
Комісарка Ради Європи з прав людини Дуня Міятович опублікувала звіт “Боротьба кримських татар за права людини”
У звіті пані Міятович виклала коротку історичну довідку про переслідування, депортацію та повернення кримських татар до Криму, а також про злочини окупаційних адміністрацій вже під час новітньої спроби анексії з 2014 року, зокрема зловживання антиекстремістським та антитерористичним законодавством рф щодо киримли, що “прокладає шлях до стигматизації значної частини кримськотатарського народу, налаштовує проти них широкі верстви населення Криму та створює антимусульманський клімат”.
Комісарка також засудила поводження окупантів із незаконно ув’язненими киримли у місцях несвободи, репресії проти кримськотатарських адвокатів, обмеження свободи медіа, примусову мобілізацію та порушення права на свободу думки та мирних зібрань.
Вона зазначила, що описані нею дії та заходи відображають цілеспрямовану стратегію окупаційних адміністрацій рф, це також посилюється укоріненою культурою безкарності за злочини окупації. Дуня Міятович знову закликала негайно припинити переслідування кримських татар в окупованому Криму, свавільні арешти та обшуки, а також незаконні етапування затриманих у місця несвободи на росії — переведеним туди кримським татарам має бути дозволено повернутися додому.
Водночас пані Міятович наголосила на необхідності гуманного поводження з усіма особами, які перебувають під вартою в Криму, і з кримчанами, які утримуються в місцях позбавлення волі в Росії. Згідно з міжнародним правом, вони мають право на харчування та гігієну, достатні для підтримання їхнього здоров’я, а також на отримання медичної допомоги, необхідної за станом здоров’я. Міжнародні механізми моніторингу прав людини та гуманітарні організації повинні мати безпечний і безперешкодний доступ до всіх ув’язнених.
У звіті Комісарка Ради Європи з прав людини засудила накладену росією заборону на діяльність Меджлісу. Вона вважає, що киримли, які намагаються уникнути злочинного призову до зс рф, слід надати гуманітарну та правову допомога у всіх країнах, де вони можуть шукати притулку — у зв’язку з цим, вона закликала держави-члени РЄ переглянути положення та практику врегулювання в’їзду, щоб у кримських татар не виникало проблем із документами.
Дуня Міятович привітала кроки України задля захисту прав киримли: визнання депортації 1944 року геноцидом, “Кримський дім”, закон “Про корінні народи України”, Кримську платформу, Стратегію розвитку кримськотатарської мови до 2032, створення Національного корпусу кримськотатарської мови. Також вона вітає активне залучення представницьких органів кримських татар, зокрема Меджлісу, до розробки вищезазначених заходів.
Пані Міятович зазначила, що Представництво наразі працює над законопроєктом, який би детально регулював правовий статус і права кримськотатарського народу. Наостанок Комісарка висловила свою солідарність із киримли у їхній боротьбі за свої права, та підтримала їх у прагненні отримати відшкодування за кривди, яких зазнав і продовжує зазнавати корінний народ.