9 березня 2014 року в окупованому Севастополі окупанти незаконно затримали Миколу Шиптура. Цей арешт став одним із перших прецедентів політично вмотивованого переслідування на півострові після початку російської окупації. Він також поклав початок 11-річній хвилі політичний репресій у Криму.
Микола Шиптур народився у 1978 році в Івано-Франківську. Був активним учасником Революції Гідності.
У березні 2014 року Микола Шиптур вирушив до Криму з метою підтримати проукраїнський мітинг до 200-річчя Шевченка, організований “Українським домом у Севастополі”. На акції звучали вірші Шевченка та українські пісні, щоб показати, що Крим — це Україна. Однак, мітинг зірвали, а Шиптура затримали представники російських спецслужб та так званої “самооборони Криму” — російського проксі-угруповання, яке брало участь в окупації Криму.
28 квітня 2015 року окупаційний “суд” засудив Шиптура до 10 років позбавлення волі за сфабрикованими звинуваченнями у незаконному перевезенні зброї та замаху на вбивство. Під час слідства до нього застосовували тортури з метою отримання необхідних свідчень. Затримання Шиптура стало початком систематичних репресій, що тривають і донині.
Микола Шиптур відбував незаконно призначене покарання у виправній колонії №102 (окупанти перейменували в “колонію №1”) у Сімферополі, у жахливих антисанітарних умовах. 16 червня 2015 року окупаційний “суд” при розгляді апеляції зняв обвинувачення в незаконному перевезенні зброї, а також з процесуальних причин зменшив покарання за звинуваченнями у замаху на вбивство до 9 років.
7 березня 2023 року, після завершення терміну незаконного ув’язнення, Шиптура було звільнено. У травні 2023 року він повернувся до Івано-Франківська.
Справа Шиптура є типовим прикладом політичних репресій в окупованому Криму. російська окупаційна адміністрація продовжує практику переслідування та ув’язнення громадян України за політичними мотивами. На сьогодні російська федерація незаконно утримує 220 політичних в’язнів, з яких 133 — кримські татари.