Упродовж минулого тижня щодня надходили повідомлення про замінування шкіл в окупованому Криму.
Окупаційний суд продовжив термін незаконного утримання Богдана Зізи під вартою ще на три місяці — до 16 січня 2023 року.
рф вирішила завершити відновлення незаконного “кримського мосту” до 1 липня 2023 року, натомість жителі Керчі скаржаться, що вибух на мосту пошкодив їхні вікна, однак обіцяних виплат від окупантів ніхто не отримує.
Окупанти провели незаконний обшук у будинку колишнього політв’язня Асана Чапуха та заарештували його дружину Асіє Чапух — https://cutt.ly/jBJiihu.
Окупаційний суд Сімферополя незаконно засудив кримськотатарського активіста Артура Меметшаєва до 6,5 років колонії суворого режиму за звинуваченням в участі в батальйоні імені Номана Челебіджихана.
Мілітаризація Кримського півострова
Термін закриття сімферопольського аеропорту для цивільної авіації знову продовжили – до 22 жовтня 2022 року. Аеропорт в окупованому Сімферополі не працює для цивільної авіації з 24 лютого, з того дня призупинення його роботи продовжують щотижня.
В окупованому Криму до 23 жовтня 2022 року діє “жовтий рівень” терористичної загрози, а в окупованому Севастополі – до 28 жовтня.
У різних частинах окупованого Криму мешканці щоденно фіксують активність військових літаків, які, ймовірно, стріляють ракетами по містах України.
Через часткове руйнування незаконного “кримського мосту” стало значно важче переправляти на окупований півострів особовий склад і техніку російської армії. Однак біля Керчі була помічена колона російської техніки.
Кілометрові черги на поромну переправу та до самого “кримського мосту” не закінчуються, люди іноді чекають близько 3 діб, щоб дістатися до іншого берегу Керченської протоки. У цих чергах і стоять вантажівки з медикаментами для кримських аптек, де вже відчувається нестача ліків.
Мешканці окупованого Криму щодня повідомляють нам про запуски російських ракет з акваторії Чорного моря – усі снаряди летять у бік українських міст.
Кількість корабельного угруповання росіян у Чорному морі зменшилася вдвічі: вздовж узбережжя окупованого Криму помічено лише 6 кораблів.
Злочинна мобілізація
Злочинна мобілізація триває, і перевагу окупанти надають загалом тим, кому 40 і більше років: саме таких людей мобілізували в Судаку, а керівник окупаційної адміністрації Севастополя заявив про 232 нібито “добровольців”, які самі прийшли до військкомату.
Станом на 18 жовтня 2022 року в окупованому Криму вже відбулися поховання щонайменше 181 солдата російської армії. 94 з них, ймовірно, були громадянами України. Кількість поховань може бути більшою, оскільки значна частина відбувається без висвітлення. Інформація доповнюється.
Окупаційний рупор константінов запропонував заборонити “військовозобов’язаним” виїздити з рф, а тих, тікає від злочинної мобілізації чи публічно засуджує мобілізованих — вносити в “реєстр осіб, які знаходяться під іноземним впливом”.
Мобілізованих росіян із Ульяновської області, Пензи, Башкортостана та Саратова привезли до окупованого Криму, щоб у подальшому відправити в зону бойових дій на Херсонщину.
Окупанти почали не просто роздавати повістки на вулиці, а клеїти їх на дверях квартир і будинків. Закликаємо наших громадян максимально убезпечити себе від отримання цих “повісток” і користуватися нашою інструкцією: як уникнути злочинної мобілізації — https://cutt.ly/vVIJLiQ.
Пропаганда окупаційних адміністрацій і розпалювання ворожнечі
15 жовтня у Севастополі відкрили кіно-фестиваль “золотой вітязь”, на якому показали пропагандистські фільми про війну рф проти України та російську окупацію.
Представники окупаційної адміністрації Джанкоя навідалися до однієї з місцевих шкіл, де показували дітям як правильно стріляти з автомату та розповідали про “спецоперацію”.
Яскравим результатом російської мілітарної пропаганди став випадок в одній із сімферопольських шкіл: 15-річний хлопець в одязі з російською символікою зі спини напав на однокласника, кілька разів ударив ножем у шию та переслідував до виходу з класу.
Публікації окупаційних медіа
Уже вкотре після обстрілів цивільної інфраструктури окупанти звітують про так зване виконання цілей “сво” та виправдовують російські воєнні злочини — житлові будинки та дитячі майданчики називають не менш як “військовими базами”.
Після вибухів на незаконному “кримському мосту”, окупаційні медіа намагаються приборкати хвилю суспільного обурення та страху — тут вам і купа заяв про посилення охорони мосту, перевірки і роботу поромної переправи, і польові кухні для людей у кілометрових чергах на пором, і кадри з ремонту моста, і нічна підсвітка у вигляді триколору. Однак це не допомагає — реакція суспільства залишається негативною.
Підконтрольні окупантам медіаресурси почали публікувати інформацію про збір допомоги російським військовим і подальші “звіти” про доставлення такої допомоги.
У медійний скандал потрапив цього тижня аксьонов, коли в мережі опублікували інформацію, що незаконно мобілізованим мешканцям Криму видали діряві бронежилети та відправили на фронт. Аксьонов був вимушений знову взяти все “під особистий контроль”, а медіа повідомили, що бронежилети вже скоро замінять.
Суспільні настрої
Мешканці окупованого Криму почали активно користуватися чат-ботом “Разом”, який запустили активісти руху опору “Жовта стрічка”: Смартфон — ваша зброя! Передавайте інформацію про окупантів у чат-бот “Разом” — https://t.me/zhovta_strichka_bot.
В окупованому Криму продовжують діяти різні рух опору, зокрема “Жовта стрічка”, “Кримські бойові чайки”, “Атеш” і “Кримські партизани”: щодня активісти вішають усюди жовті стрічки, малюють графіті, поширюють листівки та чинять інші дії, направлені на спротив окупації.
Окупанти затримали жительку Керчі, яка за інформацією окупантів бажала смерті російським військовим і раділа вибухам на “кримському мосту” — проти неї відкрили кримінальне провадження нібито за заклики до екстремізму. На відео з затримання нібито з місця проживання обвинуваченої, окупанти змусили жінку розгорнути український та американський прапори.
В окупованому Сімферополі, російський військовий, який приїхав до окупованого Криму, став учасником бійки з перехожими біля бару — у результаті один із перехожих витягнув у військового пістолет і вистрелив йому в ногу.
До Представництва продовжують надходити запити від громадян України, які хочуть тимчасово залишити територію Кримського півострова та повідомляють про неможливість терпіти окупацію й тотальну пропаганду. Нагадуємо! Представництво підготувало інструкцію про те, як виїхати з тимчасово окупованого Криму – https://cutt.ly/YV8zdBz.
Ми дякуємо свідомим українським громадянам в окупованому Криму за оперативні повідомлення про ситуацію на Кримському півострові, зокрема щодо соціально-економічної ситуації, пересування військ рф, руху спротиву окупації тощо. Детальну інформацію повідомляйте на емейл Відділу інформаційного забезпечення Представництва: