22 фотографії українських репортерів Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова та Альони Савчук — це унікальна хроніка життя окупованого росією півострова та документальне свідоцтво репресій щодо українських громадян, зокрема до представників корінного кримськотатарського народу.
Ці фото показали 10 квітня у Львові, у приміщенні ТРК Victoria Gardens (вул. Кульпарківська, 226-А, перший поверх).
Впродовж 2016-2018 років одна з авторок фотовиставки “Історії з окупованого Криму” Альона Савчук висвітлювала судові процеси над українськими політв’язнями в окупованому Криму, поки не отримала “заборону” від ФСБ на в’їзд на півострів і територію Росії.
“Ці знімки — невелика частина усіх тих історій з окупації, які нам пощастило побачити, почути й передати в ефір. Про людей, які залишилися вдома, попри залякування та погрози, арешти й суди, катування і приниження гідності з боку (про)російських силовиків. Це історії про зруйновані долі сотень сімей, вигаданий тероризм, переслідування за національність, віру і позицію. Але також вони — про любов до своєї землі та свого народу, солідарність і взаємопідтримку, віру в перемогу правди й добра”, — зазначила пані Савчук.
Після повномасштабного вторгнення окупований Крим став в’язницею для людей, викрадених на новоокупованих територіях, каже заступник голови правління Кримської правозахисної групи Володимир Чекригін: “Велика частина з них утримується в СІЗО №2, що повністю курується ФСБ. За нашими даними, там перебуває щонайменше 110 наших громадян”.
Керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак також зазначила, що після початку повномасштабного вторгнення ситуація з політичними переслідуваннями в окупованому Криму погіршилася.
“У зв’язку з майже повною ізоляцією окупованого Криму від материкової частини України, нам стало складніше отримувати інформацію звідти, а нашим громадянам у Криму – небезпечніше з нами комунікувати. Зрештою виразна і трагічна історія смертей двох політв’язнів – Костянтина Ширінга та Джеміля Гафарова – чітко показує, що росія використовує цих людей для залякування наших громадян в окупації, а також для створення політичного тиску на Україну, шантажуючи життями наших громадян, які перебувають у місцях несвободи під контролем москви”, – переконана пані Томак.
У Львові виставка буде відкрита до 20 квітня. Крім того, цю виставку презентують 12 квітня у Празі, Чехія.




