Примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, громадянства РФ не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України.
Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, всім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території, здійснюється на материковій частині України територіальними підрозділами Державної міграційної служби України, відповідно до Порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2014 року № 289.
Особливості Порядку передбачають для громадян України, які на законних підставах перебувають чи проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, що у разі неможливості особисто подати заяву та інші документи, необхідні для оформлення паспорту громадянина України, його обміну або оформлення замість утраченого, викраденого або зіпсованого, дії вчиняє його представник.
Представник, вчиняючи дії повинен пред’явити свій паспорт громадянина України та документ – довіреність, посвідчену в установленому законодавством порядку. Зазначені документи представника перевіряються посадовою особою територіального підрозділу Державної міграційної служби України.
Батьки або близькі родичи громадянина України, який на законних підставах перебуває чи проживає на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь можуть виступати його представником.
Враховуючи, що будь – який акт (рішення, документ), виданий органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово окупованій території є недійсними і не створює правових наслідків та, керуючись частиною третьою статті 244, частиною першою статті 245 і частиною першою статті 209 Цивільного кодексу України, батьки або близькі родичі – представники можуть пред’являти довіреність у письмовій формі через відсутність обов’язку посвідчувати нотаріально отримання паспорту громадянина України.