“Сьогодні тимчасово окупований Крим – це сіра зона, територія безправ’я. Будь-який громадянин України не може почувати себе безпечно в Криму, йому можуть інкримінувати будь-який злочин і на основі цього незаконно позбавити волі. Позбавлення волі за певні політичні, релігійні погляди, етнічну чи національну приналежність, на жаль, стали звичним явищем в окупованому Криму” – зазначив Постійний Представник Президента України в АР Крим Антон Кориневич на прес-конференції з нагоди відкриття заходу.
Тимчасова окупація Криму супроводжується системними репресіями і переслідуваннями окупаційною владою українців і кримських татар, які залишилися на півострові. Нині у в’язницях Російської Федерації та тимчасово окупованого Криму знаходяться 97 політв’язнів та 24 військовополонених моряка. Всі вони опинилися у російських тюрмах внаслідок політичного, релігійного чи іншого переслідування.
Зранку 15 серпня 2019 року активісти акції в Херсоні на вулиці Суворова розмістили інсталяцію із 121 капкану, їх кількість відповідає кількості політичних в’язнів, а закриті щелепи показують, що «здобич» вже схоплена.
Цього ж дня ввечері відбувся показ фільму «Жити, щоб повернутися», який розповідає про національний рух кримських татар у їхній боротьбі за повернення до Криму після депортації 1944 року.
Після показу фільму глядачі дискутували про паралелі між історією національного руху і сучасними реаліями, в яких опинилися кримські татари після спроби анексії Криму, про нинішню ситуацію в Криму та політично мотивовані переслідування, а також говорили про підтримку і солідарність, яких потребують “в’язні Кремля”.
Під час дискусії Антон Кориневич наголосив, що потрібно робити все, щоб питання Криму не сходило з порядку денного не тільки у міжнародній політиці, а й у нас вдома – в Україні. Тема Криму має бути чутна і в Києві, і в Херсоні, і на КПВВ, всюди.
Постійний Представник, як голова робочої групи з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи, зазначив: «Власне над стратегією деокупації і реінтеграції Криму і працюватиме робоча група, в якій дуже багато представників громадських організацій. Сподіваюся саме вони будуть доносити меседжі від людей, від громадськості, і ми обов’язково будемо з ними працювати».
«Крим це та ситуація, коли не важливо хто ти, державний чиновник, політична особа чи громадський активіст, у нас одна мета, одна ціль, і ми маємо для цього працювати разом» – підсумував Антон Кориневич.
Організаторами та партнерами акції є правозахисні організації: Центр прав людини ZMINA, Кримська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянських свобод, «Крим-SOS», #SaveOlegSentsov, Об’єднання родичів політв’язнів Кремля.
Подібні акції розпочалися з Одеси і пройдуть в 10 містах України. Херсон – друге місто в регіональному турі.





