Переслідування заступника Голови
Меджлісу кримськотатарського народу
В липні на засіданнях так званого “суду” у справі заступника Голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза сторона захисту продовжила надання письмових доказів, проводились судово-медичні експертизи. Був допитаний свідок захисту Іскандер Сулейманов. В якості свідків після неодноразових перенесень виступили на засіданнях суду “депутат державної ради Республіки Крим” Лентун Безазієв та “глава державної ради Республіки Крим” Володимир Константинов. Константинов заявив, що Чийгоза в день мітингу біля стін парламенту не бачив, але спілкувався з депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим Рефатом Чубаровим, який вимагав скасування позачергової сесії Верховної Ради АРК і організував несанкціонований мітинг. Безазієв також повідомив що Чийгоз на його думку не був причетний до організації мітингу.
18 липня у “Верховному суді Республіки Крим” сторона захисту в четвертий раз заявила клопотання про виклик для допиту кримського муфтія Еміралі Аблаєва, (який брав безпосередню участь у засіданні Меджлісу 25 лютого та подій 26 лютого 2014 року) проте “суд” прогнозовано відмовив через “необґрунтованість клопотання”. Додатково так званий “суд” відмовився долучити до матеріалів справи щодо Ахтема Чийгоза протоколи двох допитів голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, пославшись на те, що він нібито сам може з’явитися в “суд”.
25, 26 та 27 липня у “Верховному суді Республіки Крим” проводили допит Ахтема Чийгоза. Під час другого допиту, який проходив 26 липня, Чийгоз заявив, що не займався організацією мітингу в 2014 році. На останньому допиті 27 липня, заступник голови Меджлісу кримськотатарського нараду заявив, що свідок звинувачення Ейваз Умеров, що дав свідчення проти нього, оббрехав його. Чийгоз зазначив, що Ейваз є єдиним відомим свідком звинувачення, оскільки інші засекречені, і що існує неприязнь Ейваз Умерова як до Меджлісу кримськотатарського народу, так і до Чийгоза. Як повідомляє його адвокат Микола Полозов, далі в процесі мають відбутися дебати сторін. Сторона захисту прогнозує винесення вироку до кінця серпня – початку вересня 2017 року.
Переслідування заступника Голови Меджлісу
кримськотатарського народу Ільмі Умерова
5 липня в “Сімферопольському районному суді” проходило чергове засідання у справі Ільмі Умерова, під час якого продовжилося оголошення матеріалів звинувачення.
12 липня в підконтрольному Кремлю “суді” переглядали відеозапис виступу Ільмі Умерова на телеканалі “АTR” від 19 березня 2016 року. Під час перегляду, за клопотанням “прокуратури”, був присутній як перекладач Саледінов, який здійснював переклад промови Умерова, на основі якого й будується звинувачення проти нього. Здійснюючи синхронний переклад перекладач показав “суду” своє явне незнання кримськотатарської мови.
19 липня прекладач Хубедін Саледінов був допитаний в якості свідка. Він зізнався що кілька разів під час його викликів у ФСБ перепідписував оновлений текст перекладу, не читавши кожен раз всі 30 аркушів, а просто підписував.Тому “суд” вирішив викликати слідчого Ігоря Скрипку як свідка для “вирішення протиріч.”
26 липня, на “судовому засіданні” відбувся допит стороною захисту “слідчого ФСБ” Ігоря Скрипки. Скрипка дав свідчення, що суперечать показанням перекладача з кримськотатарської мови Саледінова. Ігор Скрипка звинуватив перекладача в наклепі.
Переслідування члена регіонального Феодосійського Меджлісу кримськотатарського народу Сулеймана Кадирова
7 липня, у “Сімферопольському відділенні Управління Федеральної служби безпеки Росії по Республіці Крим і місту Севастополю” допитали активіста, члена регіонального меджлісу Сулеймана Кадирова, якого підозрюють в екстремізмі. Питання “слідчого” стосувалися членства Кадирова в регіональному Феодосійському Меджлісі кримськотатарського народу.
