8 березня 2014 року в Сімферополі штурмом захопили 13 фотограмметричний центр Збройних Сил України. Під час штурму української військової частини від куль російського снайпера загинув прапорщик Сергій Кокурін, а ще один офіцер був поранений. Це перший український військовий, що загинув від рук російських окупантів, хоча Путін неодноразово публічно заявляв про “мирне приєднання”. Але спротив чинився тоді, триває він і зараз.
Тоді ж у Кремлі відбулося підписання так званого “Договору про прийняття Республіки Крим до складу Російської Федерації”. Підписання договору базувалося на результатах референдуму, що відбувся у Криму 16 березня 2014 року.
18Антиконституційний, не визнаний українською владою, адже питання про зміну території України вирішується виключно на всеукраїнському референдумі.
“Референдум” щодо статусу Автономної республіки Крим проходив за відсутності офіційних спостерігачів від ООН, СНД, ЄС та ОБСЄ та в умовах окупації. То ж більшість країн-членів ООН та інші міжнародні організації визнали кримський “референдум” нелегітимним, оскільки він порушує Конституцію України та базові міжнародні принципи територіальної цілісності та суверенітету суб’єктів міжнародного права.
Того ж дня проти усіх “підписантів”: спікера розпущеної Верховної ради Криму Володимира Константинова, прем’єра Сергія Аксьонова та представника російських окупантів від Севастополя Олексія Чалого були розпочаті кримінальні провадження Службою безпеки України, а також вручена нота протесту проти визнання Росією нелегітимної Республіки Крим та підписання договору Тимчасовому повіреному у справах Російської Федерації в Україні.
Відтоді розпочалася примусова паспортизація громадян України на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим АРК та міста Севастополя.
Світова спільнота відмовилася вважати легітимними як референдум так і його “юридичне” закріплення у договорі про приєднання та тимчасову окупацію Російською Федерацією території Криму. Були введені персональні та економічні санкції.
Фото: Максим Кошелев.