Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим публікує результати моніторингу реалізації програм на території України, спрямованих на вирішення матеріально-побутових питань внутрішньо переміщених осіб через надання грошової допомоги, житла, земельних ділянок, кредитування, пільг тощо.
Аналіз отриманої інформації від обласних державних адміністрацій України показує, що в регіонах з метою сприяння інтеграції та соціальній адаптації внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) за новим місцем проживання, надання допомоги в створенні належних умов для життєдіяльності та реалізації потенціалу, забезпечення соціальної, медичної, психологічної та матеріальної підтримки прийняті до виконання розпорядження голів обласних державних адміністрацій.
Дані моніторингу свідчать, що в ряді областей рішеннями сесій затверджено окремі Програми адаптації ВПО за новим місцем проживання, серед яких виділяються Дніпропетровська та Житомирська області.
В деяких регіонах, а це Закарпатська, Запорізька, Одеська, Полтавська, Рівненська, Хмельницька та Черкаська області, в діючі загальні Програми соціального захисту населення внесені зміни та доповнення, що включають в себе заходи з підтримки і допомоги ВПО.
Слід зауважити, що всі Програми Харківської обласної ради виключно спрямовані на підтримку учасників антитерористичної операції через те, що за рішенням Міжвідомчого координаційного штабу України з питань, пов’язаних із соціальним забезпеченням громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території, Харківська область з жовтня 2014 року працює як транзитний регіон для ВПО.
В Чернівецькій області розроблено проект Комплексної програми забезпечення житлом учасників бойових дій, членів їх сімей та громадян, які отримали статус ВПО. Наразі зазначений документ проходить необхідні процедури погодження у структурних підрозділах облдержадміністрації.
У Вінницькій, Закарпатській, Львівській, Миколаївській та Хмельницькій областях діють програми пільгового кредитування індивідуальних сільських забудовників «Власний дім», які передбачають можливість кредитування і ВПО.
В Запорізькій області діє регіональна програма індивідуального житлового будівництва на селі «Сільське подвір’я», умови якої дозволяють ВПО отримувати довгострокові пільгові кредити на придбання або будівництво житла.
Також головами Волинської, Вінницької, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Херсонської та Чернігівської обласних державних адміністрації прийнято низку розпоряджень щодо підтримки та соціальної адаптації громадян України, які залишають тимчасово окуповану територію України.
За даними, що надійшли Представництву Президента України в Автономній Республіці Крим від обласних державних адміністрацій України матеріальна допомога ВПО надавалася за рахунок коштів обласних і місцевих бюджетів. Так з бюджету Миколаївської області на потреби 2674 ВПО виділили 2529, 58 тис. грн, у Черкаській області 254 сім’ї отримали допомогу на загальну суму 76,2 тис. грн, у Хмельницькій області 62 особам виділили 59,7 тис. грн, в Івано-франківській області 74 особам – 20 тис. грн, у Волинській області 11 сімей отримали допомоги на 7,2 тис. грн, Чернігівська область на потреби ВПО виділила 25,5 тис. грн.
Окремі обласні державні адміністрації активно співпрацюють з міжнародними інститутами з гуманітарних питань. Наприклад Кіровоградською обласною радою за рахунок коштів Європейського Союзу в рамках проекту «Побудуємо майбутнє разом!» проводиться капітальний ремонт п’ятиповерхового гуртожитку, розрахованого прийняти 150 сімей з числа ВПО та реконструкція дитячого навчального закладу «Світлячок», умови якого мають забезпечити належне виховання 70 дітлахів.
У Київській області в рамках проекту «Соціальна інтеграція та примирення внутрішньо переміщених дітей у Київській області», профінансованого Європейським союзом, надано фінансову допомогу сімом сім’ям ВПО з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь на загальну суму 126 тис. 696 грн.
За більш детальною інформацією щодо існуючих програм, які мають на меті вирішення матеріально-побутових питань ВПО громадяни можуть звертатись до Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим за телефоном (0552) 49-59-39, чи за допомогою мережі Skype – обліковий запис ppu_ark або надіславши лист на електронну адресу [email protected]