Постійна Представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева виступила в рамках міжнародної конференції та розповіла про катування в окупованому Криму і тотальну безкарність. Конференція була організована Постійними представництвами при ОБСЄ Данії та Швейцарії за підтримки Головування Польщі в ОБСЄ 2022 та Бюро демократичних інститутів та прав людини (ODIHR).
Під час виступу Таміла Ташева розповіла про діяльність Представництва в умовах повномасштабного вторгнення, а також про факти злочинних дій російської федерації стосовно українських громадян в окупованому Криму та на тимчасово непідконтрольних окремих районах Херсонської та Запорізької областей.
На початку заходу Постійна Представниця нагадала учасникам, що війна рф проти України почалася не 24 лютого 2022 року, а в 2014 році з окупації Кримського півострова. Саме з того часу катування та інше жорстоке і нелюдське поводження стало повсякденною реальністю для громадян України в окупованому Криму, зокрема для представників кримськотатарського народу, які не погодилися з окупацією. Були зафіксовані десятки таких правопорушень, і жодне з них належним чином не було розслідуване окупаційними адміністраціями, а відповідальні особи не були притягнуті до відповідальності.
Після початку повномасштабного вторгнення рф поширила такі практики жорстокого поводження з людьми на тимчасово непідконтрольні окремі райони Херсонської та Запорізької областей. Нині в катівнях Херсонської області армія країни-агресора утримує щонайменше 600 осіб: у нелюдських умовах, у непристосованих для цього приміщеннях, без доступу до медичної допомоги. Їх регулярно катують і не дають бачитися з рідними. Деяких полонених перевозять до окупованого Криму, не всі з них виживають.
Пані Ташева звернулася до країн ОБСЄ з закликом посилювати санкційний тиск на росію, утримувати тему окупованого Криму на порядку денному, продовжувати моніторинг ситуації в окупованому Криму та вимагати доступ на окуповані території для незалежних спостерігачів, зокрема механізмів ОБСЄ.
Також Таміла Ташева наголосила на нагальності підтримці людей на тимчасово окупованих територіях півдня України, які протестують проти російської агресії.
«Однак найкращий шлях припинення беззаконня — це деокупація тимчасово окупованих територій», – наголосила Постійна Представниця.
У заході взяли участь також Постійний Представник Данії в ОБСЄ посол Рене Розагер Дінесен, директор Бюро демократичних інститутів та прав людини Маттео Мекаччі, колишній президент Європейського комітету із запобігання катуванню та нещодавно обраний суддя Європейського суду з прав людини щодо України Микола Гнатовський, керівник Інституту судової медицини «Мілован Мілованович» Джордже Алемпієвич, директор організації REDRESS Руперт Скілбек, почесний декан Міжнародної антикорупційної академії (IACA) Мартін Кройтнер, керівник Департаменту війни Офісу Генеральної прокуратури України Юрій Бєлоусов.
