31 серпня 2018 р. Трибунал, який наразі розглядає справу України проти держави-агресора відповідно до Конвенції ООН з морського права 1982 р., оприлюднив процесуальний наказ, який встановлює, що Трибунал спочатку буде виносити рішення щодо певних заперечень з приводу юрисдикції, висловлених РФ.
Попередньо, 19 лютого 2018 р. Україна подала у справі щодо прав прибережної держави в Чорному та Азовському морі та у Керченській протоці (Україна проти РФ) свій Меморандум до Трибуналу. У Меморандумі доводиться, що Росія порушила суверенні права України в Чорному та Азовському морях та у Керченській протоці. Український Меморандум продемонстрував, що з 2014 р. Росія незаконно відсторонила Україну від реалізації своїх прав прибережної держави; використовувала та продовжує використовувати суверенні ресурси України для своїх власних цілей; та узурпувала право України регулювати власні приморські райони. Порушуючи міжнародне право, Росія, серед іншого, викрадає українські енергетичні та рибні ресурси, завдає шкоди українським рибалкам та блокує рух до українських портів. Замість того, щоб відповісти по суті справи України, держава-агресор 22 травня 2018 р. подала свої заперечення щодо юрисдикції Трибуналу.
У Заяві МЗC України щодо юрисдикційної стадії провадження у цій справі від 31 серпня 2018 р. відкинуте юрисдикційні заперечення РФ про те що у Трибуналі Україна нібито пробує отримати рішення, що підтверджує суверенітет України над Кримом. Адже суверенітет України над АРК та м. Севастополь не потребує подальшого підтвердження: він повністю визнається міжнародною спільнотою в цілому, та є підтвердженим Генеральною Асамблеєю ООН.
МЗС України також відкинув ствердження Росії про те, що Азовське море та Керченська протока нібито не підпадають під дію Конвенції 1982 р., тому що Україна та Росія домовились підтримувати ці території як «спільні внутрішні води». Адже протиправне захоплення РФ українських газових родовищ в Азовському морі, будова РФ у односторонньому порядку мосту та інших споруд вздовж Керченської протоки, накладені РФ односторонні обмеження на розміри суден, які можуть проходити через протоку є несумісними з твердженням Росії, що Україна та Росія нібито мають спільний суверенітет над Азовським морем та Керченською протокою. МЗС України відзначив, що держава-агресор має та буде притягнута до відповідальності за зухвале порушення міжнародного морського права.
Пресслужба
Новини
Щодо міжнародного провадження з порушення державою-агресором норм морського права
01.09.2018