У 2020 році команда Представництва мала два постійно діючих офіси – в місті Києві та у місті Херсоні. Робота велась по різних напрямках: від надання щоденних консультацій онлайн для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, до участі у міжнародних заходах з деокупації.
🔗 Реінтеграція та підтримка зв’язків
Команда Представництва Президента України в АР Крим спільно з громадськими організаціями розробили і запустили чат-бот @CrimeaIsUaBot у месенджері Telegram з відповідями на найбільш часто запитувані питання кримчан. Продовжуємо роботу над наповненням боту та розміщенням його в інших онлайн месенджерах.
Змінено підхід у роботі Служби звернень Представництва. Було запущено консультації за допомогою онлайн-месенджерів. Всього служба звернень опрацювала за 2020 рік 5830 звернень, з яких 4332 надійшло через “гарячу лінію” онлайн, що суттєво полегшило доступ до якісних консультацій мешканців тимчасово окупованого Кримського півострова і змінило формальний підхід роботи служби звернень через пошту та стаціонарні телефони на підхід, орієнтований на максимальну наближеність послуги до людей.
Представництво активізувало комунікацію в соціальних мережах, так з нашою сторінкою у фейсбуці за 2020 рік контактувало близько 800 тисяч користувачів, а через месенджер ми відповіли на 1538 запитань.
Представництво стало співорганізатором та активним учасником форуму “Age of Crimea 2020”, що вперше пройшов за участі Президента України Володимира Зеленського. Участь у форумі взяло більше 500 високопосадовців і дипломатів, представників Меджлісу кримськотатарського народу, громадських та міжнародних організацій. Охоплення аудиторії Форуму у медіа склало більше 14 млн осіб.
У зв’язку із початком пандемії COVID-19 Представництво за сприяння Офісу Президента України ініціювало внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України щодо закриття КПВВ на адмінмежі з Кримом (було запроваджено пропуск абітурієнтів та супроводжуючих осіб без самоізоляції; можливість для всіх, хто перетинає адмінмежу, вийти з самоізоляції раніше двотижневого терміну на основі подання негативного ПЛР-тесту).
Разом з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та правозахисними неурядовими організації розробка постанови КМУ N 1161 від 25.11.2020 щодо внесення змін до Порядку в‘їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї, затвердженого постановою КМУ N 367, щодо закріплення у постанові переліку підстав гуманітарного характеру для перетину контрольних пунктів у випадку тимчасового припинення їх роботи.
Представництво брало участь у скасуванні обмежень щодо роботи КПВВ на адмінмежі з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим, пов’язаних з епідеміологічною ситуацією та поширенням COVID-19. Спільно з Херсонською обласною державною адміністрацією облаштування точок доступу Wi-Fi на контрольних пунктах в’їзду – виїзду з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим.
Представництвом було розроблено перелік послуг та сервісів, необхідних для кримчан, які будуть запроваджені в межах хабу від “Сокар Енерджі” на КПВВ “Чонгар”.
У 2020 році, вперше за 6 років окупації було проведено виїзне засідання Комітету з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Верховної Ради України в Херсонській області безпосередньо на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим (КПВВ «Чонгар») 11 – 12 лютого 2020 року. Представництво Президента України в АР Крим долучилося до організації виїзного засідання, формування програми візиту, підготовки проєкту рекомендацій та особисто взяло участь в ньому.
Робота з Офісом Президента України та Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України щодо нагородження кримчан державними нагородами України з нагоди 29-ої річниці незалежності України (Митрополит Климент, Нариман Джелялов, Сервер Мустафаєв, Алім Алієв, Аніфе Куртсеітова).
Організовано та проведено зустрічі Митрополита Сімферопольського і Кримського Православної Церкви України Климента, Предстоятеля Православної Церкви України Митрополита Епіфанія з представниками іноземних посольств та профільних державних органів України щодо ситуації з Кримською єпархією ПЦУ (м. Київ, Михайлівський Золотоверхий монастир, 26 серпня 2020 року).
