stop_russian_war_bot
Зверніться в освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна», які створюються на базі освітніх закладів. Заявник чи заявниця може звернутися до вказаних центрів особисто, за допомогою електронної пошти чи інших каналів зв’язку.
Умови вступу: за результатами співбесід і без складання НМТ.
Спосіб подачі документів: особисто або віддалено (дистанційно).
Орієнтовний перелік документів, які подаються особисто або у вигляді сканкопії (у разі віддаленої подачі):
1) заява;
2) сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання 2019-2021 років або результати національного мультипредметного тесту (за бажанням);
3) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявності);
4) документ, що посвідчує особу, а за його відсутності — свідоцтво про народження.
5) чотири кольорові фотокартки розміром 3×4 см;
6) документ про освіту державного зразка та додаток до нього або довідку про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації (прим. - у разі віддаленої подачі центр отримує довідку самостійно від закладу проходження тестування/оцінювання).
Абітурієнти, які вступають дистанційно, повинні прибути до освітнього закладу особисто, подати оригінали документів для вступу та укласти договір про здобуття освіти протягом 3 місяців після початку навчання. У разі неподання цих документів та/або неукладання договору про навчання у встановлений строк, наказ про зарахування скасовується.
- Порядок і строки проходження усної співбесіди у 2023 році будуть визначені Міністерство освіти і науки України додатково. Бачити менше