З 2014 року матеріали тисяч українських кримінальних проваджень залишились на окупованому Російською Федерацією півострові.
Що ми маємо? Потерпілим відмовлено у справедливості. Підозрювані та обвинувачені переховуються від правосуддя на територіях, де їм нічого не загрожує, або так само не можуть добитись завершення розгляду таких справ. Робота українських правоохоронців по таких справах фактично заблокована.
Вчора в Верховний Суд відбувся круглий стіл на тему «Експертні консультації щодо вироблення рішення з проблем розслідування та розгляду справ, матеріали яких перебувають на непідконтрольних територіях та в окупованому Криму». За участі суддів Верховного суду, Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим , Міністерство юстиції України, МВС України, Офіс Генерального прокурора, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Державна судова адміністрація України, Прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, експертів Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ
Ключовий результат заходу – спільне доопрацювання законопроєкту щодо визначення механізму відновлення досудових, судових та виконавчих проваджень у кримінальних провадженнях, матеріали яких залишилися на тимчасово окупованій території, та механізм вирішення справ у разі неможливості їхнього відновлення.
Простими словами: має бути створений механізм, який дозволить відновити та довести до справедливого рішення ті кримінальні справи, що були розпочаті Україною до моменту окупації, але не завершені.
Цей законопроєкт важливий для розбудови державної політики перехідного правосуддя. Через напрацювання дієвих механізмів, що забезпечать відновлення порушених прав наших громадян внаслідок окупації.
Ініціатива також є однією з задач, визначених планом з реалізації Стратегії деокупації та реінтеграції Криму, затвердженої в цьому році Президентом.
Наша держава має робити все можливе, аби відновити справедливість для жертв та подолати наслідки завданої шкоди від збройної агресії РФ.