Головне за тиждень
▶ В ніч на 4 серпня Служба Безпеки України завдала удару безпілотниками по аеродрому Саки в окупованому Криму. Внаслідок удару було уражено склад авіаційного озброєння окупантів. Повністю знищено літак Су-30СМ, ще один — пошкоджено. Також уражено три літаки Су-24.
Злочини окупації
▶ Станом на 4 серпня окупанти незаконно ув’язнили 220 осіб, з них 133 — кримські татари.
▶ Станом на 4 серпня 2025 року зафіксовано 1472 випадків складання матеріалів за статтею 20.3.3 КпАП рф про так звану “дискредитацію збройних сил російської федерації” на території тимчасово окупованого Криму. У 1340 випадках винесено рішення про накладення штрафів або об’єднання справ із сукупними рішеннями. У 55 випадку провадження ще триває. У 51% постанов (683) йдеться про жінок, у 49% (656) — про чоловіків.
▶ Політв’язня Яшара Шихаметова, незаконно засудженого до 11 років позбавлення волі, вивезли до російської виправної колонії №37 у селищі яя кемеровської області. До цього чоловік провів чотири роки покарання у виправній установі міста балашов саратовської області, рф.
▶ Кримськотатарського політв’язня Ескендера Абдулганієва перевели з виправної колонії № 41 юрги кемеровської області до колонії № 29 у місті кемерово, росія.
▶ Окупанти незаконно засудили 39-річну мешканку тимчасово окупованого Севастополя Надію Грекову до 22 років позбавлення волі за обвинуваченнями в нібито “теракті”, “держзраді” та “зберіганні вибухівки”. Вона нібито заклала вибухівку у власній квартирі, яку орендував військовослужбовець чорноморського флоту росії, за завданням представника Служби Безпеки України.
▶ Під час утримання в російських місцях несвободи в кримськотатарського політв’язня Арсена Ібраімова розвинулася бронхіальна астма. Тривале ненадання медичної допомоги та відсутність належного лікування бронхіту спричинили серйозні ускладнення зі здоров’ям. Умови утримання надзвичайно суворі: холодний і вологий клімат погіршує стан дихальної системи, харчування — одноманітне й мізерне. Чоловік неодноразово хворів на запалення легень, що також сприяло розвитку астми. Рідні політв’язня зазначають, що особливо турбуються через обмеження у передачах, оскільки надсилати посилки можна лише двічі на рік, тоді як життєво необхідні ліки Арсену потрібно приймати майже щодня.
▶ Кримський політв’язень Володимир Якименко з 15 по 24 липня перебував у штрафному ізоляторі (ШІЗО), де його стан здоров’я суттєво погіршився через відсутність належної медичної допомоги та появу нових захворювань. Зазначається, що адміністрація колонії погрожувала тривалим утриманням у ШІЗО, однак завдяки втручанню адвоката Володимира вдалося перевести назад до штрафного умовно-суспільного сектору (СУС), де він перебуває наразі. За словами дружини, умови тримання залишаються вкрай тяжкими: зв’язок практично відсутній, харчування та медичне забезпечення — незадовільні. До наявних хвороб, серед яких хронічний гастрит, виразка дванадцятипалої кишки, травмована ключиця та сильні головні болі, додалися нові: виразка шлунка, проблеми з венами та погіршення стану зубів. Родина зазначає, що після восьми років ув’язнення здоров’я Володимира стрімко погіршується.
▶ Рідні кримського політв’язня Аметхана Абдулвапова підозрюють, що причиною нещодавнього інсульту чоловіка могло стати побиття у російській колонії. Батько політв’язня наголосив, що у сина не було серцевих проблем до незаконного переміщення в російську в’язницю, а після прибуття в колонію його стан різко погіршився.
Насильницька мобілізація
▶ Загинули щонайменше 2031 військовослужбовець рф із підрозділів, дислокованих у Криму. 1306 із них, ймовірно, є громадянами України.
▶ Підтверджено взяття в полон щонайменше 119 російських військових із Криму. Більшість — ймовірно, громадяни України.
