27 грудня 2017 р. в Національному музеї історії України в Другій світовій війні представники Представництва взяли участь у роботі міжнародної конференції «Крим 2014-2017: анексована культура», присвяченій стану культури та забезпечення прав у сфері культури на території АРК. У заході взяли участь представники державних органів, народні депутати України, науковці, та громадські активісти з окремим Skype-включенням з Криму.
Конференція відбулася у форматі панельної дискусії. Основними спікерами заходу були Міністр культури України Євген Нищук; народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров; народний депутат України, голова комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький.
Під час конференції було проаналізовано стан культури та забезпечення прав громадян в сфері культури в анексованому Криму; проблеми забезпечення захисту культурної спадщини (пам’ятки, заповідники, музейні колекції та музейний фонд України); мовну політику окупаційної влади; стан дотримання прав людини у сфері культури в АРК в умовах окупації; проведення незаконних археологічних розкопок в Криму в 2014-2017 роках. Учасники конференції обговорили порушення прав людини, конфесій, релігійних організацій та етнічних груп на тимчасово окупованій території.
Було піднято питання руйнування окупаційною владою Бахисарайського Ханського Палацу, швидкого спрощення російського законодавства з метою привласнення музейних колекцій, які є державною частиною Музейного фонду України та належать українській державі та українському народу. Учасниками конференції було наведено факти вивезення окремих музейних колекцій з Криму до держави-агресора під виглядом тимчасово експонування та неповернення їх до кримських музеїв. Було продемонстровано фотоматеріали з місця проведення реставраційних робіт Ханського Палацу, які вже призвели до часткової втрати автентичності цієї пам’ятки та мають на меті знищення цієї пам’ятки архітектури.
Учасниками вказувалося на нагальну потребу активного реагування на незаконні дії окупаційної влади, звернення до міжнародних установ, організацій та приєднання України до Другого протоколу Гаазької конференції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 р. За результатами конференції було підготовлено Резолюцію «Крим 2014-2017: анексована культура», у якій учасники та організатори конференції закликали міжнародну спільноту, міжнародні організації, уряди країн, політиків, діячів культури та мистецтва не полишати боротьбу за збереження унікальної культурної спадщини Криму, а Президента України, Верховну Раду України та інші органи влади – прийняти нормативно правові акти та вчинити низку необхідних дій з метою запобігання порушення законодавства у сфері культури на території АРК.
Представництво Президента України в АРК бере активну участь у захисті в Криму прав держави та громадян у сфері культури, активізує власну взаємодію з компетентними органами виконавчої влади, що ведуть наразі відповідні юридичні та політичні процеси у міжнародних організаціях та іноземних країнах.
Ініційована Представництвом передислокація в Херсонський регіон Головного управління Національної поліції в АРК та м. Севастополі та активізація доопрацювання органами виконавочї влади змін до урядової постанови від 16 грудня 2015 р. № 1035 дозволить покращити ситуацію із впорядкуванням переміщень культурних цінностей через адміністративну межу.
Важливим вбачається протидія з боку правоохоронних органів незаконному будівництву окупаційною владою траси “Таврида”, під час якої підконтрольні окупаційній владі структури масово знищують памятки археології, ведеться їх розграбування та вивезення з півострову.
Потребує на впорядкування питання органу влади, що відповідає в умовах окупації Криму за управління власністю АРК, що не є державною, адже до такого режиму майна належить низка об’єктів в Криму, що мають культурне та історичне значення.
Утиски з боку окупаційної влади кримськотатарської та української мови, відповідних інформаційних та освітніх прав української нації та корінного народу в Криму перебувають під постійним контролем Представництва. Представництво ініціювало перед Міністерством культури України активізацію законотворчих процесів із метою захисту відповідних прав корінних народів України, ініціювало запрошення до України представників ООН з прав корінних народів з метою мониторингу відповідної ситуації.
Питання захисту культурих прав української нації, корінних народів та національних меншин народу в Криму в умовах окупації підіймалися Представнитцвом на заходах ОБСЄ у Відні та під час поточної взаємодії з міжнародними організаціями.
Представництво тримає під особливим контролем стан справ у єдиній на материковій Україні школі з кримськотатарською мовою навчання у с. Новоолексіївка Генічеського району.

Резолюція Міжнародної конференції
«КРИМ 2014-2017: АНЕКСОВАНА КУЛЬТУРА» Київ, 27 грудня 2017 р.
Ми, учасники Міжнародної конференції «КРИМ 2014-2017: АНЕКСОВАНА КУЛЬТУРА», заслухавши та обговоривши інформацію про стан сфери культури та прав громадян у сфері культури в тимчасово окупованих Російською Федерацією Автономній Республіці Крим та м. Севастополі констатуємо:
- Ситуація з гарантуванням та забезпеченням прав громадян у сфері культури, які є невід’ємною та важливою складовою прав і свобод людини, яка склалася на території тимчасово окупованого Криму після його анексії дедалі погіршується. Чисельні випадки порушення мовних прав, дискримінаційне ставлення російської окупаційної влади до застосування кримськотатарської і української мов, обмеження розвитку кримськотатарської та української культур, створюють реальну загрозу втрати самоідентичності як для окремих людей, так і для цілісних етнічних спільнот Криму.