Під час допиту, Кадирову задавалися питання про його членство в Меджлісі, але ці питання не мали відношення до матеріалів “кримінальної справи”. В ході допиту адвокат також наполягав, щоб в протоколі допиту, в графі “анкетні дані”, вказали українське громадянство Кадирова. Адвокат Еміль Курбедінов повідомив, що “слідчий” Паршутин категорично відмовився виконати клопатання. Наразі “слідчий” задовольнив лише клопотання захисту про надання копій лінгвістичної і психолого-лінгвістичної експертиз.
Зникнення члена виконавчого комітету Всесвітнього конгресу кримських татар Ервіна Ібрагімова
Стосовно справи Ервіна Ібрагімова російське “слідство” в анексованому Криму присікає контакти і “не хоче комунікувати” з сім’єю викраденого на півострові в 2016 році члена виконавчого комітету Всесвітнього конгресу кримських татар. Останнім часом “слідчий” взагалі перестав відповідати на телефоні дзвінки від батька Ібрагімова. Справа складна з тієї причини, що вже були зібрані всі дані про те, хто і як викрав Ервіна Ібрагімова, але розслідування не рухається, і це пов’язано з небажанням “слідства”.
Активісти мають намір розповісти про зникнення Ібрагімова в рамках зустрічі робочої групи з насильницьких або недобровільних зникнень Ради ООН з прав людини. Крім того, громадська ініціатива “КримSOS” готує позов до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) за фактом зникнення Ібрагімова.
Переслідування кримського журналіста Миколи Семени
7 липня, в підконтрольному Кремлю “Залізничному районному суді м. Сімферополя” пройшло чергове “засідання” у справі кримського журналіста Миколи Семени. “Суд” заслухав свідків – авторів експертиз публікацій журналіста: “співробітницю Управління Федеральної служби безпеки Росії по Республіці Крим і місту Севастополю” Ольгу Іванову та директора перекладацького бюро “Транс-інтер” Вахтанга Караманяна. “Експертка” Іванова розповіла, що вся “теоретична частина експертизи запозичена з методичних рекомендацій ФСБ”, в яких виявилися помилки. Свої висновки експертка, яка знайшла в тексті Миколи Семени “заклики до порушення територіальної цілісності Росії”, підтвердити в ході допиту не змогла і назвала заклики “непрямими”.
Вахтанг Караманян, за словами адвоката Олександра Попкова, фактично підтвердив відсутність юридичної сили у перекладів матеріалів справи, які “слідство” замовляло в його фірмі. “Суд” також не задовольнив клопотання захисту про допит в закритому засіданні “співробітника ФСБ” Іллі Хоменка, який не зміг пояснити, як у справі виявилися результати стеження за журналістом ще до дозволу “суду”.
18 липня “суд” долучив до матеріалів справи резолюцію Генеральної асамблеї ООН щодо прав людини в анексованому Криму, ухвалену в грудні 2016 року, яка містить абзац про права журналіста. Окрім цього на “судовому засіданні” свідки та експерти, викликані захистом, також оскаржили результати лінгвістичної експертизи, проведеної “УФCБ Росії по Республіці Крим і місту Севастополю”. Зокрема, лінгвіст Олена Новожилова доповіла, що “експерт ФСБ” некомпетентна в галузі лінгвістики, а сама стаття авторства Семени не містить жодних закликів до порушення територіальної цілісності Росії. “Суд” прийняв висновки фахівців із боку захисту та включив їх у матеріали справи. Після цього “суд” перейшов до допиту фахівця Володимира Рубашного – психолога, екс-начальника психологічної служби кримінально-виконавчої системи Республіки Татарстан.
Він описав особистість Миколи Семени і роз’яснив “суду”, що ніяких особистісних характеристик, притаманних злочинцям у нього немає, та додав, що у Семени немає мотиву ворожнечі до Росії, а є лише бажання до самореалізації і самовираження.
