
З нагоди Дня українського кіно, який щорічно відзначається в другу суботу вересня, Представництво підготувало для вас добірку фільмів про Крим.
Кінострічки різні за тональністю та форматами, десь складні, а подекуди трагічні. Проте кожен фільм, безумовно, вартий перегляду, адже у свій спосіб розповідає про історію Криму, про його людей, розкриває окремі аспекти окупації півострова та багато іншого.

Це повнометражний режисерський дебют Наріман Алієв з Ахтемом Сеітаблаєвим у головній ролі.
За сюжетом, первісток кримського татарина Мустафи Назім гине у російсько-українській війні. Батько приїжджає до Києва, куди його два сини поїхали після окупації Криму, аби повернути молодшого сина Аліма додому, а старшого поховати на батьківщині в Криму згідно з мусульманськими традиціями.
Трейлер: https://youtu.be/HOGt6HqV3OQ

Документальний фільм виробництва Babylon’13 та DocNoteFilms розповідає історію українських офіцерів, солдатів і матросів, які під час захоплення Криму не зрадили свою присягу на вірність народу України та продовжили виконання своїх військових обов’язків на землі, у морі та в повітрі. Безпосередні учасники розповідають про вторгнення та окупацію українського Криму.
Переглянути фільм можна за лінком: https://youtu.be/tXGET1-fzmI

Фільм, заснований на реальних подіях. Розповідає історію останнього українського корабля у Криму, який чинив опір і продовжував відважну боротьбу.
За сюжетом, у лютому 2014 року починається окупація Кримського півострову. Мінний тральщик «Черкаси» разом із іншими українськими кораблями заблокований в озері Донузлав — шлях до моря перекритий затопленими судами російського флоту. Це пастка. Наші кораблі починають здаватися росіянам. Здається, іншого виходу просто немає.
Трейлер: https://youtu.be/pJRozpMfYGo

Ми переконані, що багато хто бачили цей важливий фільм, та все ж без нього наш список не був би повним. Адже це перший кримськотатарський повноформатний художній фільм і перша художня картина про депортацію кримських татар.
Фільм створений на основі реальних подій і розповідає про сталінську депортацію кримських татар, вчинену у травні 1944 року. Ця трагічна сторінка в історії кримськотатарського народу показана через погляд прославленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана: після вигнання нацистських окупантів із Криму, військове командування дозволило Амет-Хану разом із його бойовими побратимами відвідати батьків в Алупці. За збігом обставин, на час перебування льотчиків в Алупці припала операція НКВД із примусової депортації кримських татар. Радянський ас, якого боялися німецькі пілоти, не зміг захистити свій народ від злочину сталінського режиму.
Дивіться: https://youtu.be/S3xE_nq7iAw

Перший документальний фільм про лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва. Стрічка розповідає історію українського політика та громадського діяча, який став символом боротьби за виживання, гідність і честь кримських татар.
На тлі біографії Мустафи Джемілєва автори показали спогади дисидентів, правозахисників, кримськотатарських лідерів.
Переглянути можна за посиланням: https://youtu.be/Fosg3_TcpA8

Фільм розповідає про національний рух кримських татар в їхній боротьбі за повернення до Криму після депортації 1944 року. У зйомках взяли участь перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, політв’язень Наріман Джелял, заступник ЦВК Курултая Заір Смедляєв і правозахисник Абдурешит Джепаров – вони поділилися роздумами про національний рух кримських татар після заборони Меджлісу у квітні 2016 року.
Дивіться за посиланням: https://youtu.be/-yb7nyEYl0E

Короткометражний фільм кримськотатарського режисера Ахмеді-Ернеса Сарихалілова.
На згарищі рідного дому маленький хлопчик збирає старі цвяхи. Потім він вирушає в дорогу, де зустрічає недружнього незнайомця. Тепер хлопчик повинен подолати агресію дорослого, щоб привезти цвяхи для справи, розпочатої батьком.
Переглянути: https://www.youtube.com/watch?v=te0iVRf_Pa0

Фільм розповідає історію кримської татарки Саїде Аріфової, яка під час Другої світової війни двічі врятувала 88 єврейських дітей-сиріт: спершу — від нацистів, коли видала дітей за кримських татар, а вдруге — від військ НКВС, які здійснювали депортацію кримських татар у травні 1944 року, коли довела, що ці діти є євреями.

Фільм про те, як окупація змінила, а часом і зламала життя людей, які мешкають на півострові. Журналістка Громадського Наталя Гуменюк приїхала до Криму в день так званого “референдуму” 16 березня 2014-го року, де поспілкувалася з людьми в Бахчисараї, Сімферополі, Ялті та Севастополі. Відтоді журналістка поверталася на півострів щонайменше раз на рік: розповідала про перших політв’язнів, початок репресій проти кримських татар, економічні умови та будні, в яких опинилися мешканці окупованого Криму та про те, як воно – залишатися українцем в окупованому Криму чи навіть активістом руху “Крим наш”, які почали критикувати окупаційні адміністрації. Через 5 років журналісти Громадського повернулися до тих людей, чиї історії розповідали в перші місяці анексії.
Переглянути тут: https://youtu.be/0WteAFCSpj4

Це 10 історій реальних людей, які живуть в окупованому Криму чи ОРДЛО. Мультфільми показують, що рішення поїхати чи залишатися — не тільки та не стільки вибір між Україною та «русскім міром”.
Над проєктом працювали ZMINA. Центр прав людини та компанія Real Stories Production.
Історія Муміне Салієвої: https://youtu.be/0QYfsRyeUYY
Історія Саші та Злати: https://youtu.be/eU2Df26yBwc
Історія Андрія: https://youtu.be/gD8a1OD3FYU
Більше мультфільмів тут: https://cutt.ly/JUBz5oM.

Лукас вирушає на кордон із окупованим Кримом у складі моніторингової місії ОБСЄ. Але після дивних збігів обставин, він опиняється у містечку на півдні України, де зустрічає місцевого дивака на ім’я Вова. Лукас слідує за Вовою та повільно занурюється у світ української провінції, де життя відірване від усякої логіки чи структури.
Трейлер: https://takflix.com/uk/films/volcano