Представництво працює та підтримує (зокрема щодо отримання проєктів) громадську організацію «Кримська родина», єдиний освітньо-культурний кримськотатарський центр, який працює у форматі гуртків для дітей шкільного віку м. Києва та Київської області.
🌍 Міжнародні заходи з деокупації
Однією з важливих складових роботи Представництва Президента України в АР Крим є міжнародний напрямок.
В минулому році було розроблено та затверджено “Стратегію щодо заходів міжнародного характеру Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим на 2020-2023 роки” (https://cutt.ly/Tj4OHr8).
За 2020 рік Постійний Представник Президента України в АР Крим Антон Кориневич здійснив робочі візити до США, Німеччини, Грузії.
Заступниця Постійного Представника Таміла Ташева взяла участь з виступом у слуханнях Гельсінської Комісії Конгресу США присвячених темі окупованого Криму та у заходах, організованих в рамках слухань (Вашингтоні, округ Колумбія, Сполучені Штати Америки, з 27 січня по 01 лютого), здійснила робочі візити до Швейцарії, Естонії.
В період карантинних обмежень – участь у численних міжнародних заходах в онлайн-форматі з кримської проблематики. Наприклад, включення Постійного Представника до складу делегації України для участі у роботі 75-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.
Протягом 2020 року проведені робочі зустрічі на рівні послів та заступників послів і встановлені контакти з Посольствами США, Канади, Німеччини, Туреччини, Нідерландів, Естонії, Японії, Південно-Африканської Республіки, Фінляндії, Австралії, Литви, Латвії, Данії, Молдови, Грузії, Великої Британії, Словенії, Чорногорії, Іспанії, Австрії, Словаччини, Румунії, Швеції, Азербайджану, Бельгії, а також керівниками Представництв ЄС, НАТО, Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, Координатором системи ООН в Україні.
Команда Представництва взяла участь у підготовці тексту проекту резолюції ГА ООН 74/168 «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна» від 18 грудня 2019 року та у підготовці відповідної резолюції ГА ООН за 2020 рік.
Постійний Представник вперше взяв участь у засіданні Ради Безпеки ООН по «Формулі Арріа» щодо ситуації з правами людини в тимчасово окупованому Криму (6 березня 2020 року, м. Нью-Йорк, США).
Участь у складі делегації України у консультаціях Україна – ЄС з питань правових наслідків тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополь.
Запроваджена практика організації та проведення візитів на КПВВ на адмінмежі з ТОТ АР Крим, що вже відвідали Надзвичайні і Повноважні Посли Канади, Великої Британії, Литви.
🔻 Підтримка та захист осіб, незаконно позбавлених свободи в зв’язку з політично мотивованими переслідуваннями РФ
Ініціювання та проведення заходу для сімей політв’язнів Кремля, полонених та безвісти зниклих Предстоятелем Православної Церкви України Блаженнійшим Митрополитом Київським і всієї України Епіфанієм (29 лютого 2020 року).
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим бере активну участь в роботі Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії РФ проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист. Заступниця Постійного Представника Таміла Ташева є членом цієї Міжвідомчої комісії. Міжвідомча комісія встановлює виплати громадянам України, які були незаконно позбавлені волі Російською Федерацією.
📚 Нормативно-правова робота
У 2020 році Представництво ініціювало відновлення роботи над Стратегією деокупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Наразі робота по цьому треку триває під координацією РНБО.
Команда Постійного Представника Президента України в АР Крим підготувала та внесла до Офісу Президента України проєкт Указу Президента України «Про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя». Указ № 58/2020 урочисто було підписано після Форуму “Age of Crimea 2020” 26 лютого 2020 року, в якому вперше взяв участь Президент України Володимир Зеленський.
Представництвом проведена підготовка тексту та ініціювання розгляду Комітетом з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Верховної Ради України проєкту Постанови про Звернення Верховної Ради України до парламентів іноземних держав та парламентських асамблей міжнародних організацій щодо засудження триваючої збройної агресії Російської Федерації проти України, незаконної анексії Автономної Республіки Крим і міста Севастополь та окупації окремих районів Донецької і Луганської областей, політичних репресій проти громадян України та звільнення політичних в’язнів – громадян України (проголосована ВРУ 30 квітня 2020 року, 309 голосів «за»).