Переслідування так званих “українських диверсантів”
На початку червня підконтрольним Росії “Севастопольським міським судом” було винесено перший вирок по так званим “українським диверсантам”, але відомо про це стало лише згодом. Володимира Присича, якого в російських ЗМІ називали “шпигуном української розвідки”, в результаті “засудили” за частиною 2 статті 228 Кримінального кодексу Росії (незаконне придбання, зберігання, перевезення, виготовлення, переробка наркотичних засобів). Йому призначено покарання у вигляді трьох років позбавлення волі. Присич заявив “суду”, що наркотики йому підкинули і змусили підписати протокол з зізнаннями, щоб уникнути серйознішого звинувачення в шпигунстві
Другий вирок 17 липня п.р. “Київський районний суд м. Сімферополя” виніс затриманому Олексію Стогнію. Українця засудили до 3,5 років позбавлення волі. При цьому “вирок” не пов’язаний зі “шпигунством або диверсійною діяльністю”. Стогнія засуджено за ч.1 ст. 222 КК РФ (незаконне придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, її основних частин, боєприпасів) і ч. 1ст. 223 КК РФ (незаконне виготовлення, переробка або ремонт вогнепальної зброї та боєприпасів).
4 липня “Київський районний суд м. Сімферополя” продовжив строк тримання під вартою ще на два місяця до 8 вересня трьом громадянам України: Володимиру Дудці, Дмитру Штиблікову та Олексію Бессарабову. Нова “постанова” про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою кримчанам винесена “суддею” Олексієм Тихопоєм.
11 липня п.р., Андрій Захтій та Дмитро Штибліков, уклали “досудову угоду зі слідством” та визнали свою провину. Вимогою для укладання “угоди” була відмова від адвокатів, тому вони більше не зможуть надавати інформацію про хід процесу. Зокрема, Захтій і Штибліков дали свідчення, які підтвердили версію російського “слідства” про “підготовку української розвідкою серії вибухів на півострові”.
Решта затриманих не пішли на угоду зі “слідством” і продовжують захищатися. Деяким організовують нестерпні умови утримання в СІЗО, намагаючись схилити до співпраці. На початку липня адвокат іншого “українського диверсанта”, Євгена Панова заявив, що його підзахисного схиляють до співпраці зі слідством через психологічний тиск. При цьому, як пізніше вказав адвокат, визнання провини Захтеєм не вплине на позицію Євгена Панова.
17 липня Андрія Захтея “позбавили російського громадянства”. За даними джерела, це пов’язано з новим звинуваченням, висунутим проти Захтея. За попередньою інформацією, громадянину України планують висунути обвинувачення в зберіганні зброї і підробці документів.
Переслідування громадського активіста Біляла Аділова
10 липня “суддя Київського районного суду м. Сімферополя” Михайло Білоусов оштрафував кримськотатарського активіста Біляла Аділова на 10 тисяч рублів у кримінальній справі про погрози дітям співробітників “отряда милиции особого назначения (далі – ОМОН)”. Аділов був оголошений винним за частиною 1 статті 318 російського КК (загроза насильством стосовно родичів представників влади), яка передбачає до 200 тисяч рублів штрафу, до п’яти років примусових робіт або ж до п’яти років колонії. “Прокурор” в дебатах вимагав для підсудного штраф 15 тисяч рублів.
Слухання пройшли в одне засідання. Розгляд проводився у відкритому режимі. Підтримати земляка прийшли близько 20 осіб. Також на суд з’явився принаймні один з трьох працівників ОМОН, визнаних у справі “потерпілими”. Під тиском окупаційної влади – Аділов вину визнав. На початку розгляду адвокат Семедляєв послідовно заявив три клопотання: перше – про закриття справи у зв’язку з примиренням сторін, друге – про припинення переслідування підсудного через діяльне каяття, третє – про винесення вироку у вигляді штрафу. Всі три клопотання було відхилено; третє – у зв’язку з протестом “прокурора”. Проте в подальшому “прокурор” сам запропонував накласти штраф на Аділова. Адвокат зауважив, що задоволений результатом процесу. Апеляційну скаргу подавати не передбачається. У той же час Семедляєв не виключив, що оскаржити вирок захочуть “прокуратура” або “потерпілі” працівники ОМОНу.
