21 травня 2018 р. Перший заступник Постійного Представника Президента України в АРК Ізет Гданов та співробітник служби міжнародних зв’язків Представництва Валерія Пахомова провели робочу зустріч з Незалежним експертом ООН з питань значення зовнішнього боргу та інших пов’язаних міжнародних фінансових зобов’язань держав для повної реалізації всіх прав людини, включно з економічними, соціальними та культурними, паном Хуаном Пабло Богославським.
У ході зустрічі було обговорено вплив ситуації, пов’язаної з тимчасовою окупацією Криму на дотримання прав людини в окупованому Криму, зокрема обговорювалися питання реальної інвестиційної політики держави-агресора в Криму, спрямованої на мілітаризацію регіону та розбудову відповідних інфраструктурних проектів військового та подвійного призначення, таких як теплоелектростанції, траса Таврида та Керченській міст, з ігноруванням реальних практичних потреб населення регіону, гарантованих IV Женевською конвенцією.
Окремо обговорювався істотний негативний вплив російської агресії, тимчасової окупації Криму, незаконного ефективного контролю РФ над акваторіями України Азовського й Чорного морів та Керченської протоки на інвестиційний потенціал нашої держави, її потенціал у сфері обслуговування зовнішнього боргу. Було висвітлено негативну роль неправомірної несплати РФ, починаючи з 2014 р., грошових зобов`язань за перебування в Криму Чорноморського флоту, невиконання державою-агресором інших договірних зобовязань, неправомірного привласнення окупантами в Криму власності (майна) держави Україна та власності (майна) АРК. Було спеціально відзначено деструктивний для фундаментальних принципів співіснування націй характер відображених в нещодавніх рішеннях вищих органів російської влади спроб держави-агресора ухилятися від виконання власних фінансових зобов’язань за рішеннями міжнародних судових органів на підставі того, що сплата таких коштів нібито “негативно вплине” на реалізацію соціальних прав громадян РФ.
Констатувалося, що населення держави-агресора у повній мірі має розподіляти з російськими державними структурами та їх керівництвом, та безумовно понесе солідарну матеріальну відповідальність за розв’язану проти України та інших держав агресію, за пов’язані з нею інші міжнародні злочини, за нанесену під час агресії та тимчасової окупації території України майнову та іншу матеріальну шкоду інтересам держави, юридичних осіб та громадян.
Ізетом Гдановим відзначалося, що неухильна позиція цивілізованих націй щодо цих питань набуває особливої актуальності в умовах системних порушень прав корінного кримськотатарського народу окупаційною владою РФ, постійних обшуків, арештів, безпрецедентних репресій, гібридних депортацій та затримання активістів, з наведенням чисельних конкретних прикладів таких порушень та обговоренням протиправної ситуації заборони на території Криму Меджлісу кримськотатарського народу.
Перший заступник закликав посилити правомірні санкції та відповідний економічний тиск на РФ на міжнародному рівні, накласти ефективні легальні санкції на компанії, які порушують санкції та осіб, винних у постійних репресіях та утисках, що відбуваються у Криму. Ізет Гданов наголосив на подальшій відсутності можливості вільного відвідування незалежних моніторингових місій окупованого Криму через деструктивну позицію влади держави-агресора.
Результати зустрічі були відображені у заяві Незалежного експерту ООН для преси 23 травня 2018 р. в Києві, де серед іншого констатувалася необхідність підвищення Україною ефективності військових витрат. Незалежний експерт у заяві відобразив потребу захисту прав етнічних груп, підкреслив негативні наслідки тимчасової окупації Криму та війни на сході для економіки України та відповідно для питання зовнішньої заборгованості й повязаних проблем реалізації прав людини. Незалежний експерт ООН у заяві констатував, що дуже важко оцінити та кількісно визначити економічні втрати для України внаслідок тимчасової окупації, адже вони включають в себе тимчасово захоплене майно та території, втрату податкових надходжень від господарської діяльності, пошкодження громадської інфраструктури й майна, так само як і майна приватного (житло, індивідуальна та корпоративна власність). Констатувалося, що Україна в таких умовах була змушена суттєво реорганізувати свій бюджет задля забезпечення відповідних оборонних втрат та зміцнення військового потенціалу. Незалежним експертом ООН відзначалося що така шкода, заподіяна агресором, вже сягає за окремими оцінками як мінімум сто мільярдів доларів США.
Повний текст заяви Незалежного експерта ООН за посиланням
http://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=23118&LangID=E