Представництво Президента України в АР Крим звернулося до Igor Ponochovnyi Прокуратура Автономної Республіки Крим з проханням вивчити матеріал, опублікований на інтернет-порталі «Бізнес онлайн», авторства так званого «кримського блогера» Олександра Горного під назвою «В Крыму есть три проблемы: вода, украинские паспорта и крымские татары».
Для цього ми також звернулися до експертів з проханням надати коментар щодо вищезгаданого матеріалу на предмет розпалювання ворожнечі у відносно мешканців Криму – кримських татар та етнічних українців тощо.
“В блозі А.Горного є висловлення, що підпадають під шість ознак мови ворожнечі за класифікацією Інформаційно-аналітичного центру «Сова», це завуальовані заклики до насильства і дискримінації; пропаганда «позитивних», історичних і сучасних, прикладів насильства і дискримінації; створення негативного образу етнічної, релігійної або певної соціальної групи; виправдання історичних випадків насильства і дискримінації; твердження про історичні злочини тієї чи іншої етнічної або релігійної групи; звинувачення в негативному впливі тієї чи іншої етнічної, релігійної або певної соціальної групи на суспільство або державу. Зокрема, поширюється радянський міф про «массовое предательство и коллаборационизм» у роки Другої світової, як і виправдання депортації 18.05.1944, що є неприпустимим. В тексті кримськотатарська та мусульманська спільнота описується як нібито «загроза» міжкультурному співіснуванню через те, що вимагає дотримання своїх прав та через намагання не допустити спроби анексії Криму у 2014 році. Це є прямою ознакою мови ворожнечі та дегуманізації корінного народу Криму” – коментує кандидат психологічних наук, етнопсихолог та конфліктолог, викладач Школи журналістики Українського католицького університету Iryna Brunova-Kalisetska
“В інтерв’ю, опублікованому під назвою «Александр Горный: «В Крыму есть три проблемы: вода, украинские паспорта и крымские татары» в інтернет-виданні «БИЗНЕС Online», в прямій мові інтерв’юйованого блогера містяться ксенофобні висловлювання на адресу кримських татар. У заголовок публікації винесено тезу про те, що кримські татари самі по собі – це «колосальна проблема». Блогер досить докладно викладає свої ксенофобні стереотипи: кримські татари своєю «масовим зрадою і колабораціонізмом», нібито, «доклали всіх зусиль для того, щоб їх депортували». Зараз же, згідно А.Горному, «кримські татари знаходяться в привілейованому становищі», проте «починають вести себе агресивно». Висловлювання А.Горного представляють собою типовий зразок «мови ворожнечі» – негативно забарвлених емоційних висловлювань, спрямованих на формування в узагальненому вигляді негативного образу всього етносу в цілому. Більш того, блогер обґрунтовує і по суті виправдовує депортацію за етнічною ознакою. Подібні висловлювання, на мій погляд, принижують національну честь і гідність кримських татар і є розпалюванням міжнаціональної ворожнечі, тож підпадають під склад злочину, передбачений ст. 161 Кримінального кодексу України. Звісно ж, що висловлювання Олександра Горного можуть і повинні отримати не тільки моральну, але і юридичну оцінку” – додає Керівник Групи моніторингу прав національних меншин Vyacheslav Likhachev.
Представництво Президента України в АР Крим здійснює постійний моніторинг відкритих джерел інформації та реагує на кожний випадок викривлення історії та розпалювання ворожнечі на території України – Кримського півострова – тимчасово окупованої Російською Федерацією. Ми будемо інформувати вас про подальший розгляд нашого звернення до Прокуратури АР Крим.