Законом встановлено, що до громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, на період дії карантину, або на час блокування діяльності контрольних пунктів в’їзду-виїзду, не застосовуються адміністративні стягнення та заходи впливу за адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, якщо такі порушення настали з підстав гуманітарного характеру, визначених Кабінетом Міністрів України.
Прийняття цього Закону є надзвичайно важливим для громадян України, що мешкають на тимчасово окупованих територіях. Починаючи з березня 2020 року держава-окупант на постійній основі перешкоджає виїзду громадян України з тимчасово окупованої території через КПВВ, зокрема, під приводом протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Так, більшість КПВВ на адмінмежі з ОРДЛО та ТОТ АР Крим періодично не функціонували, або функціонували в обмеженому режимі. Через це громадяни України були позбавлені можливості законно виїхати з тимчасово окупованих територій України через КПВВ.
У такій ситуації єдиноможливим шляхом виїзду громадян України з тимчасово окупованої території був виїзд через пункти пропуску на україно-російському кордоні. Проте, відповідно до законодавства, це є порушенням порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію або виїзду з неї, за що передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 1,7 тис. до 5,1 тис. грн. (ст. 2042 КУпАП).
Мешканці тимчасово окупованих територій, зі свого боку, мають потреби візитів на підконтрольну територію України з різних причин, у першу чергу, пов’язаних з необхідністю отримання медичної допомоги, пенсійних виплат, документів чи навчання. Але у зв’язку з діями держави-окупанта, десятки тисяч громадян України, не маючи інших шляхів, змушені виїжджати з тимчасово окупованої території із порушенням законодавства України.
Прийнятим Законом скасовуються штрафи та інші заходи впливу щодо громадян України, які були змушені виїжджати з тимчасово окупованої території із вимушеним порушенням законодавства. Це важливий крок для дотримання їх прав та унеможливить реалізацію цілей держави-окупанта щодо розірвання зв’язків мешканців тимчасово окупованої території з іншими регіонами України!