Питання порушення в Криму прав людини державою-агресором зайняли важливу частину оцінки стану з правами людини в Україні у Всесвітній доповіді за подіями 2017 року авторитетної глобальної правозахисної організації Human Rights Watch. У доповіді відзначено, що «російська влада повністю подавила публічну критику дій Росії в Криму» та кримінально карає населення за критику факту окупації.
Констатується, що найбільш незалежні активісти у сфері медіа та прав людини вже були змушені залишити півострів, а ті, хто залишилися, знаходяться під тиском окупаційної влади, який постійно зростає. Human Rights Watch констатує, що російська влада в Криму карає кримськотатарський народ за його проукраїнську позицію із використанням кримінальних переслідувань за «сепаратизм» та безпідставних звинувачень, пов’язаних з «тероризмом». Правозахисники звинувачують російську окупаційну владу в Криму у затриманнях та накладаннях штрафів на кримських татар, які мирно проводили одиночні пікети з метою протесту проти арештів та переслідувань інших осіб. Констатується, що місцеві каральні органи окупантів змушують проукраїнських активістів скасовувати мирні культурні та політичні заходи; відзначено, що в умовах окупації кількість учнів у Криму з українською мовою навчання вкоротилася більш ніж у тридцять разів – з 13,589 учнів у 2013 до 371 в 2016 році.
Окрему увагу в доповіді приділено переслідуванню окупаційною владою двох заступників голів Меджлісу кримськотатарського народу – Ільмі Умерова та Ахмета Чійгоза та їх використання Росією як заручників у переговорному процесі. З боку Human Rights Watch особливо відзначено засудження зловживань Росії в Криму з боку Європейського Союзу в умовах євроінтеграції України.
Повний текст Всесвітньої доповіді Human Rights Watch англійською доступний за посиланням:
https://www.hrw.org/…/world_repo…/201801world_report_web.pdf