Вшановуючи невинних жертв тих подій Президент України Володимир Зеленський поклав квіти до пам’ятника громадянам, страченим нацистами у Бабиному Яру, та встановив лампадку до підніжжя пам’ятного знака «Менора». Пам’ять загиблих ушанували хвилиною мовчання.
Квіти від Президента також покладено до пам’ятника ромам, страченим нацистами, а також до пам’ятника українській поетесі Олені Телізі.
На превеликий жаль, події Бабиного Яру у ті часи були характерними для усієї України та вже у грудні 1941 року набули масового характеру в нині тимчасово окупованому Криму. І хоча в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі вшанування жертв відбувається 11 грудня в День вшанування пам’яті кримчаків та євреїв – жертв нацизму, ці події безумовно є частинами однієї трагедії. Усього через два місяці після початку подій Бабиного Яру нацисти знищили в Криму майже увесь корінний кримчацький народ. В один день нацисти убили понад 8 тисяч кримчаків – представників невеликого кримського народу тюркського походження, який сповідував релігію, близьку до юдаїзму. Через невелику чисельність кримчаків, їм як етносу відродитися фактично не вдалось.
«Сьогодні, залежно від віку та виховання, хтось вкотре, а хтось вперше почує ці два страшних слова й ці страшні цифри. Про те, що 80 років тому, 29 вересня 1941 року, нацистські окупанти почали масові страти в урочищі Бабин Яр. Про те, що за два наступних дні вони вбили майже 34 тисячі людей. Про те, що за два наступних роки в Бабиному Яру нацисти, за різними підрахунками, стратили від 100 до 200 тисяч людей. Окрім євреїв, це були українці та роми, військовополонені й пацієнти психіатричної лікарні. Про те, що загалом жертвами Голокосту в Європі стало щонайменше шість мільйонів євреїв. І про те, що півтора мільйона з них, тобто кожен четвертий убитий, були з України», – наголосив Глава держави у своїй промові.
Володимир Зеленський також наголосив, що майбутнім поколінням необхідно знати страшні цифри про злочини нацизму, щоб в історії людства не повторилися ці жахливі трагедії.
«Збереження пам’яті про Другу світову війну, зокрема про трагедію Бабиного Яру та Голокосту, – наш обов’язок перед майбутніми поколіннями. Гідне вшанування пам’яті всіх загиблих – наш обов’язок перед минулими поколіннями», – зазначив Володимир Зеленський.
Вшановуємо пам’ять жертв та закликаємо пам’ятати про ті страшні сторінки історії, адже правда і пам’ять – ключові гарантії неповторення, особливо в часи, коли частина території України знову опинилася в окупації, причому в окупації ворога, методи якого нічим не поступаються нацистським.