28 березня 2018 р. головний консультант служби правового аналізу Представництва Руслан Сейдаметов взяв участь у засіданні робочої групи на базі Міністерства з питань ТОТ та ВПО України «Щодо запровадження спрощеної процедури реєстрації фактів народження та смерті осіб на окупованих територіях України».
Під час засідання було обговорено пропозицію членів Української Гельсінської спілки з прав людини щодо запровадження виключно адміністративної процедури підтвердження фактів народження та смерті осіб на окупованих територіях України з метою державної реєстрації відповідних актів цивільного стану, яка передбачає визнання органами державної влади України так званих «документів», виданих окупаційною «владою». Позиція представника громадської організації «Донбас СОС» була схожою з позицією Української Гельсінської спілки з прав людини щодо запровадження виключно адміністративної процедури. Пропозиція щодо запровадження виключно адміністративної процедури була озвучена й окремими членами робочої групи з числа представників органів державної влади.
На засіданні було зазначено позицію Представництва, яка полягає у тому, що сприйняття українськими органами влади так званих «свідоцтв про народження та про смерть», виданих нелегітимними органами, які діють на тимчасово окупованому Кримському півострові, як документів, що можуть слугувати підставою для внесення актових записів в Державний реєстр актів цивільного стану громадян, є неприйнятним. Така позиція йде врозріз зі ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та фактично є кроком до визнання орагнами влади України російської юрисдикції на Кримському півострові.
«Свідоцтва про народження та про смерть», отримані громадянами від нелегітимних органів влади, є за своєю правовою природою нікчемними і, з урахуванням міжнародної судової практики, а саме рішень Міжнародного суду ООН можуть бути прийняті до уваги виключно судами як доказ факту народження або смерті на території, а не як документ, що має юридичну силу. Адміністративні процедури визнання таких «свідоцтв» органами реєстрації актів цивільного стану в умовах, коли станом на сьогодні відсутній окремий централізований облік актів народження та смерть, що відбулися на ТОТ, з боку Міністерства юстиції України містять істотні корупційні та безпекові ризики.
Представництво веде активну роботу з питань удосконалення наявних процедур реєстрації актів цивільного стану на ТОТ України. На розгляд Президентову України як суб’єкту законодавчої ініціативи Представництвом подано проекти законів України про спрощення визначення підсудності у справах про встановлення факту смерті на ТОТ, про спрощення процедур реєстрації шлюбів для громадян України, що проживають на ТОТ, про надання таким особам безкоштовної вторинної правової допомоги у справах, пов’язаних з російською агресією та окупацією.
Представництво опрацьовує пропозиції щодо покращення кадрового та організаційного забепечення судів, органів адвоктури та нотаріату Херсонської області як регіону, де здійснюється реєстрація більшості актів цивільного стану на ТОТ України в Криму. Вказане питання буде додатково опрацьовуватися робочою групою Представництва та на відповідних нарадах із залученням задіяних органів влади у м. Херсон.