Переслідування громадського активіста Володимира Балуха
По справі Володимира Балуха, якого звинувачують у “незаконному зберіганні зброї та боєприпасів”, “Роздольненський районний суд” в анексованому Криму 20 липня відновив “судовий процес” після проведення ряду експертиз. В черговий раз на “судовий процес” не з’явились в якості свідків “співробітники Управління Федеральної служби безпеки Росії по Республіці Крим і місту Севастополю”.
24 липня засідання у “справі” українського активіста Балуха проходило без участі адвоката Дмитра Дінзе. Балух оголосив протест у зв’язку з розглядом “справи” за відсутності адвоката, однак “суд” не побачив порушення права на захист.
27 липня заарештованому Балуху під час “судового засідання” стало погано. Йому викликали швидку, проте “суддя” вирішив продовжити розгляд справи. Після приїзду швидкої лікарі зробили укол та видали довідку, що Балух може повертатися на “засідання”.
Переслідування кінорежисера Олега Сенцова і громадського активіста Олександра Кольченко
14 червня заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров відвідав матір режисера Олега Сенцова Людмилу. Після зустрічі він розповів, що жінка сподівається на зустріч із сином. Умеров і правозахисник Олександр Подрабінек, пообіцяли, що в разі, якщо такої домовленості вдасться досягти з адміністрацією колонії, вони допоможуть організувати для матері “довгоочікувану поїздку до сина” в Якутію.
За інформацією адвоката Світлани Сидокіної, незаконно засуджених в РФ українців можуть обміняти і повернути в Україну у зв’язку з прийняттям 19 липня поправок в російське законодавство про громадянство.
Переслідування релігійної організації
Хізб ут-Тахрір в Бахчисараї
7 липня підконтрольний Кремлю “Верховний суд Республіки Крим” ухвалив рішення залишити під арештом до 12 вересня громадян України – Ремзі Меметова, Рустема Абільтарова, Зеврі Абсеітова та Енвера Мамутова. Засідання й оголошення “рішення суду” відбувалось у закритому режимі. Підтримати утримуваних під вартою бахчисарайців до будівлі суду прийшли понад 30 осіб.
19 липня зазначений “суд” відхилив апеляції Енвера Мамутова і Ремзі Меметова на продовження їм арешту та відхилив ряд клопотань щодо відкритості процесу. Про це повідомили адвокати Еміль Курбедінов і Сергій Легостов.
20 липня, “суд” відхилив апеляції ще двох українських громадян Зеврі Абсеітова і Рустема Абільтарова і залишив їх арешт в силі. “Підсудні” хотіли покинути засідання, оскільки воно проходило в закритому режимі, але залишилися, коли “суд” дозволив їхнім дружинам бути присутнім на оголошенні рішення.
Переслідування релігійної організації Хізб ут-Тахрір в Севастополі
27 липня у Верховному суді Російської Федерації розглянули апеляцію громадянина України, Руслана Зейтуллаєва і залишили його за ґратами, збільшивши термін ув’язнення із 12 років до 15 з обмеженням на рік після відбуття покарання. Зейтуллаєв зачитав своє останнє слово. В ньому він назвав абсурдними висунуті проти нього звинувачення і оголосив про третє й безстрокове голодування. Також Зейтуллаєв вимагав зустрічі з українським консулом і уповноваженою з прав людини Валерією Лутковською. Він просив допустити в СІЗО Ростова російських правозахисників, представника Генконсульства України, журналістів, які бажають його відвідати в СІЗО.