Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим засуджує чергові дії окупаційної адміністрації Російської Федерації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, направлені на переслідування представницьких органів кримськотатарського народу.
Винесений сьогодні так званим “верховним судом Криму” “вирок” голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову, яким його “засудили” до 6 років позбавлення волі за звинуваченням в організації “масових заворушень” біля будівлі Верховної Ради Автономної Республіки Крим 26 лютого 2014 року, є нічим іншим, як продовженням політики витіснення корінного кримськотатарського народу та його представницьких органів з Криму, актом придушення будь-яких проявів непокори окупаційній владі та черговою спробою стерти в тимчасово окупованому Криму будь-яку іншу національну ідентичність окрім російської.
Напротивагу політичним реаліям тимчасово окупованого Криму, Україна створює умови для забезпечення прав громадян, які змушені покинути тимчасово окупований Крим у зв’язку з окупацією та реалізації прав корінного кримськотатарського народу.
Так, Постановою Верховної Ради України від 20 березня 2014 року № 1140-VII “Про Заяву Верховної Ради України щодо гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави” визнано Меджліс кримськотатарського народу, виконавчий орган Курултаю кримськотатарського народу, та Курултай як вищий представницький орган кримськотатарського народу.
Указом Президента України від 26 лютого 2020 року № 58/2020 “Про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя” з метою вшанування мужності і героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, у відстоюванні територіальної цілісності України, з нагоди відзначення річниці від проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей 26 лютого було визначене Днем спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Україна вживає послідовних кроків щодо максимальної підтримки корінного кримськотатарського народу. 18 травня цього року, Президент України вніс до Верховної Ради як невідкладний законопроєкт № 5506 “Про корінні народи України”, який, у тому числі має визначити основні гарантії для кримськотатарського народу, як корінного.
Нагадаємо, що Російська Федерація до цього часу не виконала наказ Міжнародного суду ООН 2017 року у справі “Україна проти Російської Федерації”, яким запроваджено тимчасові заходи, зокрема утриматися від обмежень щодо кримських татар на представництво власних інтересів, включно з поновленням діяльності Меджлісу.
Вчергове закликаємо Російську Федерацію припинити переслідування в тимчасово окупованому Криму громадян України за національними та релігійними ознаками, за їхні погляди та переконання, за позицію та її вираження.