
16 грудня Представництво зібрало разом усіх друзів, колег і партнерів, аби відзначити своє 30-річчя. Нас не спинили ані ракетні обстріли, ані холодний зимовий дощ чи відсутність світла. Ворогу нас не залякати, адже ми сильний народ незламної країни, тож своєю черговою атакою окупанти нас не зупинили, а лише додали більше символізму до нашої події — адже який день народження обходиться без свічок.
Більше фото з події за лінком.
Перше вітальне слово належало Постійній Представниці Таміли Ташевої, яка наголосила, що українці – не той народ, який можна залякати ракетами чи обстрілами. Тому що, як говорив Володимир Зеленський: “Без світла чи без вас? Без вас”. Таміла також подякувала всім друзям Представництва, які попри все приєдналися до цього вечора, та нагадала, що завдяки саме такій співпраці ми зустрінемо 31-річчя в рідному офісі у Сімферополі.
Привітав гостей Заступник Керівника Офісу Президента України Ігор Жовква: “Частиною нашої справжньої перемоги – є звільнення Криму. Бо Крим завжди був українським і завжди буде”.
Також у своєму виступі він приділив увагу діяльності Офісу Кримської платформи, відкритого за Указом Президента України Володимира Зеленського. Ігор Жовква зазначив, що формат Кримської платформи – не лише про деокупацію Криму, а й про деокупацію інших територій, які наразі окуповані російським агресором, як, наприклад Молдова та Грузія.
Виступивши з вітальною промовою, Секретар РНБО України Олексій Данілов зазначив, що ювілей лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва наступного року «маємо святкувати у нього вдома».
«Думаю, як чоловік, який завжди дотримується свого слова, він мене обов’язково запросить», — додав Олексій Данілов.
За його словами, ЗСУ змусять російських окупантів залишити всю територію України, включно з тимчасово окупованим Кримом: «Є в сусідній столиці людина, яка каже, що вона не жартує про те, що вони будуть щось там захищати. Ми так само жартувати не збираємося. Це не жарт, що ми звільнимо Крим, і якщо треба буде військовим шляхом – ми це зробимо».
До святкування приєдналася Віцепремʼєрка та Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук: “Крим – наріжний камінь у цій війні. І це розуміє Росія. І ми переконуємо країну-агресорку своїми рішучими діями, що Крим – це Україна. РФ використовує Крим як плацдарм. Ніколи вони не мали на меті розвивати його. Екоцид. Етноцид. Росія уже перетворила Крим на військовий об’єкт в центрі Європи. Для чого? Для війни. Росії треба лише війна. І хтось, мабуть, підтримує таку політику. Але дякувати богу, що союзників та партнерів у нас більше. Наші ЗСУ, наш народ, наші корінні народи говорили і говоритимуть своє слово. Ми маємо право, і це право буде відвойоване».
Ірина Верещук наголосила, що ніколи не можна забувати про політв’язнів та їхні родини. Вона також нагадала гостям заходу про те, що завершити війну без звільнення Криму не вийде. Саме тому ми маємо конкретні цілі: деокупація нашого півострова та його реінтеграція.
Із рішучою промовою на відкритті заходу виступила голова Постійної делегації України в ПАРЄ та членкиня Міжфракційного об’єднання “Кримська платформа” Марія Мезенцева.
“У наступні 3 роки роботи Рада Європи виділяє 50 мільйонів євро спеціально на підтримку роботи з Кримом і кримськотатарським народом. Також розглянуть додатковий текст, який ми подали на аналіз у рамках Ради Європи. Звісно, це вже підтверджено Генеральною Секретаркою. Ми побачили, наскільки об’єднує Крим увесь світ і прокладає нові кроки у міжнародному праві”, – поділилася головними новинами Мезенцева та запевнила, що всі воєнні злочинці понесуть свою відповідальність за їхні дії на території суверенної та незалежної України.
На святкування 30-річчя Представництва завітав лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв: “Ми дуже вдячні Президенту Зеленському, що така гідна людина, до того ж, представниця корінного народу тепер займає посаду Представника в АР Крим. Це дуже важливий елемент державного управління та дуже важливий елемент у нашій боротьбі за повернення Криму”.
