Створення вільної економічної зони «Крим» передбаченої відповідним Законом України, котрий наприкінці вересня набрав законної сили – черговий крок держави назустріч мешканцям Криму, які мають наміри продовжувати нормальне життя займаючись підприємницькою діяльністю або використовувати свої права на тимчасово окупованій території.
За словами авторів Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» створення вільної економічної зони (далі – ВЕЗ) – це надання легальних підстав українським підприємствам не сплачувати подвійний податок в Криму та тим самим забезпечити півострів необхідною кількістю якісної та доступної продукції.
ВЕЗ «Крим» запроваджується на 10 років. Строк дії може бути продовжено або скорочено законом України. Закінчення режиму тимчасової окупації не є підставою для припинення дії ВЕЗ «Крим».
Що ж насправді передбачає даний законодавчий акт?
Так, поставки будь-яких товарів, а це в першу чергу, товарів першої необхідності, з метою дотримання норм податкового та митного права України, укладені раніше чи то в подальшому, визнаються зовнішньоекономічними договорами (контрактами). Констатація даного факту підтверджує особливе відношення України до ситуації, що виникла на півострові, – одночасно дбаючи як про національну безпеку, так і про суб’єктів господарювання. В той же час, законодавець не ототожнює створення ВЕЗ з практикою створення схожих зон в інших країнах, наголошуючи на тому, що поставки робіт, товарів та послуг до Криму чи з нього не підпадають під дію міжнародних угод про міжнародний обіг товарів, а саме про зону вільної торгівлі.
Що ж стосується валютного регулювання, то вводитися мультивалютний режим. Законодавець передбачає, що в межах Криму для здійснення розрахунків може застосовуватися гривня і валюти класифікатора іноземних валют та банківських металів, – кажучи іншими словами саме російський рубль. Однак російські рублі не можуть застосовуватися при здійсненні безготівкових розрахунків між суб’єктами Криму та материкової України.
Поширюється відповідно до Закону України заборона на залучення вкладів або надання кредитів у валюті країни окупанта на території України.
Варто звернути увагу також на регуляторні питання. Так, договори між суб’єктами господарювання з місцезнаходженням у Криму та суб’єктами господарювання з місцезнаходженням на материковій частині України укладаються лише на основі норм права України. В свою чергу ліцензії на експорт товарів, надані суб’єктам, які знаходяться на території півострову, вважаються анульованими з дати набрання чинності Закону. Всі ж інші ліцензії та дозвільні документи видані до набрання чинності Закону, вважаються дійсними до закінчення строку їх дії, без можливості їх продовження.
Не обмежуються суб’єкти господарювання з місцезнаходженням в АРК в участі в державних закупівлях товарів та послуг, в яких вони можуть приймати участь на рівних засадах з іншими учасниками тендерної процедури.
Не забув законодавець про юридичних осіб, які змінили зареєстроване місцезнаходження з території Криму до материковій частини України. Даній категорії встановлюються наступні переваги: списання податкового боргу за будь-якими податками, дозволяється включити до складу витрат підтверджені належним чином витрати, понесені у зв’язку з евакуацією основних засобів та запасів з тимчасово окупованої території на іншу територію України, тощо.
Окрім названих вище нововведень, ініційованих урядом з метою всебічної підтримки громадян та бізнесу на тимчасово окупованій території, Закон передбачає скасування або встановлення певних обтяжень в трудовій, корпоративній сферах. Не оминає спеціальний закон умов реєстрації прав на об’єкти приватної, комунальної, державної власності на півострові, а також порядок здійснення відчуження, обміну, купівлі та будь-якої іншої форми її використання. З даного приводу Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим здійснюватиме розгляд звернень, які стосуються вказаних напрямків та аналізуватиме практику вирішення даних питань, про що своєчасно інформуватиме всіх зацікавлених осіб на власному сайті.
Окремі роз’яснення з питань пов’язаних із застосуванням Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» надані уповноваженими органами також будуть викладені для ознайомлення з широким загалом.
Пресслужба
Новини
ВЕЗ «Крим». Що ж насправді передбачає даний законодавчий акт?
08.10.2014