Кримська тематика представлена в українських медіа недостатньо повно, а матеріалам бракує глибини та якості, тому важливо, щоб журналісти продовжували збирати інформацію на окупованому півострові, користувалися перевіреними джерелами, а також послуговувалися коректною термінологією, висвітлюючи окупацію півострова.
Про це йшлося під час круглого столу “Крим у дзеркалі мас-медіа”, який відбувся 9 липня у Києві в агентстві “Укрінформ”.
На думку голови правління ZMINA. Центр прав людини Tetiana Pechonchyk, важливо, аби редакції українських медіа продовжували діставати ексклюзивну інформацію з Криму, а у випадку використання вторинних джерел інформації ретельно перевіряли повідомлення. “На жаль, висвітлення кримської тематики стає все більш поверховим, і важливо робити зусилля, щоб діставати звідти якісну інформацію, – вважає вона. – Крім того, ми постійно фіксуємо проблемні точки, де журналістам бракує знань або розуміння, зокрема, щодо нюансів вживання коректної термінології в контексті окупації, базових принципів міжнародного гуманітарного права тощо”.
З цією метою ZMINA, Крымская правозащитная группа / Crimean Human Rights Group у співпраці із Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим підготували і презентували Q&A-посібник для медіа “Крим у контексті окупації”.
За словами першої заступниці Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим Дар’ї Свиридової, ідея створення посібника виникла після комунікації з іншими органами влади та журналістами: “Нам стало зрозуміло, що нерідко існує хибне розуміння як загалом ситуації з окупацією Криму, так і окремої термінології в цьому питанні. В посібнику ми спробували відповісти на найпоширеніші питання або розвіяти міфи чи хибні бачення в контексті тимчасової окупації Кримського півострову.”
У посібнику йдеться, зокрема, про важливість вживання терміну “окупація” замість “анексії Криму”, про те, як коректно називати так звані “органи влади”, що діють на території Криму після окупації, як українським та іноземним журналістам законно потрапити до Криму та багато іншого. “А ще у тексті нагадується, що між Кримським півостровом та іншою частиною України немає кордону, що мешканці Криму залишаються громадянами України, а видані їм паспорти РФ є нікчемними”, – додає Свиридова.
Скачати посібник можна за посиланням: https://zmina.ua/content/uploads/sites/2/2020/07/crimeaqa_web-1.pdf