У розробці Концепції активну участь брали зацікавлені органи влади, Меджліс кримськотатарського народу, профільні наукові та освітні установи, неурядові організації та експерти, у тому числі – ті, які перебувають на тимчасово окупованій території Криму.
Наразі стан кримськотатарської мови – критичний, про що зазначає ЮНЕСКО, про що говорять українські вчені, а тимчасова окупація Росією Криму і Севастополя загострила ці проблеми, що відображено в резолюціях ООН і не тільки.
«Концепція є фундаментом роботи на 10 років. Це перший крок до створення Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки», — наголосив віцепрем‘єр-міністр України Олексій Резніков.
«Кримськотатарська мова – це величезні можливості для України, які ми в повній мірі не усвідомлюємо. Її слід сприймати як «українську тюркську». Кримськотатарська мова за своєю структурою є універсальною і дозволяє розуміти усі тюркські мови. Вона дає можливість буквально говорити з партнерами і з Анкари, і з Баку, і з Нур-Султана однією мовою», — додав Олексій Резніков.
📌 Серед іншого, закріплюється ідея розвитку кримськотатарської мови на основі латинської графіки — це стратегічне рішення, яке є актуальним ще з 1991 року, і дозволить об’єднати кримськотатарські діаспори у світі.
📌 По-друге, плануються можливості для опанування мови усіма охочими, оскільки є великий інтерес серед українців.
📌 По-третє, розвиток мови — це живий зв’язок з Кримом.