Він також подякував Тамілі Ташевій за все, що вона робить і зробила для свого народу, та висловив впевненість, що до деокупації півострова залишилося ще трохи.
Окремо Представництво хоче висловити подяку іншим поважним гостям, які відвідали захід. Це Надзвичайні і Поважні Посли Литви Вальдемарас Сарапінас, Латвії Ілгварс Клява, Естонії Каймо Кууск, Хорватії Аніца Джаміч і Словенії Томаж Менцін, а також дипломати зі Сполучених Штатів Америки, Туреччини та Словаччини.
Також подію особисто відвідала співачка та авторка пісень, переможниця “Євробачення-2016”, володарка «Нагороди за визначне лідерство артиста» від Атлантичної ради США 2022 року Джамала: «У нас із вами в кожного своя зброя, але мета у нас одна. Повернути наші вечори, наше життя в рідних домах в Україні. Я передам мою найціннішу річ, на якій я писала музику майже 10 років. Я віддаю свої найрідніші спогади, аби створити нові у своєму Криму”.
Захід продовжився панельною дискусією “Здобутки та виклики на шляху до деокупованого та мирного Криму”, яку модерувала головна редакторка “Української Правди” Севгіль Мусаєва. Вона нагадала гостям, що хоча перемога дається Україні важко та жахливою ціною, але зараз ми як ніколи близько до звільнення всіх наших територій та остаточної поразки ворога. Севгіль також розповіла, що головна мета дискусії – дати зрозуміти світу, що Україна має план та буде рухатися згідно з ним до деокупації рідного Криму.
Підбити разом підсумки спільної діяльності, обговорити Стратегії та зазирнути в наступний рік, спланувавши наступні кроки для звільнення українських територій приєдналися: міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, заступниця міністра інфраструктури України Олександра Азархіна, Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, Постійна Представниця Таміла Ташева, Керівник Прокуратури АР Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний та адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Олена Луньова.
Дискусія розпочалася зі слів Олексія Данілова: “У нас план точно є. І він не один. У залежності від ситуації, яка буде розгортатися, ми будемо задіювати той чи інший. Ще раз наголошую, коли ідеться про нашу Конституцію, про наші території — ми будемо робити те, що вважаємо за необхідне. За Конституцією ми маємо право повернути всі наші території. Інакше бути просто не може. Питання лише часу”.
Він також впевнений, що поки РФ не зазнає поразки, світ буде знаходитися в дуже складному з безпекової точки зору становищі. Більше того, якщо Росія не програє, то за 5 років на міжнародній арені з’явиться новий сучасний Гітлер.
“Ми цього допустити не можемо. Москва потоне, і не лише крейсер. І це провина РФ, яка замахнулася на все, на що замахуватися не можна”, – підсумував Данілов.
Ірина Верещук згадала про діяльність Кримської платформи: “Це прекрасний проєкт, який дає можливість вийти на міжнародний рівень. Ми отримуємо підтримку від партнерів. Здавалося б, маленькі країни – Литва, Латвія, Естонія – але який у них гучний голос! Адже корінь проблеми – це окупація Криму”.
Верещук також розповіла, що попри присутність міжнародного досвіду в контексті деокупації та реінтеграції територій, Україні все одно доведеться напрацьовувати власні шляхи.
Свою історію про знайомство з Меджлісом як із людьми, яким справді можна вірити, а також про потяги перемоги та діяльність Мінінфраструктури розповіла Олександра Азархіна: “Ми розуміємо, що у нашій країні війна. Але вона об’єднала нас, як ніколи. Яка наша робота? Спільно з Представництвом ми напрацювали візію відновлення Криму. Та велике задоволення працювати над потягами до Криму. Адже світ зможе повернути собі “нормальність”, коли Крим знову буде правовою територією”.
