13 червня 2018 р. співробітники служби міжнародних зв’язків Представництва взяли участь в дискусії Робочої групи з насильницьких та недобровільних зникнень, проведеній за сприянням Моніторингової місії ООН з прав людини у м. Києв за участі представників державних органів та громадянського суспільства.
У ході засідання було обговорено обставини насильницького зникнення осіб з тимчасово окупованого Криму, заходи, які вживає держава для розслідування випадків зникнень і притягнення винних осіб до відповідальності, право на ефективний засіб правового захисту жертв насильницьких зникнень з Криму та членів їх родин та право потерпілих осіб на правосуддя.
Окремо було зазначено про справу “кримських диверсантів”, про справи Еміра Усейна Куку, Решата Аметова та інших політв’язнів Кремля, про справи викрадених російськими військовими рибалок. Україна приєдналася до Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень 14 серпня 2015 р., визнавши компетенцію Комітету ООН з насильницьких зникнень розглядати скарги індивидів проти України та скарги держав-учасниць на порушення Міжнародної конвенції 2015 р. державою-учасницею. Водночас виникає питання дотримання Міжнародної конвенції 2015 р. в Криму. Адже хоча Україна не контролює Крим, незаконно окупований РФ, півострів є територією, що знаходиться під юрисдикцією України як держави-учасниці конвенції. Тому Представництво буде вживати зусилля з забезпечення належної взаємодії правоохоронних та інших органів та виконання стосовно Криму зобов’язань, передбачених міжнародними угодами України з питань насильницьких зникнень у вимірі притягнення до відповідальності виявлених винних у зникненнях осіб та розслідування зникнень.
Представництво готово сприяти Робочій групі у наданні відповідній інформації та підтримує пропозицію відвідання членами Робочої групи тимчасово окупованого Криму, як території України з метою визначення реального рівня ризику подальших насильницьких та недобровільних зникнень на півострові. Водночас виникає питання ухилення РФ від виконання в окупованому Криму власних обов’язків за IV Женевською конвенцією щодо дотримання Міжнародної конвенції 2015 р., як частини нашого національного законодавства. Питання контролю дотримання РФ в окупованому Криму Міжнародної конвенції 2015 р., до якої ця країна не приєдналася, може стати предметом для обговорення Робочої групи з насильницьких чи недобровільних зникнень, Комітету ООН з катувань та Ради ООН з прав людини.
Оскільки мандат Робочої групи не залежить від приєднання РФ до Міжнародної конвенції 2015 р. ця група має стати важливою структурою для забезпечення захисту жертв насильницьких зникнень з Криму та їх родин.