За результатами моніторингу Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим в межах взаємодії з Державною службою України з надзвичайних ситуацій та обласними державними адміністраціями України з’ясовано, що станом на 1 жовтня 2015 року на території материкової частини України розміщено/проживає 21007 громадян, які отримали статус внутрішньо переміщеної особи з тимчасово окупованої території України.
13778 громадян або 65% від загальної кількості внутрішньо переміщених осіб є працездатні чоловіки та жінки, 5634 – діти, 1595 – інваліди та особи похилого віку.
Географія найбільш компактного тимчасового проживання кримчан, зареєстрованих на материковій частині України: Львівська (3292 особи), Одеська (2043 особи), Київська (1217 осіб), Миколаївська (1124 особи), Харківська (898 осіб) області та місто Київ (4665 осіб).
У вересні 2015 року громадяни, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованої території України в питанні тимчасового свого перебування на материковій частині України надали перевагу Миколаївській (102 особи), Дніпропетровській (44 особи), Львівській (38 осіб), Кіровоградській (28 осіб) та Волинській (17 осіб) областям.
Станом на 1 жовтня 2015 року до обласних державних адміністрацій України надійшло 49402 звернення від громадян України, які зареєстровані на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. 48434 звернення від загальної кількості розглянуті і мають позитивний результат, решта перебуває в процесі обробки та уточнень.
Актуальним серед звернень громадян є отримання соціальних виплат та матеріальної допомоги, працевлаштування, поновлення або отримання документів державного зразка, освіта та навчання.
Переважна більшість звернень, а це 28242, надійшли до територіальних підрозділів Державної міграційної служби України, з яких 21799 розглянуті та вирішені Державною міграційною службою України в Херсонській області.
В розрізі інших звернень громадян 5306 надійшло з питань соціальної допомоги, 3760 з питань освіти, 12094 з питань працевлаштування, медичного обслуговування, забезпечення житлом та інших.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.