
Сьогодні, 28 липня 2022 року, наша держава вперше відзначає День Української Державності – на згадку про тисячолітню історію державотворення України.
“Ми починаємо відзначати День Української державності. Її точкою відліку вважаємо рік заснування Києва – столиці Київської Русі-України, яку недаремно називають місцем, де все починається. Зародження нашої державності ми відзначатимемо в день її розквіту – у День хрещення Київської Русі-України”, – зазначив під час урочистостей з нагоди 30-річчя Незалежності Президент України Володимир Зеленський.
Українське державотворення корінням сягає аж до часів заснування столиці та правління київського князя Володимира Великого. У той далекий час наша держава прийняла християнство задля наближення до європейської цивілізації, мала міцну столицю, успадкований від Рюриковичів тризуб. Галицько-Волинське князівство затвердило наш європейський напрям розвитку та дало у спадок кольори державного прапора. У складі Великого Князівства Литовського українці пізнали європейську традицію міського самоврядування, відому як магдебурзьке право, а Президенти незалежної України зараз складають присягу саме над книгою Пересопницького Євангелія. Українська держава наслідує також великі традиції Кримського ханства, засновником якого є династія Ґераїв – це було “Золотою епохою” для корінного кримськотатарського народу, який є складовою української політичної нації.
Видатним розділом книги нашої державності стала Українська козацька держава – Гетьманщина, військові традиції якої лягли в основу збройних сил Української Народної Республіки й, у подальшому, українського визвольного руху. А спільні воєнні походи козаків і кримських татар карбували нашу незламність та міць сучасної української армії. У Січі формувалися підвалини республіканської форми правління, народовладдя, нові принципи судочинства та джерела права. Також саме гетьман Пилип Орлик у 1710 році уклав одну із перших європейських конституцій нового часу.
УНР, ЗУНР та Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського принесли в життя українців демократичні засади державного будівництва, перший парламент та уряд, герб, гімн і прапор. Вперше за кілька століть етнічні українські території стали соборними, були об’єднані в єдиній незалежній державі, а гетьман Павло Скоропадський у листопаді 1918 року заснував Українську Академію Наук.
Державотворчі традиції Давньоруської держави пройшли крізь віки та збереглися лише завдяки незламності нашого духу, прагненню до свободи та незалежності, готовності віддати всю силу та наснагу задля майбутнього своєї держави та її народу. Зараз увесь світ спостерігає те, що наші діти знають змалку, з перших років школи – українці незламні, волелюбні, здатні вистояти проти ворога будь-яких масштабів. Адже справедливість за нами, як і правда, як і перемога!
З Днем Української Державності!
Слава Україні!