Окупаційні адміністрації Криму закликають туристів їхати до моря на відпочинок і переконують, що в регіоні «спокійно та безпечно», однак окупований Кримський півострів із 24 лютого та досі використовується рф як повноцінна військова база.
Повітряний простір над півостровом рф закрила для цивільної авіації, тож туристичний сезон 2022 року в окупованому Криму очікується провальним, навіть попри намагання скасувати карантинні обмеження через COVID-19. Без окупаційного авіасполучення, яке здійснювали авіакомпанії рф до початку повномасштабного вторгнення, дорога до окупованого Криму займає щонайменше добу, тож росіяни почали масово скасовувати бронювання в готелях, а організатори – переносити фестивалі та масові заходи.

“Окупований Крим — це повноцінна військова база, плацдарм для наступу. Ми вісім років говорили, що Крим їм не потрібен як регіон для проживання або туризму. І відповідно до людей, які там проживають, так і ставляться — як до тих, хто їм може заважати, — зазначає Постійна Представниця президента України в АРК Таміла Ташева.
Навіть ті росіяни, яким повномасштабна війна не відбиває бажання скористатися кримськими пляжами, цьогоріч не можуть знайти “комфортний” спосіб туди дістатися. Російські авіакомпанії скасували всі польоти в закритий аеропорт у Сімферополі до 30 червня, а куплені до цієї дати квитки пропонують міняти на рейси до інших міст росії. За прогнозами букінгових сервісів, цьогоріч очікувана кількість туристів в окупованому Криму на 37% менша за минулий сезон, проте керівники окупаційних адміністрацій продовжують робити гучні заяви.
Для багатьох кримчан, зокрема підприємців, успішний курортний сезон є основним джерелом прибутку, однак чимдалі на території окупованого Кримського півострова більшає кількість вивісок про оренду приміщень, як магазинів, так і ресторанів. Відкриті джерела повідомляють, що побоювання через малу кількість туристів виникли після невдалих «травневих свят», коли завантаженість готелів склала лише 10-15%. росія намагається врятувати курортний сезон додатковими вагонами й автобусними рейсами, однак з урахуванням часу на дорогу та ціни на квитки, росіяни готові радше відмовитись від такого “відпочинку”.
Продажі літніх турів до окупованого півострова упали, а через низьку кількість бронювань третина кримських готелів цього літа може просто не відкритися, активно обговорюють в окупаційних туристичних громадських об’єднаннях.
Країна-агресор не намагалася сприяти розвитку курортного бізнесу на півострові всі 8 років та прикривається обіцянками “інвестицій в туризм”, водночас розбиті й непридатні для користування обносить парканами, ніби це допоможе приховати наслідки санкцій міжнародної спільноти та неминучі економічні втрати, які вже найближчим часом спіткають мешканців окупованого Криму.
Після окупації Криму та Севастополя 2014 року кримські курорти закинуло в сіру економічну зону. До Криму їздили лише російські відпочивальники, а з початком повномасштабного вторгнення перестали навіть вони.
Нагадаємо, у 2011-2013 роках Крим був головним центром міжнародного круїзного туризму на Чорному морі. Сфера розвивалася як гармонійна складова Середземноморського регіону, туди заходили великі міжнародні туристичні лайнери, саме курортна галузь була важливим джерелом наповнення місцевого бюджету. Автономна Республіка Крим та м. Севастополь мали більш ніж гарні перспективи. Наразі кримчани, які навіть під час окупації та пандемії COVID-19 спромоглися заробляти на життя завдяки туристам у сірій економічній зоні, потерпають від великих збитків або залишаються взагалі без роботи.
Окупаційні адміністрації продовжуватимуть вести ворожу пропаганду та сприяти рф у використанні ресурсів окупованого Криму у військових цілях, чим ще дужче руйнують його унікальну екосистему та культуру.
Кримській півострів обов’язково буде деокупований, і під українським прапором нарешті відновить почуття безпеки та розвиток туристичної галузі.