Витіснення внаслідок репресій та гонінь значної кількості громадян України з території тимчасово окупованого Росією Криму та прискорене переселення до Криму громадян Росії спрямовані на штучну зміну етнічного складу населення півострову.
Тотальна та агресивна інформаційна політика Росії, спрямована на знищення національної ідентичності та самосвідомості корінного народу Криму – кримських татар та етнічних українців і загальна політика Російської Федерації у сфері науки, історії та культури, яка покликана стверджувати пріоритети російськості на окупованих РФ територіях, є здійсненням політики етноциду з метою повної колонізації півострову.
- Швидке спрощення російського законодавства щодо включення колекцій кримських музеїв до складу музейного фонду Росії, яке відбулося незабаром після тимчасової окупації Криму, мало на меті привласнення музейних колекцій, які є Державною частиною Музейного фонду України та належать українській державі та українському народу.
Факти вивезення окремих музейних колекцій з тимчасово окупованого Криму до Російської Федерації під виглядом тимчасового експонування та неповернення їх до кримських музеїв попри начебто встановлені терміни, свідчать про наміри остаточного пограбування та нівелювання музейної спадщини Криму і втілення там імперської російської парадигми історичного розвитку.
Чисельні археологічні розкопки, особливо під нове будівництво, призвели до появи в Криму археологів з Росії, які не знають специфіку розкопок археологічних пам’яток Криму та через стислі терміни робіт не дотримуються методики проведення польових досліджень. Відсутність публічної інформації про результати розкопок та долю археологічних знахідок, не дозволяє довіряти запевненням окупаційної влади про те, що всі вони залишаються на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.
- Стан нерухомих пам’яток Криму та політика окупаційної влади щодо їх збереження, особливо до пам’яток, пов’язаних з історією кримськотатарського народу, є спробою остаточного злочинного знищення історичної пам’яті та ревізії історії. Катастрофічна ситуація, пов’язана з варварськими роботами на Ханському палаці у Бахчисараї, які вже призвели до часткової втрати автентичності цієї пам’ятки, має на меті повне знищення цієї перлини кримськотатарської архітектури – останнього символу славетної та трагічної історії корінного народу Криму.
Враховуючи наведене, ми, учасники конференції
Закликаємо
Міжнародну спільноту та кожну небайдужу людину:
не полишати боротьбу за збереження унікальної та різнобарвної культурної спадщини Криму, яка є невід’ємною складовою культурної спадщини цілого людства.
Міжнародні організації, Уряди та Парламенти країн, впливових та відомих політиків, діячів культури, науки та мистецтва:
постійно порушувати питання дотримання міжнародних прав у сфері культури на території тимчасово окупованого Росією Криму.
Вимагаємо
Від уряду Російської Федерації – країни агресора:
терміново припинити знищення культурної спадщини та порушення прав і свобод у сфері культури на території тимчасово окупованого Криму.
Закликаємо:
Президента України:
– визначити проект Закону України «Про приєднання України до Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року» як пріоритетний;
– доручити РНБО включити до санкційних списків усіх археологів РФ, які здійснюють розкопки в Криму та ініціювати внесення їх до відповідних міжнародних санкційних списків;
– доручити РНБО включити до санкційних списків усі музейні установи РФ, які здійснюють вивезення та експонування окремих музейних предметів або колекцій з Криму та ініціювати внесення їх до відповідних міжнародних санкційних списків.
Верховну Раду України:
– негайно розглянути проект Закону України «Про приєднання України до Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року».
Прокуратуру АР Крим:
– порушити справи стосовно усіх юридичних та фізичних осіб, причетних до порушення законодавства у сфері культури та оприлюднити цю інформацію.
Міністерство закордонних справ України:
– включати питання збереження культурної спадщини та прав у сфері культури у всі звіти, які пов’язані з ситуацією в тимчасово окупованому Криму для інформування міжнародних установ та урядів інших країн.
Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України:
– спільно з Міністерством культури України розробити та запровадити програму моніторингу стану культурної спадщини та прав у сфері культури на території тимчасово окупованого Криму, подавати регулярні звіти по цій програмі до МЗС України для включення інформації у звіти та повідомлення для міжнародних установ та урядів інших країн.
Міністерство культури України:
– ініціювати перед Міжнародним центром досліджень у галузі консервації та реставрації культурних цінностей (ІССRОМ) термінове обговорення питання про загрозу втрати автентичності пам’ятки «Палацовий комплекс «Ханський палац» у м. Бахчисарай, який включено до попереднього Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО;
– ініціювати спільно з Міністерством закордонних справ України надання пам’ятці «Палацовий комплекс «Ханський палац» у м. Бахчисарай спеціального захисту, відповідно до Конвенції про захист культурних цінностей під час збройного конфлікту.
Конференція також висловлює щиру підтримку та сердечну вдячність всім тим небайдужим активістам та громадянам України, хто залишається на тимчасово окупованій території та не полишає справу боротьби за відновлення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Криму.
Слава Україні!