Водночас цей день не лише про відзначення професійної діяльності, але привід згадати про тих, хто за таку діяльність постраждав. Питання захисту журналістів, які постраждали та продовжують зазнавати політичних репресій залишається актуальним, зокрема на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
Системні порушення прав журналістів: затримання, нелюдське поводження, катування та засудження за сфабрикованими звинуваченнями стали одним з інструментів окупаційної адміністрації для витіснення незалежних та професійних засобів масової інформації з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
Наразі, незалежної журналістики на тимчасово окупованих територіях України не існує.
Характерною є справа українського журналіста Владислава Єсипенка, який 9 березня 2021 року відвідував в місті Сімферополі акцію з нагоди дня народження Тараса Шевченка, а наступного дня – 10 березня його затримали представники окупаційної адміністрації та вже 12 березня так званим «Київським районним судом» Сімферополя, підконтрольним окупаційній адміністрації Російської Федерації, винесено «ухвалу» про взяття В. Єсипенка під варту терміном на два місяці – до 11 травня, яке в подальшому було продовжене.
Затриманого звинувачують у незаконному виготовленні, переробленні або ремонті вогнепальної зброї, її основних частин, а також у незаконному виготовленні боєприпасів.
16 березня ФСБ Росії заявила, що Владислав Єсипенко нібито проводив “розвідувально-підривну діяльність в інтересах українських спецслужб”, а саме “здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей” у Криму.
В переданих адвокатом з місць несвободи поясненнях В.Єсипенка, журналіст описував системні побої та катування за допомогою яких окупаційна влада вимагала зізнатися у злочині, якого не було.
Тисячі громадян України на тимчасово окупованій території зазнали переслідування за журналістську діяльність та прояви свободи слова. Тож в День журналіста закликаємо підтримати тих представників ЗМІ, які постраждали від дій Російської Федерації та її окупаційної адміністрації на тимчасово окупованій території України за свою професійну журналістську діяльність та працювати над тим, щоб подібне не повторювалося в майбутньому. Ми переконані, що настане час, коли в Криму знову буде вільна журналістика і можливість отримувати об’єктивну інформацію.