Його було запроваджено Указом Президента України від 21 травня 2007 року № 431/2007 “Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років”.
Не дивлячись, що від тієї страшної сторінки української історії минуло понад 80 років, питання захисту осіб, які постраждали та страждають від політичних репресій продовжує залишатись актуальним, зокрема на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
Системні порушення прав людини, свавільні обшуки, затримання, нелюдське поводження, катування та засудження за сфабрикованими звинуваченнями стали основним інструментом окупаційної адміністрації для залякування та придушення будь-якої незгоди з тимчасовою окупацією чи іншими проявами громадянської активності. Найбільше страждають від російських репресій українці та кримські татари, які опинилися заручниками на власній землі, або змушені залишати окупований Крим через реальні загрози політичних репресій.
Тисячі громадян України зазнали переслідування за громадянську позицію, журналістську діяльність, прояви свободи слова, поглядів, переконань та віросповідання. Понад сто утримуються у місцях несвободи як на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя так і в Російській Федерації.
Тож в цей День пам’яті жертв політичних репресій не лише час згадати про події історії та пом’янути жертв тих часів, але й постійно працювати над неповторенням нічого подібного у сучасності.