7 червня 2018 р. у м. Києві в Українському кризовому медіа-центрі було проведено експертну дискусію на тему: «Ціна Кремлівської агресії в Україні: материальний вимір», до якої долучився головний консультант служби правового аналізу Представництва Руслан Сейдаметов.
Україна втратила 100 мільярдів доларів через російську агресію в Криму і на Сході, було відзначено у дослідженні Atlantic Council.
Панельна дискусія була присвячена окресленню економічних втрат України через кремлівську агресію в Криму і на Донбасі, конкретних кроків, які мусить прийняти український Уряд та цивілізований світ для повернення й компенсації українських активів, які зараз перебувають під прямим чи непрямим контролем Російської Федерації. Після спроби анексії Криму Україна втратила 1,4 мільйона гектарів землі, які оцінюють в понад 1,8 мільярдів доларів. Крім цього, українські банки втратили активи, що залишилися в банківських відділеннях – від 1,7 до 1,9 мільярдів доларів. Росія конфіскувала “Крименерго”, як наслідок – Україна втратила 1 мільярд доларів. “Ми не говоримо про те, щоб продати Крим. Крим для нас залишається частиною території України. Ми говоримо про захист інвесторів, які незаконно втратили свої права в Криму. Для нас очевидно: право на власність належить Україні, і Росія просто узурпувала наше право регулювати це питання. Це наша непохитна позиція “, – підкреслила Олена Зеркаль, заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції.
Російська Федерація також має значні економічні втрати. Так, щорічно Росія витрачає близько 2 мільярдів доларів на підтримку власної протиправної влади Криму. Військові витрати РФ виросли за останні роки до 5,3% ВВП. Українські компанії і фізичні особи, які втратили свої активи в результаті російської агресії, повинні подавати позови до міжнародних судів. Таку тезу висловив Алан Райлі, старший науковий співробітник Eurasia Center Atlantic Council.
Варто також об’єднуватися в групи і подавати спільні позови, щоб зменшити частку витрат на судові процеси. “Ми можемо закликати і сприяти тому, щоб фізичні та юридичні особи вимагали від Кремля компенсацій”, – зазначив Джон Е. Гербст, директор Eurasia Center, Atlantic Council. “В українців є кілька шляхів, щоб отримати компенсацію за завдану шкоду. Один із шляхів – двостороння угода про інвестиції між Україною та Росією, яка була підписана в 1998 р. Ця угода передбачає, що кожна сторона буде заохочувати інвесторів іншої сторони здійснювати інвестиції на своїй території і дозволить такі інвестиції, поважаючи законодавство іншого боку “, – зазначив Євген Чолій, президент Світового конгресу українців. Важливо також мотивувати інвесторів повернутися назад після того, як території звільняться від окупації. Таку тезу висловила Юлія Клименко, віце-президент Департаменту бізнес-освіти Київської школи економіки. “Мотивація поступово зменшуватиметься. Це питання має стати частиною публічного обговорення. Непрямі втрати будуть набагато більшими, ніж прямі втрати на окупованих територіях. Ми повинні бути готові підраховувати все збитки”, – підсумувала Юлія Клименко.