9 серпня у Міжнародний день корінних народів світу на літній сцені Міського саду Києва (сцена “Мушля”) в рамках проєкту “Наші 30” до 30 річниці Незалежності о 19:30 розпочнеться захід присвячений корінним народам України.
В рамках заходу відбудеться показ документального фільму “Самоповернення в Крим” та дискусія з авторами фільму та розробниками Закону України “Про корінні народи України”, організований Лабораторією журналістики суспільного інтересу, командою КримSOS та Меджлісом кримськотатарського народу.
Фільм розповідає про історії “самоповернення” різних кримськотатарських родин, які починали нове життя в однаково важких умовах: без права на житло та землю, гідну роботу за освітою і з шаленим опором ще радянської бюрократії. Багатьом з них довелося вдруге втратити рідний дім після незаконної окупації півострова Росією у 2014-му.
Серед героїв фільму: ветерани кримськотатарського руху Ульвіє Аблаєва, Ільвер Аметов, режисер Ахтем Сеітаблаєв, а також переселенці Ерфан Кудусов, Ескендер Буджуров, Ельміра Катакі, Сєіт-Яг’я Казаков, Лєране Хейбуллаєва.
Авторки фільму: Наталя Гуменюк, Анна Цигима.
Перед показом фільму відбудеться дискусія щодо закону “Про корінні народи України”, який набув чинності 23 липня. Що це означає для України? Як це сприятиме деокупації Криму? Хто такі корінні народи України? В які умови повертатимуться кримські татари додому після деокупації півострова?
Учасники дискусії:
Мустафа Джемілєв — національний лідер кримськотатарського народу;
Рефат Чубаров — Голова Меджлісу кримськотатарського народу;
Наталя Гуменюк — директорка Лабораторії журналістики суспільного інтересу;
Таміла Ташева — заступниця Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим;
Рустем Умеров — народний депутат України;
Ахтем Сеітаблаєв — мистецький діяч, режисер, герой фільму;
Лєране Хайбулаєва — громадська діячка, героїня фільму.
Модеруватиме дискусію: головна редакторка видання “Українська правда” Севгіль Мусаєва.
Під час події також можна буде підписати листівки політв’язням, більшість із яких кримські татари, біля спеціальної стійки кампаній #PrisonersVoice та #ЧекаємоВдома. Листи для політв’язнів — це чи не єдиний зв’язок із зовнішнім світом. Вони нагадують ув’язненим, що про них не забувають, що за їхнє звільнення борються, і додають сил пережити ці випробування.
Запрошуємо всіх охочих долучитися до заходу.