У Представництві відбулась робоча нарада, де експерти з громадського сектору поділилися дослідженнями та ідеями щодо реалізації спільних зусиль для допомоги молоді з окупованого Криму скористатися своїм правом на якісну освіту.

Заступник Постійної Представниці Денис Чистіков зазначив, що цьогорічна кількість потенційних випускників в окупованому Криму складає близько 20 тисяч осіб. Багатьом із них загрожуватиме незаконний призов до армії рф, від якого тепер не захищає вступ до закладів вищої освіти в Україні, оскільки країна-агресор скасувала взаємовизнання українських і російських документів про освіту. Ми маємо говорити не тільки про організацію систему вступу, а й про забезпечення подальшої безпеки української молоді в окупованому Криму.
Експерт благодійного фонду “Майдан закордонних справ” Юрій Смєлянський окреслив два варіанти розв’язання проблеми вступу для всіх рівнів освіти: навчання в онлайн-форматі та подальша релокація. У 2014-му році батьки з окупованого Криму готові були відправити дітей навчатися на підконтрольні території України, але пропозицій було недостатньо. Наразі молодь не має фізичної можливості виїхати з окупованого Кримського півострова, тож важливим питанням є їх безпечна релокація.
Додатковою проблемою для дітей на тимчасово окупованих територіях України постає отримання українських паспортів. Через неможливість зараз перетину адміністративної межі та подачі документів на вступ, молодь виїжджає з окупованого Криму через треті країни, щоб потрапити до материкової України, а відсутність документів, які посвідчують особу, створює проблеми при перетині кордонів.
Очільниця ГО “Центр громадянської просвіти “Альменда” Валентина Потапова звернула увагу, що необхідно виходити на конкретні рішення станом на зараз. На думку Потапової, отримання документів про повну базову середню освіту для кримчан необхідно перевести в дистанційну форму. Також вона запропонувала поширити норму з умов вступу до закладів вищої освіти у 2022 році, а саме надати можливість дистанційно проводити співбесіди для дітей з тимчасово окупованих територій України.
Учасники наради узгодили надати Представництву пропозиції та варіанти розв’язання проговорених проблем. Представництво ініціює зустріч із профільними органами державної влади, щоб сприяти реалізації механізмів із забезпечення доступу до освіти для дітей з тимчасово окупованих територій України.
Представництво дякує експертам за ініціювання зустрічі та готовність працювати із викликами забезпечення доступу до освіти. Ваша праця наближає деокупацію Криму!