Постійний Представник Президента України в АР Крим Антон Кориневич очолює, а команда адмініструє діяльність робочої групи з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи при Президентові України.
Робоча група підготувала та направила до Офісу Президента України проект Концепції державної політики захисту прав людини в умовах подолання наслідків збройного конфлікту на території України.
Ініціювання прийняття Указу Президента України 573/2020 від 17.12.2020 року «Про внесення змін до Положення про державні стипендії імені Левка Лук‘яненка», затвердженого Указом Президента України від 7 грудня 2018 року № 417 «Про державні стипендії імені Левка Лук’яненка». Постійний Представник Президента України в АР Крим відтепер разом з іншими державними органами, громадськими організаціями, які провадять діяльність з підтримки та захисту прав і законних інтересів громадян України, може подавати клопотання про призначення державних стипендій імені Левка Лук’яненка до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
📌 Аналітична робота
Налагоджено системну роботу з залучення аналітичних центрів та окремих експертів до співпраці з Представництвом щодо стратегічних питань захисту прав людини та державного суверенітету України (укладено меморандуми про співпрацю з трьома аналітичними центрами).
Презентовано посібник “Актуальні орієнтири державної політики у зв’язку з тимчасовою окупацією Автономної Республіки Крим та м. Севастополя”, підготовленого Представництвом у співпраці з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Комітетом Верховної Ради України з питань прав людини та деокупації. Документ призначений для використання державними органами і формує загальні підходи до розуміння ситуації щодо тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя, містить єдині позиції державних органів України щодо ключових питань та рекомендовану термінологію Посібник
Спільно з правозахисними організаціями розробка і презентація Q&A-посібника для засобів масової інформації “Крим у контексті окупації: Q&A-посібник для медіа” Посібник
Підготовлено унікальні аналітичні матеріали щодо питань доступу до водних ресурсів в окупованому Криму, порушень в сфері культурної спадщини та природоохоронного середовища, які системно використовуються в роботі МЗС, Мінреінтеграції та інших органів влади. А також зазначені матеріали та зібрані та ідентифіковані Представництвом списки осіб, причетних до порушень прав людини та воєнних злочинів, долучені до матеріалів кримінальних проваджень українських правоохоронних органів (тегнути ПАРКС, ГУ НПУ в АРК, ГУ СБУ в АРК), спрямовані на розгляд питання запровадження санкцій.
🏦 Розбудова співпраці з іншими органами влади задля деокупації
Представництво бере активну участь у роботі Міжвідомчої робочої групи з вирішення проблемних питань Донецької та Луганської областей, АР Крим та м. Севастополя, в тому числі тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, Урядового комітету з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та соціальної політики, Комісії з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні, колегії Херсонської обласної державної адміністрації.
Представництвом було організовано та проведено заходи з нагоди Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня 1944 року (зустріч Президента України з кримськотатарськими народними депутатами і активістами, запис відеоуроку про депортацію кримських татар в рамках «Всеукраїнської школи онлайн», підготовка відеозвернення Президента України, підняття кримськотатарських національних прапорів над Посольствами України закордоном та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка).
Представництво було ініціатором і брало участь у підготовці перших з 2016 року парламентських слухань по Криму – «Стратегія деокупації та реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя» (захід перенесено у зв’язку з карантинними обмеженнями)
22 грудня 2020 року Меморандум про співпрацю задля консолідації зусиль щодо збереження задокументованих фактів про події та злочини на тимчасово окупованих територіях Криму та Донецької й Луганської областей, що передбачає створення відповідного інтернет-порталу, підписали Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим, Офіс Генерального прокурора, Український інститут національної пам’яті, Міжнародний фонд «Відродження» та Центр дослідження безпекового середовища «Прометей». Підписання відбулося в Офісі Президента України.
Представництво Президента України в АР Крим дякує за співпрацю у 2020 році партнерським органам влади, громадським і міжнародним організаціям, дипломатам і журналістам, і особливо тим, хто прдовжує боротися за деокупацію на території тимчасово окупованого Криму так і за його межами!