Про головні задачі Представництва, над якими воно зараз працює разом з партнерами, розповіла Таміла Ташева: “За дорученням Президента Володимира Зеленського напрацьовуємо разом з експертним середовищем покроковий план реінтеграції. Це ряд справді складних питань, зокрема питання російських громадян, які незаконно приїхали до окупованого Криму. У нас позиція одна: громадяни РФ, які приїхали в Крим у рамках колонізаторської політики Росії, мають виїхати за межі України. Тому що це питання безпеки наших громадян. Звісно, є певні винятки, я про них говорила. Наприклад, родина політв’язня, в якого дружина росіянка, але має проукраїнську позицію. Або ж адвокати, які захищають права наших політв’язнів. Так, вони незаконно приїхали, мають виїхати, але надалі зможуть подати в українські офіційні органи заявку на проживання в Україні”.
Окрім цього, Постійна Представниця згадала й те, як посилився рух спротиву в Криму після 24 лютого та нову злочинну статтю РФ 20.3.3 про так звану “дискредитацію ЗС РФ”, за якою винесли понад 200 проваджень. І це лише відомі нам випадки.
Рефат Чубаров розповів про долю киримли на окупованому півострові, а також про майбутній статус АР Крим: “Сотні тисяч людей не зламалися, вони чекають на Україну. Це кримські татари й етнічні українці. Щойно ми деокупуємо півострів, то маємо налагодити життя цих людей на наступні тисячоліття. Тут дуже важливо розуміти шлях розвитку Криму, як частини Української держави”.
Пан Чубаров наголосив, що Крим має зберігати особливий статус у складі України: “Ми передбачили особливі механізми відновлення прав корінного народу через створення умов для реального рівноправ’я всіх, хто проживає на півострові. Це для нас абсолютно узгоджений підхід”.
Про покарання росіян після нашої перемоги розповів Ігор Поночовний: “Роботи буде дуже багато. Ми організували свою роботу так, що кожен факт злочину фіксується у наших кримінальних провадженнях. Вся ця інформація акумулюється у нас та не має “терміну зберігання”. Напрацьована колосальна база даних всіх злочинців. Залишилося лише дістатися до них. І це не мрія, а реальне бачення. Можу лише сказати – росіянам приготуватися”.
Олена Луньова говорила про громадян України, які весь час проживали в окупованому Криму, щоб вони не боялися та чекали ЗСУ: “Ми не збираємося влаштовувати “полювання на відьом”. Необхідно зробити так, щоб наші громадяни не боялися відновлення української влади. Це наша задача максимум. Адже ми розуміємо, наскільки інформаційно та культурно наразі отруєно окупований півострів. Наскільки РФ своєю пропагандою зробила все можливе, аби кримчани боялися та ненавиділи Україну. Але ми вже знаємо, що зруйнували міф “Росія назавжди”. Наші громадяни нас чекають”.
Наостанок спікери дискусії вирішили поділитися своїми мріями стосовно Криму — хто куди поїде відразу після деокупації. Олексій Данілов розповів, що поїде в місто, де зустрів своє перше кохання, а Ірина Верещук — у неймовірний Сімеїз. Таміла Ташева планує поїхати додому до батьків, у рідне село. Рефат Чубаров зазначив, що точно заїжджатиме до Криму через Чонгар і спершу поїде до мами, а далі у штаб-квартиру Меджлісу в Сімферополі. Ігор Поночовний поїде в гості до свого заступника Нарімана. Олена Луньова розповіла, що від залізничного вокзалу, вона сяде на тролейбус №51 із маршрутом Сімферополь-Алушта, а далі — на море. Севгіль Мусаєва обрала рідну Керч і пообіцяла екскурсію всім охочим.
Після панельної дискусії розпочалася мистецька частина заходу. Модератор Євген Бондаренко, керівник Відділу інформаційного забезпечення Представництва, розповів, що, у рамках святкування свого 30-річчя, Представництво спільно з виданням “Українська Правда” та благодійним фондом “Повернись Живим” організувало збір — “10 мільйонів для ПАНів із Криму”, щоб на 100% закрити потреби легендарних кримських льотчиків 10-ї морської авіаційної бригади імені Героя України Ігоря Бедзая.
Взяти участь у зборі можна онлайн двома способами. Перший — донат на майданчику “Повернись Живим”. Будь-яка комфортна для вас сума, адже кожна наша гривня наближає поразку ворога, та, що найголовніше – рятує життя наших воїнів.
