
У Представництві відбулася презентація дослідження експертів Кримськотатарського Ресурсного Центру «Еколого-кліматична дискримінація в окупованому Криму: виміри та загрози», виданого в рамках ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, яка здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.
Постійна Представниця Таміла Ташева наголосила, що впродовж 8 років окупації рф дуже мілітаризувала Кримський півострів, що спричинило значне погіршення його екосистеми. Вона подякувала за роботу Кримськотатарського ресурсного центру над цим важливим дослідженням, адже питання завданої окупантами шкоди для екології Кримського півострова недостатньо висвітлене як в Україні, так і на міжнародному рівні.
“Завдяки саме такій діяльності, міжнародне суспільство дізнається про екологічні проблеми півострова. Ми пишаємося тим, що можемо підтримувати таку ініціативу, та хочемо бачити, як це дослідження просуватиме права корінного кримськотатарського народу, права усіх українців на чисте та здорове доквілля”, – зазначила заступниця виконавчого директора Міжнародного Фонду “Відродження” Інна Підлуцька.
Дослідження представила професорка кафедри екології Національного університету «Києво-Могилянська академія», членкиня Експертної ради Кримськотатарського Ресурсного Центру з охорони довкілля та сталого розвитку Криму Світлана Бойченко. У підсумку вона підкреслила, що сучасні виклики від змін клімату, неефективний менеджмент і хижацька екологічна політика окупаційних адміністрацій не сприяє адаптивній стійкості до змін клімату кримської громади і є проявом еколого-кліматичної дискримінації.
“Крім очевидних політичних причин, рф напала на Україну ще й тому, що бореться за наші ресурси. Це війна за ресурси”, – наголосила Світлана Бойченко.
Також вона додала, локальні екологічні конфлікти через ускладнення умов життєдіяльності, ускладнення традиційного ведення господарства та перерозподіл ресурсів можуть спонукати певну частину населення окупованого Криму до внутрішніх і зовнішніх міграцій, що загрожує спричинити більш масштабні екологічні та соціальні конфлікти.
“Проблема міграції через війну зараз найбільша. Військова еміграція з окупованого Криму. Деградація екосистем через організовані там росією військові об’єкти та влаштовані полігони. Через війну ми, на жаль, будемо витрачати величезні ресурси на відновлення окупованих територій. Тому цей проєкт дозволяє трошки поглянути в майбутнє та побути реалістами, зрозуміти обсяги наших робіт із відновлення зруйнованого окупантами”, – зазначив професор кафедри екології Національного університету «Києво-Могилянська академія», академік Академії економічних наук України, член Експертної ради Кримськотатарського Ресурсного Центру з охорони довкілля та сталого розвитку Криму Євген Хлобистов.
Ознайомитися із дослідженням можна за посиланням: https://cutt.ly/aZkKNDY