До 79-их роковин геноциду кримськотатарського народу Представництво спільно з 14 культурними інституціями ініціювало серію виставкових проєктів “Крим. Інший погляд”. У Києві, Дніпрі, Чернігові, Львові та Кмитові українські музеї та інші мистецькі локації представляли виставки й окремі мистецькі твори, пов’язані з окупованим Кримом, історією корінного кримськотатарського народу, єдністю українського та кримськотатарського народів.
«Як відомо, росія вже здійснювала апропріацію і розграбувала об’єкти української та кримськотатарської культури після анексії Криму у 1783 році. І срср, і рф намагалися не помічати кримських татар, і це яскраво відобразилося на мистецтві радянського періоду. Ми бачимо картини з чудовими кримськими пейзажами, однак часто на них немає людей, немає корінного народу”, — зазначила Постійна Представниця Таміла Ташева під час публічної дискусії “Культурна рецепція Криму: деколоніальний аспект” у Національному художньому музеї України.
Кожен із проєктів був унікальним та привернув увагу багатьох відвідувачів. Деякі з виставок триватимуть довше, тож ми запрошуємо відвідати їх.
Виставка у Музеї-майстерні І. П. Кавалерідзе в Києві триватиме до 10 червня. У двох залах відвідувачі побачать літографії та гравюри європейських авторів XIX ст., таких як Джеймс Грей, Джозеф Майєр, Карл Хелфарт, Роланд Вайбензаль, зроблені ними під час перебування на Кримському півострові, з приватної колекції Лери Літвінової. Окрема експозиція представить рідкісні старовинні мапи зі зображенням Кримського півострова з Музею Шереметьєвих. Також на виставці представлена сучасна скульптура.
Багато робіт можуть стати відкриттям для українського суспільства, наприклад — замальовки кримськотатарських візерунків, зроблені Лесею Українкою під час її перебування в Криму та знайомства з культурою корінного народу.
У Музеї видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького до 31 травня проходитиме виставка замальовок кримськотатарських орнаментів Лесі Українки. Обмеження військового стану не дозволили показати оригінали, експозиція представляє точні фотокопії замальовок поетеси. Ці замальовки мисткиня згадувала в листі до Михайла Драгоманова від 3 вересня 1891 р.: “Хотіла б я одну річ видати, се, власне, узори татарські, що я в Криму зібрала, єсть їх чимало і дуже хороші, ще й надто подібні до українських”. Представництво підтримало друк замальовок кримськотатарських орнаментів Лесі Українки у форматі презентаційних матеріалів. Музей запрошує вас на екскурсії, які розповідають маловідомі факти з життя Лесі Українки та її родини, в тому числі пов’язані з Кримом.
У Львові пройшли одразу 2 виставки: у Національному музеї ім. Андрея Шептицького — одноденна виставка кримських творів Івана Труша, екскурсія та лекція, присвячена його кримським роботам.
Також у Львові арт-галерея мадам Пальмгрен представляла групову виставку робіт молодих і знаних українських художників, роботи яких створювалися в Криму або присвячені українському півострову. Директорка арт-галереї Вікторія Рибак зазначила: “У 2014 році з 14 по 31 березня, щоб підтримати кримчан (16.03 мав відбутись псевдореферендум “про від’єднання Криму від України”) галерея, з підтримкою міської ради, відкрила виставку «Крим у серці Львова», де були представлені роботи десяти найяскравіших представників кримської школи живопису кінця ХХ-початку ХХІ століття — як всесвітньо визнаних метрів, так і молодих талановитих авторів”.
У Дніпрі відкрилося 2 виставки Сергія Бурбела з серії робіт, присвяченій Криму та депортації кримських татар: у Дніпровському художньому музеї та школі сучасного образотворчого мистецтва дизайну ім. Вадима Сідура. Також роботи Сергія Бурбела були презентовані у Генеральному консульстві України і місті Гамбург (Німеччина).
Також нагадуємо, що до серії виставкових проєктів “Крим. Інший погляд” долучилися:
У Києві:
- Музей історії міста Києва (15-21 травня) — виставка картини “Балаклавський серпневий настрій”, присвячена спогадам про Крим мисткині Леонори Янко після повернення родини з депортації.
- Національний музей Тараса Шевченка (15-21 травня) — з екскурсією, на якій відвідувачи дізнавались історію крісла, що належало відомому сходознавцю та письменнику Агатангелу Кримському та особливості його біографії.
- Київський літературно-меморіальний музей М. Рильського (15-21 травня) — виставка кримського пейзажу та екскурсії, присвячені Криму у творчості Максима Рильського.
- Національний музей “Київська картинна галерея” (15-21 травня) — виставка плакату Рустема Скибіна, який він присвятив Криму.
- Аукціоний дім “Голденс” (8-27 травня) — виставка “Українське колекційне мистецтво”, серед творів роботи, присвячені самобутній кримській природі, у виконанні митців Валентина Фельдмана, Павла Горобця, Ісаака Тартаковського та Петра Столяренка.
- Галерея НЮ АРТ (15-21 травня) — виставка картини “Вид Криму” Павлина М’ясникова.
У Чернігові:
- Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана (15-21 травня) — виставка кримського пейзажу з фондів музею та приватного зібрання художника Юрія Расіна, роботи Олександра Бєлозора, Володимира Наталушка, Костянтина Шаповалова з приватної колекції.
У селі Кмитів (Житомирська область):
- Кмитівський музей образотворчого мистецтва імені Й.Д. Буханчука (15-21 травня) — виставка з фондів музею, серед робіт був представлений живопис та акварель радянського періоду миців Петра Столяренка, Михайла Кокіна, Володимира Кіркевича.
Окремо хочемо зазначити та рекомендувати для відвідування виставку «MIRAS. Спадщина», що відкрилася у Скарбниці Національного музею історії України 30 жовтня 2022 року та досі відкрита для відвідування.
«MIRAS. Спадщина» — один із найбільших виставкових проєктів, де вперше комплексно представлено одну з найяскравіших кримськотатарських колекцій на материковій частині України. До виставки входять більше сотні предметів ювелірного мистецтва, вишивки й побуту XIХ – початку XX століть. Серед представлених артефактів можна оглянути срібні жіночі пояси та топеліки (навершя жіночих головних уборів фес), які вражають витонченістю роботи в техніці кримськотатарської філіграні, срібні футляри для Корану, чоловічі амулети, посуд для кавування, традиційну вишивку золоченою ниткою та багато іншого. Ці артефакти розкривають різні сторони життя корінного народу і дають змогу дізнатися більше про те, як носії культури сприймали навколишній світ, природу й один одного.
Куратори виставки – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Національного музею історії України Олексій Савченко та голова ГО «Алєм» Есма Аджієва. Виставка втілюється в межах проєкту ГО «Алєм» «Сенси, що об’єднують», який реалізується за підтримки Швейцарії. В експозиції представлено предмети із приватних колекцій Есми Аджієвої, Віталія Проволовського та Ельміри Сеіт-Аметової.

