
Керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак взяла участь в експертному обговоренні “Припинення незаконної російської анексії Криму та деокупація півострова: оптимальні шляхи та механізми”, приуроченому річниці Кримської платформи.
Спікерами також виступили глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, керівник Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв, голова правління Українського кризового медіа-центру, Надзвичайний і Повноважний Посол України Валерій Чалий.
Головними темами дискусії стали майбутній образ деокупованого Криму і співвідношення дипломатичного та військового елементів для його деокупації та реінтеграції. Пані Томак нагадала, що в Стратегії деокупації та реінтеграції основним засобом є політико-дипломатичний, однак Україна залишає за собою право використовувати інші методи, зокрема військові, а для забезпеченням гуманітарної площини опікуватиметься Консультативна рада з питань деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території АР Крим та міста Севастополя, створена Указом Президента України №579/2022.
Марія Томак розповіла про створення Національного офісу Кримської платформи, який відповідає за належне функціонування внутрішнього виміру Платформи. Також керівниця Служби розповіла про здобутки анонсувала майбутні заходи у рамках Кримської платформи – Другий саміт 23 серпня в онлайн-форматі та Перший парламентський саміт 24 жовтня в Загребі (Хорватія).
“Візія деокупованого Криму має вписуватися в стратегію повоєнного відновлення всієї України та її євроінтеграційні процеси. Ця стратегія буде запропонована Президентом України. Ми також намагаємося виробити якісь рішення щодо перехідного правосуддя. Це ще у розробці, але зараз ситуація з початком повномасштабного вторгнення вносить суттєві корективи у вихідні параметри того, з чим нам необхідно працювати. Наприклад, у контексті окупованого Криму ми не можемо не говорити про Херсонщину: зараз ми бачимо, як окупація Херсонщини та частини Запорізької області здійснюється саме з окупованого Кримського півострова. Тобто тут присутній сутнісний зв’язок, який слід ураховувати під час напрацювання рішень із реінтеграційних процесів. Однак зазначу, що ми над цим працюємо, усі ці речі у фокусі нашої уваги – ми залучаємо державні органи, Меджліс кримськотатарського народу, Експертну мережу Кримської платформи й індивідуальних експертів для того, щоб ми були готові”, – зазначила Марія Томак.
Також вона наголосила, що Національний офіс має доручення від Президента України працювати над кадровим потенціалом, оскільки дуже важливим моментом є підготовка людей, які після деокупації прийдуть до Криму реалізовувати політику реінтеграції.