Мілітаризація Кримського півострова
▶ Активісти руху опору “АТЕШ” повідомили про занепад медичної військової частини у тимчасово окупованому Севастополі. За їхніми даними, на території розташовувався медичний загін спеціального призначення, який нині переживає гострий кадровий дефіцит. Територія частини занедбана, техніка пошкоджена, а рівень безпеки практично відсутній. За попередньою інформацією, командування не має ресурсів для повноцінного забезпечення частини, тому її можуть найближчим часом розформувати. Агенти також виявили секретну радіолокаційну роту в тимчасово окупованому Севастополі. За їхніми даними, підрозділ розміщено в мікрорайоні Фіолент і він є ключовим елементом системи протиповітряної оборони, що відповідає за контроль повітряного простору над Севастополем і всім західним узбережжям Криму. Під час спостереження агентам вдалося зафіксувати радіолокаційну станцію 55Ж6У “Небо”, яка здатна відстежувати аеродинамічні та балістичні цілі, а також антенну щоглу радіорелейної станції, що забезпечує зв’язок між командними пунктами та іншими військовими структурами. Об’єкт має критичне значення для функціонування ешелонованої системи протиповітряної оборони на окупованому півострові.
▶ Моніторингові канали повідомили, що російські військовослужбовці активізували патрулювання в районі тимчасово окупованого Севастополя для протидії українським безпілотникам. Зазначається, що у мікрорайоні Фіолент зафіксовано мобільну кулеметну точку на базі пікапа з номерним знаком з індексом “21”, що вказує на належність до чорноморського флоту рф. Також у цьому районі помічено мобільну станцію радіоелектронної боротьби (РЕБ), імовірно типу “Леєр”. Аналітики зазначають, що в районі мису Фіолент розташовано кілька військових об’єктів, зокрема підрозділи 12-го зенітно-ракетного полку, центр РЕБ, радіолокаційну роту, автобат та інші частини.
Пропаганда окупаційних адміністрацій і розпалювання ворожнечі
▶ У тимчасово окупованому Судаку окупаційна адміністрація почала демонтувати таблички з кримськотатарськими назвами вулиць, зокрема в районі Ачиклар, де компактно проживають кримські татари. Замість них встановлюють таблички з назвами російською мовою. За інформацією місцевого краєзнавця, традиційні назви не визнані “офіційними” через відмову мешканців після 2014 року перереєстровувати ділянки за російським законодавством.
Громадянський спротив
▶ Житель Бахчисарайського району, що працює діджеєм в одному з місцевих кафе відтворив пісню “Гуляночка”, яка містить у своєму тексті рядки “Ще не вмерла Україна”. Окупаційна адміністрація кваліфікувала це як “дискредитацію збройних сил рф”: на діджея та директора закладу складено адміністративні протоколи, а матеріали передано до окупаційного “суду”. Директору призначили незаконний штраф розміром у 300 тисяч рублів.
▶ Житель села Малокам’янка Сакського району у соціальних мережах анонімно висловлював підтримку Збройним Силам України, не визнавав російську окупацію Криму, використовував образливі висловлювання на адресу громадян рф і поширював українські національні гасла. Окупанти затримали чоловіка, склали проти нього протоколи, а матеріали передали до окупаційного “суду”.
▶ Активісти руху “Жовта стрічка” повідомили про використання у магазинах мережі “COMFY” на тимчасово окупованій території Криму прострочених українських вогнегасників, датованих 2010 роком і востаннє перевірених у 2014-му. Зазначається, що зазначена мережа використовує бренд української компанії, але не має до неї жодного стосунку, а пожежні перевірки в цих торгових точках є фіктивними — інспектори отримують готівку та підписують акти без реального огляду обладнання. Крім того, активісти поширили українські символи спротиву в тимчасово окупованих містах Криму — Сімферополі, Севастополі, Ялті, Євпаторії, Бахчисараї.
▶ Активісти “Кримських бойових чайок” продовжують викривати особисті дані колаборантів та російських військових злочинців в окупованому Криму.
▶ Активістки руху спротиву “Зла Мавка” провели чергову акцію в тимчасово окупованих Сімферополі та Алушті. За їхніми словами, такі дії мають на меті щоденно нагадувати окупантам, що Крим – це Україна.
До Представництва продовжують надходити запити від громадян України, які хочуть виїхати з Криму через неможливість терпіти окупацію й тотальну пропаганду. Нагадуємо про нашу інструкцію — як виїхати з тимчасово окупованого Криму: https://cutt.ly/FwtiajlS
Ми дякуємо свідомим українським громадянам в окупованому Криму за оперативні повідомлення про ситуацію на Кримському півострові, зокрема щодо соціально-економічної ситуації, пересування військ рф, руху спротиву окупації тощо. Детальну інформацію повідомляйте на емейл пресслужби Представництва: [email protected]
Слава Україні!