Військовий на виставці в Музеї-майстерні І. П. Кавалерідзе розглядає старовинні мапи зі зображенням Криму

Відкриття виставки в Музеї-майстерні І. П, Кавалерідзе. На фото зліва на право: гість виставки, директор музею Олександр Юнін, письменник і літературознавець Дмитро Стус

Фрагмент експозиції з виставки замальовок кримськотатарських орнаментів Лесі Українки

Лекція в рамках серії виставкових проєктів “Крим. Інший погляд” у Національному музеї ім. Андрея Шептицького

Гості виставки розглядають роботи Гуго Шауфлера “Ilaka, Karasan, Партеніт і Ayu Dag” 2009 р., Павла Мірошниченка “Стежка в село Тилове” 1989 р. та Лери Літвінової “Шлях додому”, 2020 р.


Відвідувачі виставки Сергія Бурбела у м. Дніпро

Кріслo, що належало відомому сходознавцю та письменнику Агатангелу Кримському

Голова ГО «Алєм» Есма Аджієва, співачка Джамала, старший науковий співробітник Національного музею історії України Олексій Савченко (фото з Facebook-сторінки Скарбниці Національного музею історії України)


Відвідувачка виставки.Майстер-клас від кураторки виставки Есми Аджієвої (фото з Facebook-сторінки Скарбниці Національного музею історії України)