




Постійна Представниця Таміла Ташева виступила у ролі спікерки на міжнародній публічній зустрічі “Повстання в ГУЛАГу: люди проти тоталітаризму”, організованій Українським інститутом національної пам’яті. Захід відбувся напередодні Міжнародного дня героїв боротьби з тоталітаризмом, запровадженого Європарламентом.
Головною темою зустрічі стали повстання у радянських концтаборах – ГУЛАГ – в Норильську та пізніше у Воркуті. Саме в ГУЛАГу найчастіше ув’язнювали з політичних мотивів, де громадян утримували в нелюдських умовах через їхню боротьбу за свободу і проти радянської тоталітарної влади.
Важливо відзначити, що ініціаторами та активними учасниками повстань були саме незаконно ув’язнені українці.
Пані Ташева розповіла присутнім про те, що кримські татари також ставали в’язнями у ГУЛАГу та були учасниками повстань. Хоча будь-які паралелі в цьому випадку є умовними, але ця практика – спротиву в умовах несвободи – притаманна сьогодні і тимчасово окупованим територіям. Зокрема, Криму.
Постійна Представниця розповіла про те, що росія й зараз утримує 181-го політв’язня (тільки з числа кримських), 117 з яких – представники корінного кримськотатарського народу.
Значну частину виступу Таміла Ташева присвятила спротиву мешканців окупованого Криму: розповіла присутнім про Богдана Зізу, який у травні 2022 року на знак протесту облив будівлю окупаційної адміністрації синьою та жовтою фарбами. Наразі хлопцю загрожує до 10 років ув’язнення.
Зокрема, Постійна Представниця розповіла про 323 відкриті окупаційними судами адміністративні справи за абсурдними статтями про нібито “дискредитацію зс рф”. Мешканців окупованого півострова штрафують за вигуки “Слава Україні”, за українську символіку. Пані Ташева нагадала історію про штрафування працівників бібліотеки в окупованому Криму за те, що серед книг була одна про Голодомор, яку окупаційні силовики назвали екстремістською.
“Політичні переслідування – це традиційний метод боротьби із “незгодними”, який діяв і в часи російської імперії, і в срср, і тепер у росії. Окупанти практично перетворили Кримський півострів на ГУЛАГ та зону безправ’я, де рф наразі намагається повністю стерти факт існування кримських татар та українців” — наголосила Таміла Ташева.
Представництво дякує Українському інституту національної пам’яті за організацію такого важливого заходу. Історія боротьби нашого народу за свою свободу має закінчитися абсолютною перемогою України над росією, адже лише це забезпечить панування права та демократичних цінностей, на які спираються наші міжнародні партнери.