29 січня 2020 року в Укрінформі відбулася презентація дослідження “Окупація Криму: Без знаків, без імені, ховаючись за спинами цивільних”.
Основою дослідження стали презентовані рік тому матеріали подання до Міжнародного кримінального суду (МКС), яке охоплювало події лютого-березня 2014 року у Криму, зокрема використання «живих щитів» – присутності цивільного населення ЗС РФ під час захоплення військових об’єктів ЗС України.
«Питання воєнного злочину «живих щитів» наразі дуже важливе, тому що воно ще не поставало у практиці МКС. І саме тому важливим було максимально забезпечити його доказами для того, щоб Офіс прокурора зміг прийняти виважене рішення. Самі випадки застосування звісно були та використовувалися організованим збройними групами, але не державами, не сторонами міжнародного збройного конфлікту. Держави під час збройних конфліктів так себе не поводять», – зазначив автор дослідження Антон Кориневич.
Дослідження має три великі блоки питань:
1 . Використання «живих щитів» при оточенні, блокуванні та захоплені військових частин ЗС України в Криму, військових частин інших формувань України, а також адміністративних будівель, яке активно використовувала РФ в Криму для здобуття військової переваги.
У цьому блоці важливо було визначитися що є ключовим: намір цивільної особи добровільно стати «живим щитом» чи суб’єктивний намір супротивника використати цих людей для своїх цілей, для здобуття військової переваги.
- Використання так званих «зелених чоловічків», військових у формі без знаків розрізнення, при оточенні, блокуванні та захоплені військових частин ЗС України в Криму та адміністративних будівель.
- Вчинення віроломства і незаконного використання емблем та уніформи супротивника під час блокування та захоплення військових частин ЗС України, адміністративних будівель. Зокрема зафіксовано декілька випадків використання форми української міліції та підрозділів військово-морських сил ЗС України.
Ключові позиції дослідження:
- Воєнний злочин «живих щитів» під час окупації АР Крим та м. Севастополь мав місце. РФ свідомо використовувала цивільних осіб для здобуття військової переваги.
- Використання «зелених чоловічків» теж є забороненим методом ведення війни і порушенням норм міжнародного гуманітарного права.
- Факти віроломства дійсно мали місце під час спроби незаконної анексії півострова.
- Ті методи ведення війни, які застосувала РФ при збройній агресії в Криму, звісно не є новими. Однак вони не застосовуються державами у міжнародних збройних конфліктах. І це можна вважити міжнародними воєнними злочинами вчиненими державою –агресором.
Наразі Офіс прокурора МКС аналізує питання щодо вчинення відповідного воєнного злочину застосування «живих щитів» під час окупації Криму. Аналітичні матеріали та докази, зібрані у ході дослідження, активно використовуються українськими правоохоронними та правозахисними організаціями для цілей міжнародного судочинства.
Під час дослідження використовувалися матеріали моніторингових візитів УГС ПЛ та Регіонального центру з прав людини протягом 2017-2019 років, опитування очевидців, були використанні і відеоматеріали. Але в аналітичне дослідження увійшли не всі докази, бо частина з них є закритими.

