Законом України “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років” в Україні встановлено День пам’яті та примирення 8 травня та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 9 травня. Для заходів, приурочених до цих днів використовується символ – червоний мак.
Друга світова війна – один із найбільших збройних конфліктів та причина найбільших трагедій ХХ століття. У війні взяли участь 80% людства, бойові дії велися у 2/3 існуючих на той момент держав. Війна розпочалася 1 вересня 1939 року із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 року із капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост, депортація цілих народів), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 млн солдат, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 млн осіб. За результатами війни було створено ООН (Україна – один із засновників) та сформовано сучасну систему міжнародних відносин.
Нацистський окупаційний режим в Україні був одним з найжорстокіших в світі. Також ми вшановуємо пам’ять тих, хто зазнав злочинів комуністичного режиму. Найбільш відомими з них є Катинський розстріл, знищення політв’язнів у Західній Україні, підрив Дніпрогесу, використання в боях неозброєних селян – «чорної піхоти», депортації українців та інших народів, зокрема кримських татар у 1944 році.
Пам’ятаємо, яким страшним лихом для українців була Друга світова війна. Пам’ятаємо: той, хто захищає свою землю, завжди перемагає, і пам’ять робить нас сильнішими.