Представники державних та правоохоронних органів, громадських організацій спільно провели фахову дискусію стосовно проблематики та здійснення кроків задля повернення засуджених українських громадян на територію, підконтрольну Україні.
На заході виступила перша заступниця Постійного Представника Президента України в АРК Дар’я Свиридова, яка зазначила про важливість питання захисту прав осіб, позбавлених свободи на тимчасово окупованому півострові, а також виклики пов’язані з його вирішенням. А також, що згідно з затвердженою у квітні цього року Указом Президента України №160/2021 Стратегії діяльності Представництва, серед пріоритетів визначено й здійснення заходів щодо захисту громадян України, позбавлених особистої свободи у зв’язку зі збройною агресією РФ, та інформування міжнародних партнерів про факти порушень прав і основоположних свобод людини.
Представник прокуратури АР Крим та м. Севастополя своєю чергою повідомив, що прокуратура автономії кваліфікує такі дії держави-окупанта як воєнний злочин, за ч. 1 ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни), оскільки вони є серйозним порушенням IV Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року. У 2014 році на території півострова розміщувались 5 установ Державної кримінально-виконавчої служби України з 3258 утримуваними особами.
Під час досудового розслідування встановлено 464 громадяни України, які були незаконно переміщені для відбування покарання на територію РФ. Мало того, переміщення здійснювалось у територіально віддалені регіони, що призводить до розірвання сімейних зв’язків ув’язнених, загрози їх перебування в неналежних умовах, неможливості вчасно отримувати необхідну медичну допомогу, відсутності доступу до ефективних механізмів захисту їх прав тощо.
За результатами проведеного засідання учасники висловили ряд пропозицій які надалі будуть опрацьовані, узгоджені та знайдуть свій розвиток у відповідних діях Regional Center for Human Rights
Фото Прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя