Сьогодні, 17 червня, відбувся брифінг, під час якого була представлена програма Кримської сцени: Bağçasaray, яка стане частиною 20-го ювілейного етнофестивалю “Країна Мрій” з 21 по 23 червня. Захід відбувся у Медіацентрі Україна – Укрінформ.
У брифінгу взяли участь Постійна Представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева, заступник директора Українського інституту Алім Алієв, соліст Ансамблю пісні і танцю Збройних Сил України Ісмаїл Курт-Умер, які долучилися до створення цьогорічної програми Кримської сцени, а також музикант та засновник етнофестивалю “Країна мрій” Олег Скрипка.
Спікери обговорили важливість цьогорічної Кримської сцени та питання підтримки, збереження та популяризації кримськотатарської культури, а також культури інших корінних народів України в умовах окупації Криму росією.
“Кримці історично є старожилами фестивалю. З ними було завжди приємно, і комфортно, і природно працювати. Важливим є розвиток культурних стосунків між українським та кримськотатарським народами, суспільство поки не до кінця усвідомлює спільні цінності, які ми маємо,” — розповів Олег Скрипка.
Постійна Представниця підкреслила, що у програмі Кримської сцени візьмуть участь понад сто учасників, а також планується аукціон для збору коштів на потреби Сил оборони України. Відбудуться і виступи виконавців та гуртів з Криму в різних музичних жанрах: Ісмаїл Курт-Умер, Таня Ша та Shopping Hour GRP, гурт Chayir, Руслан Болатов та Аліє Хаджабадінова, квінтет Усеїна Бекірова та інших.
Окремо Постійна Представниця розповіла про важливість культури та витоків Кримської сцени на фестивалі.
Дуже важливо показувати культурні звʼязки між кримськими татарами та українцями. У 2009 році ми почали вперше робити Кримську галявину в межах “Країни мрій”, і тоді було дуже важливо привозити митців з території півострова. Зараз здебільшого всі учасники проживають тут, переїхали сюди. Для нас великий біль, що ми не можемо показувати великій Україні кримськотатарську культуру безпосередньо з території півострова.
Також Постійна Представниця зазначила важливість дискусійної частини сцени, адже це допоможе виходити на ширші аудиторії для актуалізації теми Криму. Пані Ташева поділилася, що особисто візьме участь у дискусії “Крим і мир. Чому деокупація Криму — безальтернативна”, в ході якої обговорюватиметься і те, як Крим вписаний у глобальний контекст.
“Кримська сцена є відповіддю колонізаційній політиці, яку запроваджує країна-окупантка у Криму. Сьогодні кримськотатарська культура і її розвиток на півострові неможливі. Адміністративні та кримінальні справи, які відкривають окупаційні адміністрації на активістів, у тому числі базуються на прояві ідентичності кримських татар,“ — розповів Алім Алієв.
Як зауважив Ісмаїл Курт-Умер, демонстрація багатогранності української культури є важливою як для українських громадян в окупації, так і для іноземної аудиторії. Це допомагає руйнувати російські наративи та пропаганду.
Кожного разу, коли у нас виходить такий проєкт, особливо якщо там порушується тема кримських татар, мені часто пишуть з Криму, наскільки це важливо. Також я знаю, наскільки сильним інструментом можуть бути культурні проєкти, коли ми показуємо різноманіття, багатогранність культури України, в інших країнах бачать, що російська пропаганда їм бреше.
Запрошуємо всіх охочих завітати на Кримську сцену: Bağçasaray з 21 по 23 червня та поринути в культуру і чарівний світ Криму!