10 грудня 2019 року розпочав свою роботу Третій Український Жіночий Конгрес. Друга панель Конгресу присвячена обговоренню можливостей жінок в правозахисній сфері.
Таміла Ташева зазначила, що жіночий рух – це, перш за все, про солідарність. Протестний рух в Криму зараз має жіноче обличчя. Матері, дружини, сестри, доньки політичних в’язнів, які залишилися без чоловіків, взяли на себе весь тягар турбот за родину та тягар боротьби за те, щоб їх чоловіків було звільнено.
Заступниця Постійного Представника Президента України в АР Крим згадала правозахисниць Лілю Гемеджі та Еміне Авамілєву, які сьогодні захищають права ув’язнених у Криму; громадських журналістів: Лютфіє Зудієву, Муміне Салієву, Гульсум Алієву; жінок – членкинь кримськотатарського та українського руху спротиву: Айше Сеїтмуратову, Ольгу Павленко, Лілю Буджурову, Ларису Китайську, Ленору Дюльбер, вже покійну Веджиє Кашку та вбиту Катю Гандзюк.
«За цифрами про кількість політв’язнів, інформацією про обшуки у кримських татар та українців стоять багато жінок, з якими ми маємо бути солідарними. Адже і їх права як жінок, які стали на лінію боротьби, і на Донбасі, і в Криму також порушуються», – наголосила Таміла Ташева.
На думку пані Таміли, існує міф, що в правозахисті більшість жінок нібито через їх «співчутливість», такий собі статус «берегині». Насправді, у тривалих стресових ситуаціях, при нових викликах сьогодення: війна, окупація Криму, жінки виявляються більш стійкими. Вислухати і задокументувати ті злочини, що ми маємо в Криму і на Донбасі, потребує великих сил. І якщо чоловіки більш спритні у ситуаціях, які вимагають швидкої реакції, то жінки – у ситуаціях, які мають більш довготривалий характер.
«Правозахисна діяльність в сучасній Україні – це життя в постійному стресі, і цю роботу здебільшого взяли на себе жінки правозахисниці. Більшість правозахисних організацій очолюють жінки в Україні. Це щоденні виклики в проявленні солідарності. Пропоную на такі заходи, як сьогодні, запрошувати жінок-правозахисниць з тимчасово окупованих територій. Тому що ці жінки заслуговують на те, щоб про них знали», – підсумувала Таміла Ташева.





Фото: Український Жіночий Конгрес, Анжела Литвиненко