22 листопада 2014 року набув чинності Закон України № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», який ухвалений Верховною Радою України 20 жовтня і підписаний 19 листопада Президентом України Петром Порошенко.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі – Закон) став основним нормативно-правовим актом, який визначив, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає на території України та якого змусили, або який самостійно покинув своє місце проживання, у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до Закону громадяни України, які вимушено переселяються з тимчасово окупованої території України Автономної Республіки Крим та міста Севастополь мають право стати на облік внутрішньо переміщеної особи. Така довідка видається структурним підрозділом місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення в день подання заяви, без сплати будь яких платежів та зборів, включаючи як першу видачу такої довідки, так і у випадках повторної її видачі у разі втрати, пошкодження або з метою продовження її дії. Документ дійсний протягом шести місяців з моменту його видачі.
Закон містить норми забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб на отримання документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус. Статтею 8 цього Закону передбачено реалізацію виборчих прав.
Внутрішньо переміщена особа, зокрема, має право на:
– достовірну інформацію про наявність загрози для життя та здоров’я на території її покинутого місця проживання, а також місця її тимчасового поселення, стану інфраструктури, довкілля, забезпечення її прав і свобод;
– забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено;
– отримання гуманітарної та благодійної допомоги;
– сприяння у переміщенні її рухомого майна;
– влаштування дітей у дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади;
– отримання соціальних та адміністративних послуг за місцем перебування;
– проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування;
– на безкоштовний проїзд для повернення до свого покинутого постійного місця проживання у всіх видах громадського транспорту у разі зникнення обставин, що спричинили таке переміщення, інші права, визначені Конституцією та законами України.
Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Наталія Попович зауважила, що діючий Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» допоможе вимушеним переселенцям з тимчасово окупованого Криму якнайшвидше адаптуватися на материковій частині України без втрат прав громадянина України та захистить їх від можливої дискримінації та примусового повернення.