Другий варіант – долучитися до онлайн-аукціону, який триватиме протягом кількох місяців на майданчику “Української Правди”. Лотами стануть унікальні роботи українських митців та мисткинь, присвячені політв’язням, картини відомих художників, а також особисті предмети видатних українців, надані з власних колекцій.
Лінк на збір “10 мільйонів для ПАНів із Криму”: https://cutt.ly/20RZDEZ
Одним із лотів стане фортепіано співачки Джамали, за яким були написані її пісні: «У кожного артиста своя історія. Моя бере початок в українському Криму, вдома — у домі, який відібрали в мене. І саме тому, де б я не була, першочерговим завданням для мене є нагадати про те, що в мій дім прийшли чужинці вбивати й калічити життя, нищити й переписувати мою культуру. Так було у 1944-му, потім у 2014-му, і от знову. Тепер усі в Україні розуміють, що це може статися з будь-ким — якщо зло не спинити й не змусити відповідати за власні злочини».
Презентували гостям аукціон Таміла Ташева, Севгіль Мусаєва та перша заступниця виконавчої директорки Українського ветеранського фонду, волонтерка благодійного фонду “Повернись живим” Руслана Величко.
Таміла Ташева розповіла гостям про важливість цього збору та поділилася, що для Представництва це перший досвід збирання коштів, але точно не останній. Адже саме так ми зможемо наблизити нашу перемогу та допомогти кримським льотчикам із 10-ї авіаційної бригади повернутися на їхній рідний аеропорт у Новофедорівці.
Севгіль Мусаєва розповіла про те, що Українська Правда не вперше долучається до зборів та співпрацює з фондом Повернись Живим: “Ми надаємо можливість донатити та проводимо власні збори. Я дуже рада цьому партнерству та сподіваюся, що до кінця року ми закриємо цей збір. Принаймні з нашого боку зробимо все, щоб це сталося”.
Руслана Величко виступила з дуже чутливою промовою: “Кожен воїн на полі бою бачить свою особливу мету у війні: звільнити рідний Крим, дійти до кордону, написати своє ім’я на кремлівській стіні. Наша свобода — це їхні життя. І це твердження довів своїми діями Герой України полковник Ігор Володимирович Бедзай, безпосередньо вийшовши на операцію, хоча не мав би за посадою, та загинув разом із екіпажем. Кожен із нас може та має бути частиною Армії, яка бореться за нашу країну. Тому що разом ми сила, яка підтримує одне одного. І незалежно від того, де ми, якого ми віку, національності, військові чи ні – ми всі можемо стати до однієї потужної лави тих, хто боронить правду та свободу. Також ми всі знаємо та розуміємо, що найвищою цінністю було, є і буде — життя людини. Саме тому наша ціль 10 млн для ПАНів із Криму — це на 100% закрити потребу 10-Ї морської авіабригади у транспорті, штатних засобах зв‘язку, дронах, Starlink і комплектах авіаційної гарнітури. Це підсилить керованість бригади та дозволить їм у режимі реального часу коригувати вогонь власних вертольотчиків із землі, передавати командуванню необхідну інформацію, та головне — у разі небезпеки, допоможе передовим авіаційним навідникам рятувати своїх”.
Головною частиною мистецького заходу стали роботи українських митців та мисткинь, які вони присвятили політв’язням та активістам, які всі ці роки чинять спротив на території окупованого Криму. Гості заходу могли особисто розглянути кожен мистецький витвір.
Свої роботи особисто презентували митець і кримськотатарський кераміст Рустем Скибін, художники Олена Каїнська та Володимир Кузнєцов. Також онлайн до заходу долучилася українська художниця Алевтина Кахідзе.
Рустем Скибін присвятив свою роботу першому заступнику Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялу: “Мій постер – це маніфест про те, що відбувається з нашими співвітчизниками в окупованому Криму. Ця робота присвячена також родині Нарімана. Вона має листування його дітей. Він справжній герой не тільки для мене, а для кожного з нас. Він син свого народу”.
Митець також запросив усіх присутніх приєднатися до його ініціативи — написати листа Наріману та його родині.
