Представництво Президента в АР Крим нагадує, що громадянство держави-окупанта – Російської Федерації – було примусово нав’язане після початку окупації півострова та не визнається ані Україною, ані міжнародним співтовариством. Видані на тимчасово окупованій території паспорти громадян РФ так само не визнаються та не несуть жодних правових наслідків. Про це Представництво заявляло також в Гаазі в 2019 році під час Асамблеї країн-учасниць Міжнародного кримінального суду.
Російська Федерація не тільки здійснила міжнародний злочин в 2014 році, а й віднеслась до кримчан як до кріпосних, які перейшли до неї у власність разом із територією. Ми солідарні із заявою Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine, яке нагадує про те, що “примусова паспортизація – це елемент репресивної політики держави-агресора по відношенню до громадян України, які змушені жити в умовах окупації і є складовою системного тиску російської окупаційної адміністрації на громадян України, заздалегідь спланованим і цинічно реалізованим“.
Ми пам’ятаємо, як посилаючись на автоматичне громадянство, українського режисера Олега Сенцова було позбавлено можливості зустрітися з українськими дипломатами і скористатися повноцінним юридичним захистом з боку України під час п’ятирічного політичного процесу над ним в Росії. А 20 березня 2020 року Володимир Путін своїм указом заборонив українцям мати у власності землю практично на всій території Кримського півострову. Землі віднесли до категорії «прикордонних», які можуть перебувати у власності лише громадянам РФ. Це стало ще одним кроком до нав’язування російського громадянства та грубого порушення міжнародного права.
Водночас, в дискусії про громадянство є й інша складова – емоційна. Ця спроба з середини закласти штучні протиріччя в українському суспільстві є складовою гібридної політики Росії і ми повинні протистояти їй не менше ніж чинимо супротив озброєному ворогу на сході країни.
Громадяни України, які мешкають в АР Крим та м. Севастополь, фактично були позбавлені права вибору. І сьогодні продовжується тиск на громадських активістів, журналістів, представників кримськотатарського національного руху на території окупованого півострову, примушуючи їх до життя за правилами держави-окупанта або до внутрішнього переміщення. За проукраїнську позицію саджають в тюрми, а альтернативне бачення майбутнього Криму без Росії може коштувати життя. Українське суспільство повинно всебічно підтримувати співгромадян, які опинилися під тиском, не підігравати сценаріям, які руйнують єдність країни в умовах збройної агресії РФ. Жителі Криму повинні пам’ятати, що окрім маленької Батьківщини у них є ще велика, і називається вона – Україна. Що вони є частиною українського культурного та інформаційного простору, а від наполегливості і солідарності українського суспільства в кримському питанні залежить і його підтримка міжнародними партнерами.
Представництво Президента України в АР Крим буде продовжувати системну діяльність на захист прав кримчан, які проживають на тимчасово окупованій території зараз, або вимушені були покинути півострів через агресивні дії Російської Федерації, як всередині країни так і на міжнародних майданчиках.
Спільно з Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України ми вже наступного тижня ми презентуємо актуальні орієнтири державної політики щодо деокупації та реінтеграції, де обов’язково ще раз закцентуємо увагу на проблематиці примусового громадянства. І ми далі будемо продовжувати формувати та реалізовувати політику, спрямовану на повернення не тільки територій, а й збереження зв’язків між людьми.
Кримчани – це українці!
Крим – це Україна!