19 червня 2019 року Перший заступник Постійного Представника Президента України в АР Крим Ізет Гданов провів розширену нараду за участю представників Херсонської обласної державної адміністрації, головних управлінь Національної поліції в Херсонській області та АР Крим, обласного та кримського СБУ, Державної міграційної служби, Державної фіскальної служби, Державної прикордонної служби, Меджлісу кримськотатарського народу, працівників Північно-Кримського каналу.
Під час наради обговорювалися питання, що мають суттєве значення для жителів тимчасово окупованого Криму, зокрема щодо:
✔️реєстрації місця проживання мешканців Криму;
✔️забезпечення мінімальних потреб облаштування КПВВ на адмінмежі з ТОТ АР Крим;
✔️протидії незаконній господарській діяльності в Криму, особливо в аспектах неконтрольованого використання надр, виготовлення та поширення підакцизних товарів, діяльності в умовах т. зв. «Вільної економічної зони»;
✔️ситуації в районах Херсонської області, наближених до ТОТ АР Крим;
✔️протидії постачанню сировини для підприємств хімічної промисловості в Криму;
✔️оперативного та жорсткого реагування СБУ та Національної поліції на заяви політиків, громадських діячів, відомих особистостей щодо відновлення водо- та електропостачання, залізничного, автобусного та авіасполучення з ТОТ АР Крим;
✔️підготовки заходів до Дня кримськотатарського прапора 26 червня 2019 року.
Щодо реєстрації місця проживання мешканців Криму
Під час розширеної наради у Представництві при розгляді питання реєстрації мешканців Криму для забезпечення їх права як громадян України на отримання української освіти та реалізації права на волевиявлення шляхом участі у виборах учасниками було підтримано пропозиції Представництва про внесення змін до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», що передбачають можливість реєстрації місця проживання в Криму.
Щодо забезпечення мінімальних потреб облаштування КПВВ на адмінмежі з ТОТ АР Крим
Учасники розширеної наради у Представництві висловили чітку позицію щодо нагальної потреби забезпечення мінімальних умов для перетину адмінмежі з тимчасово окупованим Кримом.
Перш за все це ремонт дорожнього покриття та пішохідних доріжок, встановлення освітлення, навісів, облаштування тимчасової автостанції та кімнати матері та дитини, налагодження водопостачання, обслуговування санітарної зони. Це не потребує значних коштів та часу, однак значно полегшить людям перетин адмінмежі.
У той же час присутні категорично проти будівництва біля КПВВ центрів надання адміністративних послуг, автостанцій, закладів харчування. Адже це тимчасова межа з окупованим Кримом. Будувати на ній великі споруди є недоцільним як з економічної точки зору, так із точки зору відновлення територіальної цілісності України.
Крім того, будівництво ЦНАПів біля КПВВ становитиме зайву загрозу з боку окупаційної влади для громадян України, які перетинають адмінмежу.
У зв’язку з цим, Представництво виступатиме проти будівництва на КПВВ сервісних центрів та наполягатиме на якнайскорішому облаштуванні мінімальних потреб для перетину адмінмежі, а також ініціюватиме перед Мінінфраструктури обов’язкове погодження таких проектів з Представництвом, що не було зроблено при підготовці рішення про розбудову інфраструктури біля КПВВ у 2018 році.
Щодо протидії незаконній господарській діяльності в Криму, особливо в аспектах неконтрольованого використання надр, виготовлення та поширення підакцизних товарів, діяльності в умовах т. зв. «Вільної економічної зони»
Представництвом проведено аналіз та направлено до компетентних правоохоронних органів для вжиття заходів у рамках кримінальних проваджень інформацію щодо незаконній господарській діяльності в Криму, зокрема щодо 29 українських компаній, що перереєструвалися за законами РФ на ТОТ АР Крим та здійснюють незаконне користування надрами, та щодо 41 української компанії, що перереєструвалися за законами РФ на ТОТ АР Крим та здійснюють незаконне виробництво і поширення підакцизних товарів.
Представництвом наголошено на необхідності реагування в рамках кримінальних проваджень на діяльність суб’єктів господарювання, що зареєстровані на ТОТ АР Крим за законодавством РФ, у тому числі іноземних компаній, та які беруть участь у т. зв. «Вільній економічній зоні», що створена окупантами.
Щодо ситуації в районах Херсонської області, наближених до ТОТ АР Крим
Під час розширеної наради Ізет Гданов вкотре наголосив представникам Херсонської обласної державної адміністрації на необхідності запровадження достатньої кількості легальних пасажирських перевезень між населеними пунктами Херсонської області та контрольними пунктами на адмінмежі з Кримом та попередив, що нелегальні сполучення з/до КПВВ будуть зупинені.
Щодо протидії постачанню сировини для підприємств хімічної промисловості в Криму
Під час розширеної наради з представниками правоохоронних органів та облдержадміністрації обговорено необхідність унеможливлення повторного запуску зупиненої у жовтні 2018 року спільними зусиллями СБУ в АРК та Представництва насосної станції на мисі Кутара, що забезпечувала сировиною виробництво кримських содового та бромного заводів.
Додатково розглядалося питання зупинення постачання ільменіту з материкової частини України на ТОТ АР Крим з використанням схеми перевалки у Туреччині.
День кримськотатарського прапора на КПВВ “Каланчак“
У рамках проведення розширеної наради з кримських питань Ізет Гданов, Ленур Люманов, голова Херсонского регіонального меджлісу кримскотатарського народу, та Абмеджит Сулейманов, представник Меджлісу кримськотатарського народу в Херсонській області, обговорили поточну ситуацію з дотримання прав людини в тимчасово окупованому Криму, обшуки та затримання кримських татар окупаційної владою.
Також під час наради обговорено проведення 26 червня ряду заходів до Дня кримськотатарського прапора, зокрема заходи на КПВВ «Каланчак», які проходитимуть за ініціативи Представництва.