Громадянську журналістку Ірину Данилович малювала Алевтина Кахідзе: “Я малюю суди 6 років, але на окупаційний суд до Ірини ніяк не змогла би потрапити. Мені довелося уявити її долю через власний досвід. Я про крихтах знаходила інформацію, що відбувалося з Іриною. І ця інтуїція художниці вилилася в серію робіт».
Олена Каїнська присвятила роботу кримськотатарському правозахиснику Еміру-Усеїну Куку: “Я відчула наскільки це велика довіра до мене як до художниці. І наскільки складна тема, з якою мені доведеться працювати”. Художниця пояснила гостям символізм витвору та той біль кримськотатарського народу, який вона в нього вклала.
Володимир Кузнєцов не лише долучився до мистецького проєкту сам, присвятивши роботу незаконно засудженому активісту Олександру Тарапону, а й залучив відомих українських митців і мисткинь — вони пожертвували свої роботи для нашого аукціону, і список зростає ледь не щодня. Художник наостанок виступив із побажаннями: “Хочу побажати всім свободи та звільнення від цього іга, яке суне на нас давно. Наша справа зараз – це протистояння. Митці поєдналися з політиками заради спільної мети – перемоги”.
Крім робіт, які були презентовані особисто художниками, на події представили ще 6 мистецьких витворів, присвячених політв’язням та активістам. Це робота Олени Галай, яку вона зробила на честь активіста Богдана Зізи.
Вартан Маркар’ян виготовив скульптуру із заліза та фузи (олійна фарба), яку присвятив громадянському журналісту-фрілансеру та політв’язню Владиславу Єсипенку.
Художниця Дар’я Головіна надала картину з назвою “Я несу світло в руках”, намальовану про Галину Довгополу, яку РФ позиціонували, як “секретну шпигунку”.
Митець Артем Ясинський виконав свою роботу, присвячену кримськотатарському політв’язню Сервету Газієву, у вигляді папки із судовою справою під назвою “Справа, якої немає”.
Громадянському журналісту, правозахиснику і співзасновнику ГО “кримська Солідарність” Серверу Мустафаєву присвятила свою роботу художниця Зірка Савка.
Долучившись до аукціону, свою роботу, присвячену політв’язню Сейрану Салієву, також надала мисткиня та фотографка Катерина Козинська.
Ініціативу благодійного аукціону вирішили підтримати відомі українські митці та мисткині. Це українська художниця Жанна Кадирова, український художник та лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка 2022 року Нікіта Кадан, художниця та лауреатка премії ООН “Жінки в мистецтві” Влада Ралко, абстрактний живописець Володимир Будніков, українська мисткиня Лада Наконечна, художник Олексій Сай, митець Тарас Ковач, художник Євген Коршунов, мисткиня Дарина Кузьмич, художник Юрій Болса та митець Сергій Сабакар.
Ми вдячні українській спільноті митців за таку небайдужість до теми Криму та їхню активну участь у нашому зборі на потреби 10-ї бригади кримських льотчиків.
Із вичерпним переліком митців можна буде ознайомитися пізніше. Цю інформацію Представництво оприлюднить разом із датами проведення аукціону, аби поціновувачі могли підготуватися до боротьби за бажаний лот.
Окрему подяку Представництво хоче висловити мережі ресторанів кримськотатарської кухні “Мусафір”, які забезпечили гостей заходу неймовірними частуваннями. Якщо Представництво – куточок Криму в Києві, то Мусафір – затишна кухня півострову, де тобі наливають смачну каву, пригощають горіхами та солодощами, а потім турботливо годують смачною сармою з пряним хумусом.
Представництво неймовірно вдячне кожному та кожній, хто вже доєдналися до збору, хто відвідали захід особисто. Ми вдячні Збройним силам України за можливість святкувати нашу 30-ту річницю та, звісно ж, кожному та кожній, хто продовжує активну боротьбу за наш український Крим.
Щиро віримо, що наша перемога зовсім близько. І зустрінемо ми її, як і 31-річчя Представництва, звісно ж, у нашому офісі в Сімферополі!
Крим — це Україна! До зустрічі у вільному Бахчисараї!